Tauron zmniejszył produkcję zielonej energii

Tauron zmniejszył produkcję zielonej energii
Fot. Tauron
REKLAMA

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Tauron utrzymał wyniki na poziomie zbliżonym do odnotowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym roku jak na razie dużo mniej energii wytworzyły należące do Taurona źródła odnawialne.

W minionym kwartale Tauron wypracował przychody na poziomie 4,476 mld zł – wyższym niż w analogicznym okresie 2017 r. o 9 proc. Wypracowana w tym czasie EBTIDA była jednak niższa o 2 proc. – wyniosła 778 mln zł przy marży EBITDA na poziomie 17,4 proc., a więc o 1,9 pkt. proc. niższym niż marża osiągnięta w trzecim kwartale ub.r. Zysk netto grupy w minionym kwartale wyniósł 286 mln zł, a więc był o 51 proc. wyższy niż przed rokiem.

Największy udział w ogólnym wyniku EBITDA za trzeci kwartał na poziomie 778 mln zł miał segment dystrybucji (EBITDA 621 mln zł), następnie sprzedaży (125 mln zł) i wytwarzania (57 mln zł).

W segmencie wydobycia Tauron odnotował ujemny wynik EBITDA rzędu -29 mln zł. Spółka tłumaczy to niższym wolumenem produkcji węgla handlowego wynikającym z harmonogramu przezbrajania ścian w trzech zakładach górniczych Grupy oraz „trudnymi warunkami o charakterze górniczo-geologicznym”.

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Tauron wypracował przychody wynoszące w sumie 13,302 mld zł, czyli o 3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2017 r. Osiągnięta w tym czasie EBITDA wyniosła 2,972 mld zł (+1 proc. r/r). Zysk netto wyniósł 855 mln zł i był niższy o 28 proc. niż osiągnięty w pierwszych trzech kwartałach 2017 r.

Mniej zielonej energii

W minionym kwartale Tauron zmniejszył produkcję energii o 5 proc. rok do roku – z poziomu 4,57 TWh do 4,35 TWh. Wytwarzanie za pierwsze trzy kwartały wyniosło łącznie 11,9 TWh wobec 14,03 TWh przed rokiem, a więc było niższe o 15 proc. r/r.

Jeszcze większy spadek Tauron odnotował w zakresie produkcji energii odnawialnej. W trzecim kwartale grupa wytworzyła 0,18 TWh, czyli 0,1 TWh mniej niż w analogicznym okresie 2017 r. (spadek o 36 proc.). Niższą produkcję energii odnawialnej Tauron tłumaczy mniejszym wykorzystaniem biomasy oraz „trudnymi warunkami hydrologicznymi i wietrznymi”.

W pierwszej połowie br. Tauron zmniejszył produkcję energii ze źródeł odnawialnych o 23 proc. w stosunku do generacji za I poł. 2017 r. Wytwarzanie z OZE w pierwszej połowie 2018 r. sięgnęło 0,51 TWh energii elektrycznej wobec 0,66 TWh w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na gorszy wynik wpłynęła mniejsza o 39 proc. generacja z elektrowni biomasowych, z których wyprodukowano 0,11 TWh wobec 0,18 TWh w I poł. 2017 r. Produkcja z elektrowni wiatrowych i wodnych wyniosła łącznie 0,39 TWh i była niższa o 19 proc. niż przed rokiem (0,48 TWh).

Wyłącznie w drugim kwartale 2018 r. elektrownie biomasowe Taurona zwiększyły nieznacznie produkcję, wytwarzając 0,09 TWh wobec 0,08 TWh przed rokiem. Produkcja energii wiatrowej i wodnej w tym okresie zmalała natomiast z 0,25 TWh przed rokiem do 0,18 TWh.

Tauron posiada 34 elektrownie wodne o łącznej mocy 140 MW oraz cztery farmy wiatrowe o mocy 200,75 MW – wszystkie uruchomiono jeszcze w ramach wygaszonego w 2016 r. dla nowych instalacji systemu zielonych certyfikatów.

W komunikacie na temat wyników finansowych za trzeci kwartał Tauron potwierdza podane wcześniej informacje na temat negocjowania warunków przejęcia farm wiatrowych o mocy 200 MW.

W trzecim kwartale br. segment Dystrybucja dostarczył swoim klientom łącznie 38,8 TWh energii elektrycznej, tj. o 1,4 proc. więcej r/r. Liczba klientów przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja na koniec września wzrosła o 62 tys., tj. do 5,58 mln.

Spółki segmentu Sprzedaż sprzedały łącznie 25,4 TWh energii elektrycznej do 5,4 mln klientów, zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw. Niższa o 0,2 TWh sprzedaż energii elektrycznej wynika – jak tłumaczy spółka – przede wszystkim z mniejszego zapotrzebowania klientów biznesowych.

W trzecim kwartale produkcja ciepła w jednostkach Taurona zmniejszyła się o 6 proc. i wyniosła 7,42 PJ. Sprzedaż ciepła wyniosła 9,7 PJ i była niższa o 9 proc. r/r ze względu na niższe zapotrzebowanie odbiorców wynikające z wyższych temperatur zewnętrznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
JohnGalt |
mają za mały udział inwestycji w farmy PV. W tym roku jest rekordowe nasłonecznienie i produkcja
lol |
Nie mają kasy na PV, tak jak te inne "spółeczki" energetyczne....... :))) no comment
lol |
Nie mają kasy na PV, tak jak te inne "spółeczki" energetyczne....... :))) no comment

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...