4 GW w wietrze i PV w jednym miejscu. Cel to budowa przemysłu OZE

4 GW w wietrze i PV w jednym miejscu. Cel to budowa przemysłu OZE
Moon Jae-in. Fot. Republic of Korea, flickr cc

Rząd Korei Południowej przedstawił założenia jednego z najbardziej spektakularnych projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii. Dzięki jego realizacji Koreańczycy chcą rozwinąć krajowy przemysł związany z technologiami produkcji energii odnawialnej.

Koreański prezydent Moon Jae-in zapowiedział postawienie na obszarze kilkuset km2, w nabrzeżnym regionie Saemangeum, elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 3 GW oraz morskich farm wiatrowych o mocy do 1 GW. Pracę tych instalacji miałyby wesprzeć bateryjne magazyny energii.

Informując o tym projekcie, koreański prezydent Moon Jae-in podkreślił, że jego realizacja ma wesprzeć budowę koreańskiego przemysłu związanego z energetyką odnawialną. – Produkcja energii odnawialnej w tym regionie będzie punktem zwrotnym dla koreańskiego sektora odnawialnych źródeł energii, który wzmocni jego konkurencyjność w tym obszarze – zapewnił prezydent Korei Płd.

REKLAMA

Moon Jae-in, informując o planach budowy wielkiego klastra źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych w Saemangeum, powołał się na przykład Danii, która zbudowała przemysł związany z OZE zatrudniający ponad 33 tys. pracowników i generujący niemal 1/10 duńskiego eksportu.

REKLAMA

Koreańczycy chcą utworzyć w regionie Saemangeum, gdzie ma powstać gigantyczny klaster OZE, strefę przemysłową, przeznaczając na jej utworzenie niemal 47,5 mld KRW, czyli około 16 mld PLN. Działające w niej firmy miałyby produkować m.in. elementy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Cel narodowej strategii energetycznej Korei Płd. to zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 20 proc. do roku 2030 z niecałych 10 proc. obecnie. Ten cel ma zostać osiągnięty m.in. dzięki uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW.

Teraz koreański rząd przyjął postawienie w Saemangeum paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy do 3 GW już do roku 2022 i wówczas powinna być to największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.