MŚ nie skonsultuje wdrożenia dyrektywy dot. szkodliwych emisji?

MŚ nie skonsultuje wdrożenia dyrektywy dot. szkodliwych emisji?
Fot. Dean Hochman, flickr cc
REKLAMA

Według Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Ministerstwo Środowiska przemilcza informacje o toczących się pracach legislacyjnych, mających na celu transpozycję unijnej dyrektywy o krajowych pułapach emisji zanieczyszczeń (tzw. dyrektywie NEC), nie ogłaszając konsultacji społecznych w tej sprawie.

Dyrektywa NEC, która wprowadza krajowe limity emisji zanieczyszczeń, ma stanowić – obok Planów Ochrony Powietrza – podstawowy instrument umożliwiający poprawę jakości powietrza w Polsce, a udział społeczeństwa w pracach nad jej transpozycją oraz implementacją jest jednym z filarów jej skuteczności w walce o czyste powietrze.

Jak informuje ClientEarth, MŚ bez zapowiedzi połączyło przepisy transponujące dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/2284 w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych, zmiany dyrektywy 2003/35/WE (dyrektywa NEC) oraz konsultacji społecznych z projektem nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), czyli regulacjami z zupełnie innego obszaru.

Celem dyrektywy NEC jest przede wszystkim ograniczenie emisji tlenków azotu (NOx), lotnych związków organicznych, dwutlenku siarki (SO2), amoniaku (NH3) oraz pyłu PM2,5, a więc związków znacząco pogarszających jakość powietrza i mających bardzo zły wpływ na ludzkie zdrowie i środowisko.

Zdaniem ClientEarth, sposób procedowania MŚ, wdrażający przepisy dyrektywy oraz pomijanie głosu strony społecznej, budzi poważne wątpliwości i może narazić Polskę na sankcje ze strony Komisji Europejskiej.

Należy podkreślić, że prowadzone przez Ministerstwo Środowiska prace legislacyjne nad transpozycją dyrektywy NEC nie spełnią wymogów prawa, a dotychczasowa praktyka dotycząca kwestii konsultacji publicznych jest niedopuszczalna w świetle zasad prawidłowej legislacji i dobrych praktyk legislacyjnych – zaznacza Agnieszka Warso-Buchanan, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Polska już notuje opóźnienia we wdrażaniu dyrektywy NEC. Zgodnie z harmonogramem dyrektywa powinna zostać transponowana do końca czerwca 2018 roku.

Treść dyrektywy NEC podkreśla rolę społeczeństwa w procesie związanym z poprawą jakości powietrza w Europie. Z tego względu Ministerstwo Środowiska powinno w sposób szczególny zadbać o szerokie konsultacje społeczne – dodaje prawniczka ClientEarth.

ClientEarth zwróciło się do MŚ o wyznaczenie terminu rozpoczęcia konsultacji oraz o zaproszenie do udziału organizacji, które wyrażały zainteresowanie transpozycją dyrektywy NEC.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Fundacja finansowana z zagranicznych funduszy, zarządzana w większości przez obcokrajowców wypowiada się nt. zasad legislacji w Polsce :D śmiać się czy płakać?
Mm |
Przynajmniej trzymają rękę na pulsie wykrywają przekręty leśnego dziadka
Obcokrajowiec |
@MojaPV a twoje wpisy kto finansuje?
Taka Prawda |
@obcokrajowiec; Jego wpisy finansuje Jastrzębska Spółka Węglodymowa
Patriota |
@MojaPV Ty się wypowiadasz nie mając o niczym pojęcia. Ciekawe kto finansuje takiego zdrajcę moralnie odpowiedzialnego za tysiące zgonów rocznie w Polsce.
MojaPV |
@Patriota sorry czy ty mi zarzucasz odpowiedzialność za zgony w Polsce? Czy ty się dobrze czujesz? czy już szajba odbija z jakąś kosmiczną mocą?
Patriota |
@MojaPV Tak, jesteś odpowiedzialny. Przynajmniej współodpowiedzialny z całą bandą, która promuje wyngiel.
MojaPV |
@patriota A ty jesteś współodpowiedzialny za ofiary wypadków drogowych bo jeździsz autem i w ten sposób promujesz śmierć na drogach, jesteś współodpowiedzialny za choroby i śmierć ludzi z powodu złego odżywiania bo zdarza ci się niezdrowo odżywiać i w ten sposób dajesz zły przykład innym itd. zastanów się zanim coś napiszesz
TwojaTVP |
Januszek zamknij jadaczkę ;) to że finansuje cię Tchórz wszyscy dobrze wiemy.
Polak |
Po co dyskutujecie z tym debilem MojaPV? Zawsze pokona swojim dośwadczeniem w pitoleniu głupot na poziomie PiSobolszewickich ameb:)
jasiek |
Przyłączam się do MojaPV. Zagraniczne organizacje ekologiczne wykorzystując słabość naszego państwa i słabe zorganizowanie społeczeństwa szkodzą nam i naszym rodzinom na wiele miliardów złotych. Jedyna grupa która potrafi jako tako jeszcze z nimi walczyć to górnicy. Chamstwo przeciwników takiego poglądu tylko mnie w tym utwierdza.
MojaPV |
@Polak - Jesli juz chcesz obrażać innych w taki chamski sposób to przynajmniej zmień swój nick. Bo "Polak" przy tak prymitywnych komentarzach nie wgląda dobrze.
SPS |
Gnojkom s*ającym we własne gniazdo zawsze będzie przeszkadzać, że ktoś im patrzy na ręce. Pierwszy u góry, wpis pod tym artykułem jest tego najlepszym dowodem.
MojaPV |
Kolaboranci gotowi niszczyć własne gniazdo zawsze byli chętni by sprowadzać do kraju swoich poplecznikow z "braterską pomocą" - przykładów z historii nie brakuje a i dzis sa chętni na ten proceder.
SPS |
@MojaTV: racja. A ta 'braterska pomoc' to zwykle ze Wschodu była, tak pomagali że nam bokiem do dziś wychodzi, a węglowe zacofanie jest tylko jednym z symptomów owej "pomocy".
Polak |
@MojaPV: Podpisuję się tym nickem, bo jestem Polakiem, w przeciwieństwie do ciebie, ruski burku:) Zależy mi na zdrowiu POLAKÓW a nie na zdradzieckich działaniach PiSobolszewickiego ścierwa, które rujnują nam naszą ojczyznę
MojaPV |
@SPS oj taki Hitler też twierdził, że musi zająć tereny na wschód bo tam zacofanie straszne jest a jak wejdzie III rzesza to się poprawi
MojaPV |
@fałszywy_Polak Mniej polityki, obrażania, jadu, zaciekłości a więcej zdrowego rozsądku i jakoś ci się z czasem poprawi
SPS |
@MojaTV: taaa... a co tam będziesz teoretyzował, napisz o faktach: ci ze Wschodu weszli i nawet nie obiecywali, że się poprawi. No bo jak można u kogoś zaprowadzić porządek jak się u siebie ma jeden syf naokoło...
Polak |
@PajacMojaPV: mnie się poprawi jak ostatnie matoły twojego pokroju, z miałem węglowym we łbach, trafią do piachu.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...