Duński minister: w transformacji energetycznej popełniliśmy błędy, wyciągnijcie wnioski

Duński minister: w transformacji energetycznej popełniliśmy błędy, wyciągnijcie wnioski
Minister energii Danii Morten Bæk. Fot. Oil Gas Denmark
REKLAMA

Dania należy do globalnych liderów nie tylko jeśli chodzi o udział energii  odnawialnej w krajowym miksie energetycznym, ale także o udział sektora OZE w gospodarce i eksporcie. Przebywający w tym tygodniu w Polsce duński minister energii Morten Bæk podkreślał jednak, że Duńczycy w swojej transformacji energetycznej popełnili błędy i zachęcał do wyciągnięcia wniosków w kontekście transformacji rynku energii w Polsce.

Sekretarza stanu w duńskim Ministerstwie Energii podzielił się wnioskami z trwającej już ponad pięć dekad duńskiej transformacji energetycznej, podczas odbywającej się w tym tygodniu w Serocku konferencji branży wiatrowej, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.  

Energia odnawialna, energia wiatrowa to przyszłość. (…) Jest jeden prosty argument przemawiający za tym i nie chodzi bynajmniej o zielony kolor – to argument ekonomiczny. Energia wiatrowa jest już tańsza niż energia węglowa. Lądowa energetyka wiatrowa znacznie wyprzedziła w tym względzie energetykę węglową, a obecnie mamy niższe, hurtowe ceny energii od was – stwiedził Morten Bæk.

Duński minister zapewniał, że warunki dla energetyki wiatrowej na Bałtyku są prawdopodobnie lepsze od warunków na Morzu Północnym. – Naszym celem jest utworzenie z naszego regionu energetycznego hub-u dla całej Europy. Macie potencjał, warunki rynkowe, brakuje jeszcze infrastruktury, ale idziecie w dobrym kierunku – ocenił.

Przeszliśmy daleką drogę w ciągu ostatnich 10 lat. Dekadę temu morska energetyka wiatrowa w Danii była uważana jedynie jako przyszłościowy projekt, wymagający dużych, państwowych subsydiów. Teraz wiatr, tak jak wcześniej gaz czy ropa, stają się „portfelem”, z którego finansujemy nasz dobrobyt – zapewnił duński minister.

W ostatnim czasie Duńczycy istotnie zmienili zasady wspierania producentów energii odnawialnej, co wraz ze spadkiem kosztów produkcji energii z OZE w kolejnych latach powinno istotnie obniżyć koszty energii w Danii, minimalizując koszty subsydiów dla energetyki odnawialnej.

Jeśli spojrzymy na Polskę, transformacja energetyczna Danii nie jest daleko i zachęcam was, abyście nie popełnili naszych błędów. Dlatego współpraca naszych państw wydaje się tak ważna. Popełniliśmy szereg błędów. Wnioski, które wyciągnęliśmy, powinny zostać wykorzystane przez inne kraje – stwiedził Morten Bæk..

Duński minister wskazał w tym kontekście na potrzebę zapewnienia jasnej perspektywy inwestycyjnej. Jak zaznaczył, duńskie władze od początku silnie wspierały inwestorów, kierując się przy tym początkowo głównie kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, a ostatnio coraz bardziej kwestiami ekonomicznymi.

Morten Bæk zaznaczył, że przyjętą ostatnio przez duńskie władze nową strategię energetyczną poparły wszystkie partie w duńskim parlamencie. – Inwestorzy w Danii wiedzą czego mogą się spodziewać, wiedzą, na jakich zasadach będą realizować inwestycje. To niweluje ryzyko inwestycyjne i tworzy stabilny łańcuch dostaw. Te czynniki są kluczowe dla kraju rozpoczynającego transformację energetyczną, aby zapewnić niskie ceny energii.

Odnosząc się do wskazanego przez nasze Ministerstwo Energii celu budowy na polskim Bałtyku morskich wiatraków o mocy do 8 GW, Morten Bæk podkreślił, powołując się na wykonane wcześniej analizy, że stworzenie takich warunków inwestycyjnych może skutkować utworzeniem w Polsce dodatkowych około 70 tys. miejsc pracy, a także dodatkowymi 60 mld zł dla polskiej gospodarki.

W zarysowanej przez duńskiego ministra wizji morska energetyka wiatrowa umożliwi utworzenie w północnej części kontynentu hub-u energetycznego ze sztucznymi wyspami, instalacjami zamieniającymi produkowaną przez morskie wiatraki energię elektryczną w gaz transportowany następnie gazociągami na ląd.

Trzymajcie się celów, nie ograniczajcie ich, tylko zwiększajcie, zredukujcie ryzyko inwestycyjne i zapewnijcie, że rynek będzie otwarty dla wszystkich. W ten sposób przeprowadzicie transformację energetyczną, która jest tania. Przyszłość jest zielona – nie czarna i nie bazująca na atomie. Energetyka jądrowa nie tworzy odpowiednich sygnałów cenowych i nie uwolni Polski od konieczności importu nośników energii. Jedyna droga to wykorzystanie zasobów wiatru, słońca, biomasy, połączenie ich w ramach inteligentnego systemu energetycznego, elastycznie włączającego różne źródła energii, które są dostępne po najniższym koszcie – podsumował swoje wystąpienie w Serocku Morten Bæk.

Więcej o nowych zasadach wspierania producentów energii odnawialnej w Danii w artykule: Dania wprowadzi nowe mechanizmy wsparcia OZE. Kto skorzysta?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (38)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
xx |
Co tam Duńczyk może wiedzieć. Był kiedyś na kopalni? Widział kiedyś elektrownie węglową? Pewnie nie i się mądrzy. Tylko wungiel nas uratuje* Ad meritum, u nas smog a Minister zadowolony bo "buduje" Ostrołękę. I trwa na stanowisku* *) piszą ci co z niego żyją na co dzień.
Rumun Superficial |
"obecnie mamy niższe, hurtowe ceny energii od was " - zapomniał dodać "tylko dlatego, że drugie tyle dopłacamy poza rynkiem hurtowym w rachunkach odbiorców finalnych". Dania ma najdroższą energię dla odbiorców końcowych w Europie
jasiek |
"obecnie mamy niższe, hurtowe ceny energii od was" ale detaliczne macie wyższe. Jak będziecie mieli ceny detaliczne niższe od nas to wtedy was zaprosimy i chętnie posłuchamy rad. Ale na razie to możemy tylko wyrazić nasze współczucie.
xx |
Eurostat(2017) 0,3 E/kWh vs 0,15 E/kWh. Gdyby przyłożyć do tego PKB per captita ok 51k vs 31k (USD) to już tak drastycznie to nie wygląda. Sęk w tym, że Duńczyk ma świeże powietrze, ma już za sobą część inwestycji, ma doświadczenie. Cena dla Duńczyka może już tylko się utrzymywać, realnie spadać. Co ma Polska? Smog, kopalnie do których się dopłaca, masę zwącholi i inwestycje przed sobą. Według mnie za 2-3 lata cena dojdzie u nas do tej z Danii. I dalej będziemy przed kosztownymi inwestycjami z górnikami na ulicach. O tych 30k co umierają z powodu smogu to już nie wspominam a to tez są koszty. No ale biedny bo głupi. Głupi bo biedny. Alleluja i na pochód... znaczy marsz.
MojaPV |
@xx Wytłumacz mi proszę w jaki sposób ilość wiatraków może wpływać w Polsce na smog? no śmiało! jestem bardzo ciekaw! Mamy w tej chwili ponad 7 GW w wietrze - czy 10 lat temu gdy tego nie było smog był większy, mniejszy, czy taki sam? Założysz się, że nawet jeśli pobudujemy 3 razy tyle to nie wpłynie to na smog? Dam ci podpowiedź najpierw sprawdź jakie sa jego przyczyny a potem uzywaj nazwy tego zjawiska, którego genezy jak widać nie znasz.
xx |
@MojaPV broń węgla do samego końca swojego lub jego. Warto mieć przekonania nawet takie które nie wytrzymują prawdy czasów. Tak trzymaj.
jasiek |
Widać. że gość nie wie z czego pochodzi smog. Spieszę z wyjaśnieniem - główne źródło smogu to paliwa stałe (węgiel, drewno) spalane domowych kotłach tzw. pozaklasowcach. I dopóki takie kotły nie zostaną zastąpione kotłami mniej emisyjnymi smog będzie w Polsce istniał. W dużych miastach znaczącym źródłem smogu są też samochody.
MojaPV |
@xx Swoim ostatnim komentarzem, gdzie odniosłeś się do mnie personalnie zamiast merytorycznie do tematu przyznałes mi rację. Nawet gdybyś tych wiatraków 3 razy postawił tyle co jest teraz to i tak będziesz miał smog w W-wie, Krakowie czy gdzie tam mieszkasz... Ja nie mam pretensji do Ciebie tylko do propagandy, która łączy dwa niezależne tematy ze sobą. Ty temu uległaś.
xx |
@jasiek Wprowadźmy odrobinę logiki bo jej nie widzę w Twoim i MojaPV poście. MojaPV pisze :" ... najpierw sprawdź..", "... jak widać nie znasz". Sam piszesz :"...gosc nie wie...". Jakiej kontynuacji w dyskusji oczekujesz? A skoro już napisałeś, że smog pochodzi od paliw stałych i samochodów. To chyba jasne (przyczyna-skutek), że zastąpienie ich oze może tenże smog zredukować do minimum.
Wykształciuch |
Jaki związek mają wiatraki ze smogiem? Jak wieje w zimie, to wywiewa ciepło tak, że trzeba grzać np. ok. 1,5 raza więcej. Wystarczy inteligentny licznik, który w czasie mega produkcji z wiatraków naliczy niski rachunek, by brakujące ciepło w domu, szkole itp. wytworzyć z prądu z tych wiatraków. Co więcej przy dobrych cenach prądu wiele budynków można ogrzewać wyłącznie prądem (sam tak robię) i może być dość tanio, bo prąd z wiatraków na lądzie może mało kosztować. Poza tym: Jak węgiel będzie dobrej jakości (nawiązuję tu do dyskusji z poprzedniego postu), a więc też odpowiednio drogi, to więcej osób/firm/instytucji może zdecydować się przejść na ogrzewanie prądem lub "hybrydowe" w połączeniu z innym OZE. Można zmniejszyć zarówno niską, jak i wysoką emisję. Ograniczyć smog i emisję gazów cieplarnianych. Ale gdzie tam, wielu żyje wg zasady: Po nas choćby potop...
MojaPV |
@xx i wykształciuch Panowie (czy tam Panie, nie wiem...) słuchajcie... to brzmi jak jakaś obrona Częstochowy (wiatraków) na ich rzekomy związek z walką ze smogiem. Otóż nie ma takiego związku i najlepszym dowodem na to jest fakt, że wraz z szybkim przyrostem mocy wiatrowych w Polsce nie zmniejszył/zmienił się problem smogu ani na jotę!. To jest fakt!. Owszem, można sobie pisać, że "ja mam ogrzewanie elektryczne" "a jak wieje to można robić tańszy prąd"... no dobra tylko to jest SF - wierzycie w to? Naprawdę? Przy przeciętnych zarobkach w Polsce? Wierzycie, że coś takiego jest możliwe? A nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na ciepło systemowe? termomodernizację itd.? Ile miliardów rocznie płacimy na bezsensowne opłaty za CO2 ? gdyby to przeznaczyć na termoizolację, dopłaty do paliwa lepszej jakości, dopłaty do taryf na ciepło systemowe itd. Zapewniam, że jest to i tańsze i prostsze. A tak na koniec... sprawdźcie Panowie ila wyniosło wykorzystania mocy wiatrowej w czasie rekordowego zapotrzebowania na energię elektryczną, zeszłej zimy to było, w największe mrozy, daje do myślenia...
Polak |
Zabawne są te przepychanki z ciemnotą z epoki węgla. Idioci popierający WSZELKIE technologie spalania węgla będą brnęli w swoich działaniach by przez kolejne dziesięciolecia zabijać Polki i Polaków dla idei "czarnego złota". Dopóki całkowicie nie wyzdycha ostatni jaskiniowiec z miałem węglowym we łbie zamiast mózgu NIC się w Polsce pod tym względem nie zmieni. Cytat z netu: Dane, które nasz kraj raportuje do Unii Europejskiej w corocznych raportach, ukazują, że Polska jest głównym emitentem dioksyn w Unii Europejskiej. Stosunek stężenia rakotwórczego i mutagennego benzoalfapirenu między Londynem a Zakopanem wynosi ok. 1:100. W Polsce jego średnie stężenie przekracza normę aż siedmiokrotnie! O czym tu jeszcze dyskutować z debilami pokroju MojaPV?
MojaPV |
Bum! Teraz każdy ma czarno na białym jaka ignorancja panuje wśród ludzi! Przykład? komentarz "Polaka" powyżej. Pan "Polak" pisze o benzoalfapirenie i jego wpływie na nasze zdrowie i słusznie!!! Podaje negatywny przykład Zakopanego i znowu słusznie!!! Tyle tylko, że Panie "Polak" ile jest elektrowni zlokalizowanych w Zakopanem? Bo widzisz Pan zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Bilansowania Zarządzania Emisjami główne źródło emisji benzoalfapirenu to... niska emisja 87%!!! Wie Pan ile przypada na energetykę ? ...2% (słownie: dwa)!!! Więc to pokazuje gdzie jest problem! a my zamiast walczyć z benzoalfapirenem walczymy z ...CO2 ! i na to idą miliardy, dziesiątki miliardów.
Polak |
@MojaPV: Buhahahaha! I znów popis ignorancji węglowego buca MojaPV! Skoro energetyka oparta na węglu ponosi"tylko" 2% to wszystko jest OK. Nie musimy walczyć z CO2, bo to też nie problem, prawda? Większego debilizmu nie słyszałem :)
MojaPV |
Nie no oczywiscie! Masz rację :D! należy sie skupić i wydawać ogromne pieniądze na wyeliminowaniu nie 87% emisji tylko tych 2% - to jest jasne! :D Oczywiscie też masz rację, że to nie ten rakotwórczy i mutagenny benzoalfapiren jest problemem nr 1 tylko CO2, gaz niezbędny do życia na ziemi i na to powinny iść w pierwszej kolejności dziesiatki miliardów... Tak! A tak w ogóle to logika powinna być przedmiotem obowiązkowym w szkole.
Polak |
@MojaPV: https://polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,smog-w-polsce-smog-w-europie,20.html Jak długo jeszcze będziesz nam udowadniał to co wszyscy wiemy, a mianowicie, że jesteś niereformowalnie głupim ruskim trollem? Jak to jest, że w takiej Finlandii smogu nie ma? Podpowiem ciołku: Według danych fińskiego urzędu statystycznego za 2017 r., w porównaniu z 1990 r. ilość zanieczyszczeń związanych z emisją gazów cieplarnianych zmniejszyła się w Finlandii o 21 proc. Blisko 75 proc. wszystkich zanieczyszczeń emisyjnych pochodziło z sektora energetycznego. Proste? Chyba dla ciebie to zbyt skomplikowana logika :( Tak to jest jak się w szkołę rzucało kamieniami.
Jasiek |
Xx spalanie drewna to też OZE i też produkuje smog jeśli jest robione w pozaklasowych kotłach.
Wykształciuch |
W wietrze nie mamy ponad 7GW, tylko w zależności od źródła 5,9 lub 6 GW. W latach 2012-2017 produkcja energii elektrycznej wzrosła z 162,1TWh do 170,5TWh, więc o 8,4 TWh. W tym samym czasie generacja z wiatraków - z 4,75 TWh do ok. 14,85 TWh (szacunki), więc o ok. 10,1 TWh, znakomicie ograniczając więc wzrost zużycia węgla energetycznego, które nieznacznie spadło. Jest to oczywista oszczędność dla środowiska, w tym dla nieznacznego ograniczenia zmian klimatu. Oczywiście inne działania proekologiczne też są ważne. Chodzi tylko o to, że w tym wszystkim w mojej ocenie robi się jakieś 2-3 razy za mało, by skutecznie zahamować proces degradacji środowiska człowieka i całej planety.
MojaPV |
@pseudo_Polak. Nie kompromituj się już kolejnymi wyzwiskami i bełkotliwymi komentarzami. Z czym ty własciwie dyskutujesz? Zaprzeczysz, że to niska emisja jest odpowiedzialna w znakomitym stopniu za jakość powietrza? czy o co chodzi? Powtórzę jeszcze raz, wiatraki nie likwidują głównej przyczyny złego stanu jakości powietrza w Polsce. Zamiast wyeliminować główna przyczynę wydajemy miliardy na walkę z CO2. Czysta, niczym niezmącona głupota.
MojaPV |
@Wykształciuk Masz rację 6 GW a nie 7GW w wietrze
FATKT |
MojaPV... JA NIE WIEM SKĄD CIE WZIĘLI I ILE CI PŁACĄ?? ALE TO CO WYPISUJESZ TO JUZ NAWET NIE JEST ŚMIESZNE TYLKO TRAGICZNE :( PEWNO JESTEŚ PO TEJ WIELKIEJ SZKOLE OD RYDZYKA - takich własnie inteligentów tam uczą ;)
Aldebaran |
Oczywiście, że główną przyczyną widocznego i śmierdzącego smogu jest niska emisja. Wczoraj na ten przykład w bliskiej mi miejscowości PM2,5 był przekroczony 10 krotnie, a PM10 300% PONAD stan alarmowy. Tak więc wszelkie działania eliminujące całkowicie najgorszy węgiel muł i miał z gospodarki komunalnej są do natychmiastowego wykonania. Niestety ME dało pokaz ignorancji i pozoranctwa, zasłaniając się dbałością o tzw. ubóstwo energetyczne, a korzystają na tym "przedsiębiorczy" obywatele, co to "najtaniej" ogrzewają swoje domy byle miałem, bo "nie zakazali". Niska emisja nie zmienia faktu, że należy również stanowczo inwestować w OZE. Jakoś MojaPV nie widzi, że w tegorocznym lecie elektrownie węglowe i drogi import prądu szły na całego, kiedy czysta energia lała się z nieba. Za to my spalaliśmy w kotłach elektrowni węgiel ze sprawności 30% jak w XIX w., trując siebie nawzajem i dopłacając do tego interesu. Zamiast jak już to wydobyć ten węgiel na zwał i spalić w zimie.
MojaPV |
@FATKT ja też nie skąd cię wzięli ale pisanie dużymi literami wcale nie oznacza, że pisze się z sensem :}
MojaPV |
@Aldebaran Ale ja się z tobą nawet zgodzę! Skoro jest tak jak mówisz to co Cię wstrzymuje przed pobudowaniem farmy pv żeby latem kosić pieniądz na energii lejącej się z nieba?
Aldebaran |
@MojaPV powstrzymuje mnie odpychające i niepewne prawo, przekomplikowane wymogi przyłączeniowo-rozliczeniowe. Natomiast jako prosumenta - niepewność co do Vat-u i podatków, oraz głupi i szkodliwy zarówno dla mnie jak i dla energetyki system opustów. Prąd mogę sprzedawać w takiej stawce jaką mam taryfę, zresztą w lecie BE płaci więcej za MWh niż moja taryfa wynosi....
xxx |
@MojaPV podziwiam Cię, że mimo chamstwa jakie pokazuje tu Polak odpowiadasz mu. Jego posty powinny byc usunięte. A co meritum masz racje ale z eko faszystami nie pogadasz Ty piszesz o jednym a oni jak koń z klapkami tylko węgiel be węgiel be węgiel be. A Niemcy w najlepsze buduja kolejne elektrownie na węgiel no ale u nich sa eko a u nas są be. Co do CO2 masz racje bez niego nie ma życia na naszej planecie. Proponuje taki artykul do przeczytania https://www.google.com/url?q=http://old.messergroup.com/pl/Informacje_techniczne_i_katalogi/Katalogi/Ogrodnictwo/Dokarmianie-roslin-CO2_2013_03_05.pdf&sa=U&ved=0ahUKEwiRpdjd9cveAhXLhKYKHaOVBqoQFgglMAE&usg=AOvVaw3jxmHiRZRXaFKGAgFxZqPU
MlaskaczWaflami |
Pan duński minister ma chyba idealistyczne wyobrażenie o naszych rządomatołach...
Polak |
@xxx: kolejny matoł z miałem węglowym w ciasnym łbie się odezwał:( Mafia węglowa nie rozumie, ze nie ważne ilu was opłacą do pisania swych bzdur, Polacy mają już dość tego trucia śmierdzącymi wyziewami spalanego węgla :) Nadal będę na was pluł, bo NIC innego się wam nie należy, bandyci!
Polak |
Ciekawy artykuł nie dla jaskiniowców napędzanych węglem: https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-30/nuclear-fusion-financed-by-billionaires-bill-gates-jeff-bezos?srnd=premium-europe NIGDZIE nie wspomniano o węglu. To musi być szokujące dla osłów pokroju MojaPV:)
Paweł |
Mam przyjemność (nieprzyjemność) mieszkać w miejscu o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w woj. Kujawsko-pomorskim. To miejsce to osiedle domków jednorodzinnych w Bydgoszczy - Osowa góra. Duże skupisko budownictwa jednorodzinnego. Duża część moich sąsiadów pali w paleniskach węglem lub innymi paliwami stałymi. Przeważająca większoś sąsiadów. Codziennie do pracy, na zakupy, poruszam się rowerem. Jeżdzę w masce smogowej. Codziennie wracając do domu ubrania śmierdzą mi dymem jakbym wrócił z ogniska, w którym ktoś pali śmieciami. Oboje moi dziadkowie, w odstępnie dwóch lat, zmarli na raka płuc. Mam tego dosyć, jestem tym już zmęczony. Żyję nadzieją, że doczekam czasów, kiedy ogrzewanie domów paliwami stałymi zostanie zakazane. Mam nadzieję doczekać czasów, kiedy w Polsce całkowicie zakończy się wykorzystanie energetycznie kopalin w gospodarce. Żyję nadzieją...
ula |
do czego to doszło- moja PV jako xxx...sam siebie podziwia!!!
MojaPV |
@All Bardzo się cieszę, że temat tak się rozwinął i dyskusja pod tekstem ciekawa (z pewnymi wyjątkami prostackiego chamstwa o którym nie warto wspominać). Z tego co widzę to cały czas warto powtarzać, że czym innym jest niska emisja i jej wpływ na jakość powietrza i emisję rakotwórczych substancji a czym innym produkcja energii elektrycznej - dwa różne tematy, które czasem z niewiedzy a czasem specjalnie są łączone. Jeszcze odpowiedź dla Aldebaeran - jeśli uważasz, że system opustów jest szkodliwy to nie ma przymusu by go stosować, równie dobrze możesz go odpuścić i samemu magazynować energię... tyle, że to bardziej skomplikowane i droższe prawda? A co do sorry ale żaden wytwórca energii (z wyjatkiem tych, którzy są subsydiowani w aukcjach) nie ma takiego komfortu by miec ustaloną taryfę, dlaczego nie po cenie rynkowej?
Polak |
@ MojaPV: Nadal pitolisz o tym swoim węglu i o niskich emisjach. A ja powtórzę: Według danych fińskiego urzędu statystycznego za 2017 r., w porównaniu z 1990 r. ilość zanieczyszczeń związanych z emisją gazów cieplarnianych zmniejszyła się w Finlandii o 21 proc. Blisko 75 proc. wszystkich zanieczyszczeń emisyjnych pochodziło z sektora energetycznego. Czyli wiesz więcej niż fiński urząd statystyczny. No absolutny szacun :)))
alladyn-solar-batt |
@Aldebaran-,,zresztą w lecie BE płaci więcej za MWh niż moja taryfa wynosi...."-i o to właśnie chodzi... BE z przerażeniem zauważyło, że energia z OZE znajduje nabywców POZA ich systemem polityczno monopolistycznej kontroli, poza systemem dystrybucji. Na razie jest to jeden miesiąc latem, niemniej ta,, jaskółka" jano uzmysłowiła monopolistycznej BE, że proces utraty sprzedawanych i produkowanych (w niesterowalnych węglowych jednostkach) mocy już się rozpędził. Rozpaczliwie BE szuka sposobów na jego spowalnianie, a tymczasem proces ten napędza wysoka cena giełdowa prądu, zniesienie ceł dla PV w UE i oczywiste stało się, że,, tort" z jakiego w 100% zwykli jadać energetycy BE...... ZNIKA!
MojaPV |
@Polak a ty masz ksywę Fin czy Polak? Bo mnie Finlandia nie interesuje Juz nawet bstrachując od faktu, że gdybys wiedział co zaliczamy a czego nie do gazów cieplarnianych to byś tego komenatrza nie napisał :D) to jest np. para wodna, CO2, matan, freon itd. Nie znajdziesz tam ani pyłów ani benzoalfapirenu itp. - czyli tego z czym mamy problem w Polsce... Naprawdę dokształć się a potem pisz.
Polak |
@MojaPV: Czyli nadal twierdzisz, że energetyka oparta na spalaniu węgla nie ma NIC wspólnego z tym syfem, który wdychamy? Brawo ty! :))) Pisz dalej takie głupoty. Będziemy się dłużej śmiać z takich tłumoków jak ty :))
MojaPV |
@Polak cała energetyka oparta nie tylko na spalaniu wegla ale i gazu, biomasy, biogazu ma 50 razy niższy udział w smisji rakotwórczego benzoalfapirenu (o którym wspominałes) niż niska emisja, udział w emisji pyłu mniejszy niż transport, przemysł i aż 5cio krotnie niższy niz niska emisja a jeśli chodzi o smog to udział jest wręcz śladowy. Gdyby stan powietrza zależał od ilości węgla spalanego w elektrowniach to Niemcy, którzy węgla spalają podobne ilości co Polska mieliby powietrze podobnej jakości - myślenie nie boli.
Polak |
@MojaPV: Porównujesz Polskę do Niemiec? Serio? Buhahahahaha! Potrafisz rozbawić swoim "myśleniem" :))

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...