Wiceminister Tobiszowski: węgiel i OZE nie muszą konkurować

Wiceminister Tobiszowski: węgiel i OZE nie muszą konkurować
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Energetyka węglowa i odnawialna muszą się wzajemnie uzupełniać, konkurencja nie jest tu konieczna, gdyż lepsze efekty zostaną osiągnięte dzięki współpracy i synergii. W Polsce w duchu przyjaznego współistnienia powinien się rozwijać szczególnie sektor offshore, czyli morskich farm wiatrowychstwierdził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas odbywającej się w Serocku konferencji branży wiatrowej.

Wiceminister Tobiszowski ocenił podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, że głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE będzie w przyszłości tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych, a obszarem rozwoju energetyki odnawialnej stanie się bez wątpienia polska wyłączna strefa ekonomiczna Morza Bałtyckiego. – Rozumiemy potrzebę zmian w energetyce, które muszą podążać w kierunku trendów europejskich i światowych – stwierdził.

Wytwórcy OZE to innowatorzy. Ich należy z wielką atencją doceniać i szanować, za to co robią i w jakich warunkach funkcjonują – ocenił wiceminister odpowiedzialny w resorcie energii za OZE.

Ustawa dla morskich wiatraków w 2019

Ministerstwo Energii zakłada, że ustawę dedykowaną morskiej energetyce wiatrowej uda się wprowadzić, po uprzedniej notyfikacji zawartego w niej systemu wsparcia, do końca przyszłego roku.

Jak stwierdził wczoraj wiceminister Tobiszowski, ta ustawa powinna otworzyć rynek offshore od roku 2020.

W pierwszej kolejności wsparcie mają otrzymać obecnie najbardziej zaawansowane projekty – takie posiadają Polenergia i PGE, natomiast inne zasady wsparcia miałyby dotyczyć projektów realizowanych w późniejszym terminie.

ME zakłada, że dla projektów z pierwszej grupy uda się uzyskać pozwolenia na budowę do roku 2025. Jak stwierdził wiceminister, wsparcie dla tej grupy miałoby podlegać indywidualnej notyfikacji. Natomiast system wsparcia dla drugiej grupy ma bazować na mechanizmie aukcyjnym.

Jak zaznaczył wiceminister Tobiszowski, przygotowania dotyczące budowy morskich wiatraków będą obejmować m.in. sprawdzenie wpływu takich inwestycji na infrastrukturę krytyczną, a także rozszerzenie uprawnień i obowiązków Urzędu Regulacji Energetyki czy przygotowanie planów rozwoju i zarządzania infrastrukturą przesyłową na morzu przez PSE.

Przedstawiciel Ministerstwa podkreślił, że rozbudowa infrastruktury przesyłowej i połączeń transgranicznych, towarzysząca inwestycjom w offshore, sprawi, że morska energetyka wiatrowa zwiększy krajowe bezpieczeństwo energetyczne.

Morskie farmy wiatrowe przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa pracy polskiej sieci elektroenergetycznej, dając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu np. do fotowoltaiki czy farm lądowych – powiedział wiceszef resortu energii.

Ministerstwo Energii zakłada, że do 2035 roku w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy do 8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (50)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Nie muszą i nie konkurują, do OZE nie trzeba dopłacać (słońce, wiatr i woda są darmowe)... a węgiel leżący na głębokości 850metrów trzeba fedrować, i do tego dopłacają podatnicy w ukrytych podatkach i daninach dla państwa polskiego, kwota tych dopłat to ok 2300zł/rok przypadająca na każdego podatnika!
MojaPV |
@Prawda hahahaah :D "do OZE nie trzeba dopłacać (słońce, wiatr i woda są darmowe)" - proponuję zatem by wprowadzić zakaz pobierania opłat za energię elektryczną z oze :) w trybie natychmiastowym! ...ciekawe czemu w tak egzotycznym kraju jak Niemcy trzeba jednak dopłacać i to ponad 25 mld euro rocznie ;)
MojaPV |
Ja bym powiedział, że nawet nie bardzo mogą konkurować. Takie technologie jak wiatr czy pv nie produkuja energii w sposób sterowalny (nie da się dostosować produkcji do zapotrzebowania w każdym momencie) - nie ma konkurencji pomiędzy niealternatywnymi produktami/usługami.
Obcokrajowiec |
@MojaPV ładnie manipulujesz
Taka Prawda |
@obcokrajowiec-jego wpisy finansuje Jastrzębska Spółka Węglodymowa
Ted |
,,Takie technologie jak wiatr czy pv nie produkuja energii w sposób sterowalny (nie da się dostosować produkcji do zapotrzebowania w każdym momencie)'' - większej bzdury nie słyszałem. Jesteś kompletnym indolentem technologicznym, ale ponieważ co do zasady celem Twojego odzywania się jest działalność (każdorazowo) w stylu ,,kij w szprychy) to nawet z Tobą nie warto dyskutować
zyrandol |
Kurtuazja Pana Ministra nie zna granic jak całej tej formacji. Rzeczywistość jednak skrzeczy i to głośno. Do Ciebie PV. Albo jesteś głupi albo przemyślany manipulator. W pierwszym przypadku można Ci wybaczyć ale w drugim działasz świadomie na szkodę Polski i Polaków.
zyrandol |
Kurtuazja Pana Ministra nie zna granic jak całej tej formacji. Rzeczywistość jednak skrzeczy i to głośno. Do Ciebie PV. Albo jesteś głupi albo przemyślany manipulator. W pierwszym przypadku można Ci wybaczyć ale w drugim działasz świadomie na szkodę Polski i Polaków.
Prawda |
@ MojaPV a do węgla nie dopłacasz? Prosze Cię! Po drugie OZE nie truje i nie kopci! Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
Lol |
@MojaPv, skoro energetyka węglowa jest taka sterowalną to wyłącz w 2s blok węglowy 500MW i załącz go ponownie po pół godzinie. Powodzenia
Polska Radomiem Europy |
Czemu w polsce tym chorym kraju nikt nie myśli o oddychaniu świeżym powietrzem, tylko woli spalać śmieci, węgiel i plastikowe butelki mówiać że do OZE dopłacamy.... LUDZIE leczcie się! Węgiel jest pase!
Tachys |
Gdyby nie to, że to tylko gadanie to bym się z Tobiszowskim zgodził. Jestem w 100% zwolennikiem OZE, żeby była jasność. Mam jednak świadomość, że przy 80% udziale źródeł węglowych w miksie nie da się tego zmienić w dwa lata. Dla PV jest idealna luka do zapełnienia w letnich szczytach poboru mocy. Skoro importujemy 18 mln. ton węgla i realnie nie widać na horyzoncie szans na zwiększenie wydobycia krajowego, to można bez uszczerbku dla górnictwa w Polsce zredukować moce wytwórcze z węgla i tu jest pole dla OZE + gazu (w funkcji stabilizującej - warto przygotować to tak by można kiedyś wykorzystać bio-gaz w tych elektrowniach). Nie mogę pojąć dlaczego OZE nie jest traktowane jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju. A co do kosztów energii, to pamiętam wykład sprzed ok. 16-18 lat kiedy jeszcze słowo dekarbonizacja krążyło w specjalistycznych słownikach, na którym profesor mówił iż zaniedbania inwestycyjne poczynione dziś (czyli te 16-18 lat temu), zemszczą się za dwie dekady (czyli w przybliżeniu obecnie), bo nagle trzeba będzie przeprowadzić generalną wymianę bloków wytwórczych. Elektronie 200MW latają już dłużej niż śniło się to ich projektantom. Nie uciekniemy od inwestycji w energetykę. Nie widzę więc sensu ładowania się w energetykę węglową po raz kolejny.
MojaPV |
Mnie ciągle zaskakuje bezmyślność ludzi powtarzajacych jak islamski imam hasło "państwo blokuje oze" a niby w jaki sposób? Jeśli zechcę to w kilka minut znajdę firmę chętną zamontować mi na dachu pv i nikt mi tego nie zablokuje więc skończmy z tym pierdaczeniem. Jedyny przejaw tego rzekomego "blokowania" na jaki sie napotyka w dyskusjach to "ustawa odległościowa" ale tutaj znowu... przecież przepisy o minimalnej odległości od zabudowań istnieją też w innych państwach, można się spierać czy taka czy inna odległość jest właściwa ale to nie jest blokowanie! Po drugie ta ustawa nie wzięła się zniką! W polsce jest zarejestrowanych mnóstwo organizacji sprzeciwiwjących się energetyce wiatrowej (ponad 100 podobno) a ile było nieformalnych sprzeciwów? No nie da się zamknąć oczu i uszu... Na czym polega to "rzekome" blokowanie?
Sołtys |
@MojaPV - mam nadzieje że u was we Wiosce rak płuc od spalania śmieci i węgla jest już zaawansowany, jak widać na Tobie trollu :)
MojaPV |
@Sołtys Ponad 90% przypadków raka płuc jest od palenia papierosów (czynnego i biernego) a jak juz chcesz się go na siłę nabawić od emisji pochodzacych z ogrzewania śmieciami czy weglem to wytłumacz mi co to ma wspólnego z produkcją energii elektrycznej ignorancie?
ekspert |
Moja PV "Mnie ciągle zaskakuje bezmyślność ludzi powtarzajacych jak islamski imam hasło "państwo blokuje oze" a niby w jaki sposób?" - 10H.
Prawda |
MojaPV - "Mnie ciągle zaskakuje bezmyślność ludzi powtarzajacych jak islamski imam hasło "państwo blokuje oze" a niby w jaki sposób?" - Chociażby utylizacją naszych podatków na nierentowne kopalnie węglowe. Wiesz ile za miliardy które dopłacamy do nierentownego górnictwa byłoby instalacji PV? Odpowiem Ci co 5 Dach w polsce pokryty byłby PVką!
MojaPV |
@Prawda twojee pitolenie jest już nudne, gdybyś chociaz prawdę pisał... https://tvn24bis.pl/surowce,78/ponad-3-6-miliardow-zlotych-zysku-gornictwa-w-2017-roku,819932.html
MojaPV |
@Prawda Pokaż gdzie jest to rzekome "blokowanie" ?????
Tylewtemacie |
@ MojaPv jak ma się 3,6 mld zysku do tego http://biznesalert.pl/pgg-zadluzenie/ i czy w ten zysk nie wliczyli sobie czasem tego http://wyborcza.pl/7,155287,21575662,nowa-zrzutka-panstwowych-spolek-na-ratowanie-kopalni-wegla.html . zakop się pod ziemię razem z tym węglem i nie wychodź przez kolejne 1000lat .
Tylewtemacie |
@ MojaPv ____ juz wiele razy było ci pisane..... ekespert powtórzył... 10H , dodać można wzrost opodatkowania farm wiatrowych ,a w przypadku PV majstrują z IRiESD chcąc ograniczać moc Pv lub je wyłączać , to wszystko już powinieneś wiedzieć
Obserwator |
ten człowiek źle podchodzi do problemu - węgiel nie konkuruje z OZE - węgiel konkuruje z naszym zdrowiem!
MojaPV |
@Tyle jesteś ekonomicznym imbecylem - co ma zadłużenie do zysku? Spółki z obszaru oze nie mają zadłużenia czy o co chodzi? no weź się ogarnij! O 10H pisałem w moim komentarzu: "Jedyny przejaw tego rzekomego "blokowania" na jaki sie napotyka w dyskusjach to "ustawa odległościowa" ale tutaj znowu... przecież przepisy o minimalnej odległości od zabudowań istnieją też w innych państwach, można się spierać czy taka czy inna odległość jest właściwa ale to nie jest blokowanie! Po drugie ta ustawa nie wzięła się zniką! W polsce jest zarejestrowanych mnóstwo organizacji sprzeciwiwjących się energetyce wiatrowej (ponad 100 podobno) a ile było nieformalnych sprzeciwów? No nie da się zamknąć oczu i uszu... " poczytaj chociażby stopwiatrakom.eu
Tylewtemacie |
Czekaj , czekaj czy to nie ty pisałeś ,że jak kończą się argumenty to zaczyna sie obrażanie ? Dlaczego wybiórczo czytasz... A nie wiesz przypadkiem ile jest ludzi przeciwnych węglowi ?
MojaPV |
@Tyle Przepraszam jeśli poczułeś się urażony ale dla mnie mieszanie zysku z zadłużeniem i kapitałem jest wyrazem ignorancji. Czy wiesz, że taka Polenergia ma ponad 1 mld zadłużenia a jest mróweczką w stosunku do PGG? A to czy ktos jest przeciwny węglowi czy nie to nie jest ten temat - pytałem w jaki sposób państwo blokuje oze? i jedyne co widzę to "10H" do którego się odniosłem a ile jest innych technologii oze pv, hydro, geotermia, offshore, biomasa, biogaz... itd. w jaki sposób państwo blokuje?
Tylewtemacie |
Nie poczułem się , tylko jawnie mnie obraziłeś (przestań klepać bo Kłamczyński pojedzie z tobą jak z Tarczyńskim) ,a sam innych się czepiasz - czysta hipokryzja . Ten zysk ma to do długu ,że nawet gdyby całość poszła na spłatę (nie przejadając od razu na 14tki itp) to i tak by zabrakło na spłatę . Uwalanie to tez opodatkowanie i IRiESD , CZY TEGO CHCESZ CZY NIE . Skoro " A to czy ktos jest przeciwny węglowi czy nie to nie jest ten temat " to po kiego grzyba wtrącasz swoje 3 grosze o " W polsce jest zarejestrowanych mnóstwo organizacji sprzeciwiwjących się energetyce wiatrowej (ponad 100 podobno) " Nie będę tego czytał "stop..." bo ja akurat bym chętnie widział wiatraki w mojej okoilcy napewno nie w 10H i byłbym dumny ,że stoją i produkują prąd .
AST |
Do MojaPV. Zgadzam się z tym, że muszą współistnieć elektrownie węglowe przynajmniej w najbliższych latach ale działające w oparciu o najlepsze technologie spalania oraz wytwarzanie energii z OZE. Właśnie z tego powodu, że OZE nie jest sterowalne a elektrownie węglowe tak. Już dziś w nocy elektrownie węglowe produkują dużo mniej jak w godzinach szczytu. Natomiast w sprawie blokowania OZE nie piszesz prawdy. Brak aukcji jest blokowaniem OZE. Rząd chce, by energię z OZE produkowały państwowe koncerny. To jest niestety chore. Do większości piszących. Oceniamy tekst a nie komentarze w wulgarny sposób. Szanujmy się nawzajem.
MojaPV |
@Tyle Ostatnim komentarzem udowodniłeś, że jednak jesteś ignorantem ekonomicznym, no sorry ale ja ci podstaw tłumaczył nie będę. Może Twój rudy guru T(eraz) U(słyszysz) S(ame) K(łamstwa) ci wytłumaczy.
MojaPV |
@AST Nie zgodzę się, że "brak aukcji jest blokowaniem oze" - to jest właśnie błąd logiczny. Zadam proste pytanie - czy dziś możesz wybudować farmę pv? możesz prawda? wybudować, uruchomić i sprzedawać energię do sieci. Nikt ci tego nie zabroni. Oczywiście sprzedawać po cenach takich jak każdy inny wytwórca! Po zmiennych cenach na giełdzie ...albo dogadać się z bezpośrednim odbiorcą (PPA) - prawda? Aukcja to są warunki ekstra, coś nadzwyczajnego. Ale nie możesz powiedzieć, że jak nie ma czegoś nadzwyczajnego (ponad to co maja wszyscy inni) to jest blokowanie. To nie jest blokowanie - jak chcesz to możesz oze rozwijać.
MojaPV |
@Polak Zachowaj kulturę bo to co piszesz świadczy o tobie a nie o mnie.
Tachys |
Z 10H jest tak, jakby ktoś ustalił prawo, że samochodem owszem, możesz jeździć, ale nie możesz podjeżdżać na odległość bliższą niż 10 długości samochodu do pieszych, zabudowań oraz terenów zielonych i rolnych. Poza tym, nie masz żadnych ograniczeń. Jeździć możesz do woli. To zadaniem mojaPV nie jest żadna blokowanie?
DJ Superficial |
Ja nie wiem o co wy się kócicie ja tam moge pracować w górnictwie albo skręcać niemcom druty od pv, dla mnie wsio ryba czy wengiel czy oze - kto płaci ten wymaga, ja robie swoje, nie jedno się w życiu robiło, czasem nawet wstyd co się robiło ale kasa nie śmierdzi
MojaPV |
@Tachys Ale ja juz się wypowiedziałem odnośnie "10H" - tak jak wspomniałem, podobne ograniczenia sa w innych krajach, można się spierac czy 10H czy 5H czy 20H ale są i sprzeciw wobec lokalizacji wiatraków to tez jest realna rzecz. Natomiast jeśli chodzi o wiatraki to akurat w Polsce produkcja energii z wiatru nie jest mała nawet na tle Europy, produkujemy z wiatru więcej niż w wielu bogatszych europejskich krajach, nie mówiąc juz o świecie (w Polsce z wiatru proporcjonalnie produkuje się więcej energii niż np. w Chinach). Ale nawet jeśli wszystko to uznasz za mało ważne to możesz co najwyżej powiedziec, że blokowane sa wiatraki a nie całe oze.
Wykształciuch |
1) "ile jest innych technologii oze pv, hydro, geotermia, offshore, biomasa, biogaz..." - Dla żadnej z nich nie ma jakiegoś odpowiednika "ustawy odległościowej", a tymczasem dla wiatraków wprowadzono nierozsądne ograniczenie. Z różnych analiz wiadomo, że np. hałas jest istotny można rzec pod samym wiatrakiem, do ok. 2,5H, dajmy na upartego, że do 3H, zagrożenie w przypadku mega awarii - podobnie, w naszym klimacie dochodzi jeszcze możliwość rzucania bryłami lodu w zimie, w zasadzie tak samo blisko, choć teoretycznie możliwe nawet do 5-5,5H. Ograniczenie do max 6H ma jakieś uzasadnienie. Żadne inne, czy to jest 7H, 8H, 9H czy 10H już nie ma. 2) Druga sprawa to wprowadzone ostatnio mizernie niskie normy jakości węgla, o czym pisano już w tym portalu. Nie ograniczają one zbyt wiele sprzedaży niskiej jakości, a tylko skrajnie niskiej i nie jest to zbyt wielki bodziec skłaniający do myślenia o zmianie pieca na lepszy dla środowiska, opalany lepszym paliwem.
Fakty |
do Mojapv...Nie zgodzę się, że "brak aukcji jest blokowaniem oze" - to jest właśnie błąd logiczny. Zadam proste pytanie - czy dziś możesz wybudować farmę pv? możesz prawda? wybudować, uruchomić i sprzedawać energię do sieci. Nikt ci tego nie zabroni. - TO JA SIE PYTAM CZEMU NOWE BLOKI NIE LICZA KOSZTOW BUDOWY DO PRZYSZLEGO BUZNES PLANU, CZEMU CHCA JE WRZUCIC JAK RYNEK MOCY A NIE NA RYNEK HURTOWY ??? PYTAM SIE BARNIE CZEMU ?? WIESZ JAKA CENA POWINNA BYC DLA NICH ZEBY SIE OPLACALO BUDOWA I EKSPLUATACJA PONAD 700 ZL ZA MW (nie biorac kosztu trucia, lecznia , emerytow gornikow itd) wiec weź się gościu MojaPV zamknij !!!
MojaPV |
@Fakty Chętnie ci odpowiem ale najpierw przeproś za wyzwiska.
MojaPV |
@Wykształciuch A co wspolnego z produkcją energii maja normy węgla dla celów grzewczych?
sol |
@Moja PV. "A co wspólnego z produkcją energii mają normy węgla dla celów grzewczych?" Trochę jednak mają, biorąc pod uwagę te 10 H. Taki kopciuch truje przez ponad 6 miesięcy sąsiadów (i samych właścicieli) każdego roku, ale w tym przypadku nie ma określonej bezpiecznej odległości. Za 2 lata to się ma zmienić, bo jest już rozporządzenie, ale na razie tak to wygląda.
Fakty |
MojaPV, wez sobie wpisz w Youtube jest fajny filmik o samochodach elektrycznych temat: WSZYSTKO SCIEMA :) Jak by naprawde tym torem wszyscy poszli to juz dawno Kopalnie weglowe i samochy spalinowe poszly by w wiekszosci w odstawke :) Tam gosc powiedzial ze przyszlosc zakladow energetycznych bedzie sie opierala tylko na dystrybucji i badzo dobrze zeby tak w koncu sie stalo !!!
MojaPV |
@fakty A ty zamiast oglądać filmiki na Youtubie zacznij czytać, kształcić się, nabierz trochę kultury... to ci dobrze zrobi.
MojaPV |
Może i pod górkę ale kształciłem się w szkole a nie na Toutube-ie :)
rr |
Jaka to szkola ... ??? pewnie jakaś SPECJALNA cię tak wykształciła ;)
Polak |
@ MojaPV: po twoich wypocinach można jednoznacznie stwierdzić, że w szkołę to co najwyżej rzucałeś kamieniami, troglodyto z miałem węglowym w ciasnym łbie :)
MojaPV |
@pseudo_Polak Obojętnie co na mój temat napiszesz to i tak nie jesteś w stanie mnie obrazić :)
SPS |
@MojaTV: najpierw piszesz takie: "...rudy guru T(eraz) U(słyszysz) S(ame) K(łamstwa) ci wytłumaczy.", gdzie indziej cytujesz sputnika, a potem dziwisz się, że cię nazywają pisobolszewickim trolem. Przecież sam się wyraźnie określasz!
MojaPV |
@SPS Sluchaj jeśli ktoś mi nieustannie wyjeżdża z polityką, PiSem, Kaczyńskim (przekręcając jego nazwisko) to ja mu odpowiadam językiem, który przyswaja :) Zauważ, że nigdy nikogo na tym forum nie obrażam, chyba że w ODPOWIEDZI na wyjątkowo idiotyczne wyzwiska.
MojaPV |
@pseudoPolak Oceniając po twojej kulturze to gdybyś miał to i tak byś nie sprzątał :)
AST |
Do Moja PV. Widzę że uprawiasz propagandę sukcesu. Wyjaśnię. Można zbudować farmę fotowoltaiczną ale są na te inwestycje a i inne pieniądze z Unii. Jeżeli nie trzeba z nich korzystać to dlaczego wszystkie państwowe koncerny nie wybudowały żadnego źródła wytwarzania bez dotacji? Wiesz, przyhamuj trochę.
Co mówi ta morda |
,,Zauważ, że nigdy nikogo na tym forum nie obrażam, chyba że w ODPOWIEDZI na wyjątkowo idiotyczne wyzwiska. ''-pisze to kan....ia, która setki razy zaczyna tuta j swe wypociny od: ,,,te matołki......''
NA ZACHODNIM WYBRZEZU |
tadeusz.terlikowski@wp.pl Tu niedawno czytalem ze Anglicy z OFSHORE na morzu z 40 km od zacodniego brzegu pobieraja energje kablami NN by nie budowac morskich stacji trafo. Sadze ze glowni odbiorcy sa ponat 200 km od tego brzegu na wschod ,wiec trzeba podniesc i obnizyc napiecie + straty przeylowe, to daje w sumie ok. 30 % start Pytam p. G..Tobiszewskiego czy jest ekonomicznie uzasadniona pjanowana budowa na polnoc 30 km od Ustki OFSZOERE dla zasilami malych odbiorcow na tym wybezezu nale glownie odlegluxh na poludnie o conajmniej 200 km???

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...