PSE: testy usługi DSR zakończone sukcesem

PSE: testy usługi DSR zakończone sukcesem
Fot. Red Junasun, flickr cc
REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przeprowadziły testy redukcji zużycia energii elektrycznej wszystkich produktów w pakiecie zimowym zakontraktowanych w Programie Gwarantowanym.

Jak informuje PSE, w odpowiedzi na wezwanie wszyscy wykonawcy złożyli propozycję sprzedaży i z wynikiem pozytywnym przeprowadzili obowiązkowy test redukcji. Tym samym została potwierdzona zdolność wykonawców do realizacji usługi o  zakontraktowanych parametrach.

Pozytywna realizacja obowiązkowego testu redukcji stanowi warunek konieczny do  świadczenia usługi redukcji w Programie Gwarantowanym, przez wyłonionych w  przetargu wykonawców.

Dotychczas PSE wdrożyło dwa programy w ramach DSR – Program Gwarantowany i Program Bieżący – dla których przeprowadzono już pierwsze aukcje.

Usługa redukcji zapotrzebowania na  polecenie OSP jest kontraktowana w Programie Gwarantowanym w modelu z płatnością za gotowość i wykorzystanie zakontraktowanych mocy, a Programie Bieżącym w modelu z płatnością za wykorzystanie.

Tegoroczny przetarg na DSR został podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła tzw. Programu Gwarantowanego, który obejmie pakiet letni na okres od 1 lipca do 30 września 2018 r. i od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2019 r. oraz wolumen mocy gwarantowanej 500 MW. Natomiast pakiet zimowy obejmie okres od 1 października 2018 r. do 31 marca 2019 r., przy takim samym wolumenie mocy gwarantowanej 500 MW.

Druga część przeprowadzonego w tym roku przetargu w ramach Programu Bieżącego dotyczyła okresu od 1 lipca do 30 czerwca 2019 r.

W obu przypadkach (Program Gwarantowany i Program Bieżący) usługi polegają na realizacji przez wykonawcę zmniejszenia poboru energii na polecenie opertora systemu przesyłowego i mogą być świadczone przez obiekty opomiarowane w sposób umożliwiający rozliczenie redukcji.

W ramach zakontraktowanych usług DSR Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze. W pakiecie letnim wszystkie firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym – od 16 do 20.

PSE ma każdorazowo zgłaszać wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.

Obecnie PSE wdraża nowy, uproszczony program DSR, który ma skutkować zwiększeniem dostępnego potencjału redukcji popytu poprzez zachęcenie do udziału w tym mechanizmie kolejnych odbiorców dzięki uwzględnionym uproszczeniom. Więcej na ten temat w artykule: PSE prowadzi przetarg w nowym programie DSR.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Cóż za fascynujący przypadek |
że dzień lub dwa po dyskusji o nieudacznictwie PSE w przedmiocie wykreowania usług DSR w Polsce pokazuje się prasówka w stylu ,,testy usługi DSR zakończone sukcesem''?!

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...