4 GW w wietrze i PV w jednym miejscu. Cel to budowa przemysłu OZE

4 GW w wietrze i PV w jednym miejscu. Cel to budowa przemysłu OZE
Moon Jae-in. Fot. Republic of Korea, flickr cc
REKLAMA

Rząd Korei Południowej przedstawił założenia jednego z najbardziej spektakularnych projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii. Dzięki jego realizacji Koreańczycy chcą rozwinąć krajowy przemysł związany z technologiami produkcji energii odnawialnej.

Koreański prezydent Moon Jae-in zapowiedział postawienie na obszarze kilkuset km2, w nabrzeżnym regionie Saemangeum, elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 3 GW oraz morskich farm wiatrowych o mocy do 1 GW. Pracę tych instalacji miałyby wesprzeć bateryjne magazyny energii.

Informując o tym projekcie, koreański prezydent Moon Jae-in podkreślił, że jego realizacja ma wesprzeć budowę koreańskiego przemysłu związanego z energetyką odnawialną. – Produkcja energii odnawialnej w tym regionie będzie punktem zwrotnym dla koreańskiego sektora odnawialnych źródeł energii, który wzmocni jego konkurencyjność w tym obszarze – zapewnił prezydent Korei Płd.

Moon Jae-in, informując o planach budowy wielkiego klastra źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych w Saemangeum, powołał się na przykład Danii, która zbudowała przemysł związany z OZE zatrudniający ponad 33 tys. pracowników i generujący niemal 1/10 duńskiego eksportu.

Koreańczycy chcą utworzyć w regionie Saemangeum, gdzie ma powstać gigantyczny klaster OZE, strefę przemysłową, przeznaczając na jej utworzenie niemal 47,5 mld KRW, czyli około 16 mld PLN. Działające w niej firmy miałyby produkować m.in. elementy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Cel narodowej strategii energetycznej Korei Płd. to zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do 20 proc. do roku 2030 z niecałych 10 proc. obecnie. Ten cel ma zostać osiągnięty m.in. dzięki uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW.

Teraz koreański rząd przyjął postawienie w Saemangeum paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy do 3 GW już do roku 2022 i wówczas powinna być to największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
No tak, a tymczasem intelektualne predyspozycje krajowych decydentów (ME + PSE) sprowadza się do ogłaszania przetargów na DSR w miejsce uprzednio nie udanych przetargów

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...