Enefit z umowami na zakup energii z OZE na 117,5 MW

Enefit z umowami na zakup energii z OZE na 117,5 MW
Fot. Enefit Green
REKLAMA

Należąca do estońskiej grupy Eesti Energia spółka Enefit zamknęła we wrześniu pierwszy rok działalności na polskim rynku z portfolio ponad 100 klientów korporacyjnych i zakontraktowanym wolumenem obrotu 858 GWh energii elektrycznej.

W trzecim kwartale br. w Estonii wyprodukowano 2,5 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,7 TWh ponad poziom krajowej konsumpcji. Udział Eesti Energia w całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju wyniósł aż 86 proc.

Z rynków, na których obecna jest Grupa, tylko Estonia i Szwecja były w stanie pokryć swoją konsumpcję z produkcji krajowej. Wśród krajów z widocznym deficytem znalazła się m.in. Polska, której konsumpcja energii elektrycznej wyniosła w trzecim kwartale 43,4 TWh przy produkcji na poziomie 37,1 TWh.

W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła sprzedaż wszystkich naszych głównych produktów. Wyższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i paliw płynnych wynikały zarówno z większej sprzedaży, jak również wyższych cen rynkowych. Przychody ze sprzedaży pozostałych produktów wzrosły głównie dzięki wyższym zyskom ze sprzedaży energii wytworzonej z łupków bitumicznych. Efektem wysokich temperatur był natomiast spadek przychodów ze sprzedaży energii cieplnej i gazowej – powiedział Andri Avila, dyrektor finansowy Eesti Energia.

Eesti Energia wytworzyła o niemal 4 proc. więcej energii elektrycznej niż rok temu. Wzrostowi sprzyjała wyższa cena rynkowa w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. 77,3 GWh wytworzonej energii pochodziło ze odnawialnych źródeł energii, z czego 64,4 GWh w Enefit Green, spółce wchodzącej w skład Grupy Eesti Energia (wzrost o 12 proc. r/r). Największy udział w produkcji energii ze źródeł odnawialnych miały farmy wiatrowe, które wytworzyły 47,7 GWh energii elektrycznej (o 18 proc. więcej niż w ubiegłym roku).

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, we wrześniu br. zamknęła pierwszy rok działalności na polskim rynku z portfolio ponad 100 klientów korporacyjnych. Firma podpisała umowy na łączny wolumen obrotu 858 GWh energii elektrycznej z OZE oraz sprzedaż 88 GWh gazu.

W ciągu pierwszego roku działalności Enefit sprzedał w Polsce łącznie 495 GWh energii elektrycznej. Oferta firmy kierowana jest do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw, jak również największych odbiorców przemysłowych. Wśród klientów Enefit znalazły się firmy z takich sektorów jak: FMCG, handel, przemysł ciężki, logistyka czy segment hotelarsko-gastronomiczny.

Grupa rozwija swoją działalność w obszarze OZE, oferując również usługę zakupu energii elektrycznej i bilansowania handlowego (POB) dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych. W pierwszym roku działalności Enefit zakontraktował łącznie 362 GWh. Umowy podpisano z farmami wiatrowymi, biogazowniami i farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy wytwórczej 117,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...