Obrót gwarancjami pochodznenia na TGE mocno wzrósł

Obrót gwarancjami pochodznenia na TGE mocno wzrósł
EDP Renovaveis press
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Towarowa Giełda Energii odnotowała rekordową sprzedaż gwarancji pochodzenia przyznawanych producentom energii odnawialnej. Notowany w tym roku wyraźny wzrost obrotów gwarancjami pochodzenia nie przekłada się jednak na wzrost ich ceny.

Gwarancje pochodzenia potwierdzają wyprodukowanie określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Ich nabywcy mogą poszczycić się tym, że określona cześć energii, którą konsumują, pośrednio pochodzi z OZE. Regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia nie wskazują także podmiotów zobowiązanych do ich zakupu, nie tworząc tym samym administracyjnie rynku zbytu.

System gwarancji pochodzenia ma charakter transgraniczny. Oznacza to, że producenci zielonej energii w Polsce swoje gwarancje mogą sprzedać nie tylko podmiotom zarejestrowanym w naszym kraju, ale także firmom z innych państw UE.

W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie gwarancji pochodzenia jest Urząd Regulacji Energetyki. Gwarancje pochodzenia energii odnawialnej są wydawane przez URE w formie elektronicznej i przekazywane bezpośrednio do rejestru gwarancji pochodzenia.

Gwarancja pochodzenia odpowiadająca wytworzeniu 1 MWh zielonej energii jest wydawana jest na okres 12 miesięcy od dnia zakończenia wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnym źródle.

Podstawą wprowadzenia krajowego rejestru gwarancji pochodzenia była nowelizacja Prawa energetycznego z 2013 roku. Mechanizm gwarancji pochodzenia został wprowadzony do unijnego prawa na początku ubiegłej dekady i korzystają z niego – oprócz producentów zielonej energii – także firmy, które kupując określoną ilość gwarancji, chcą poprawić swój wizerunek i pokazać, że korzystają z ekologicznej energii.

W dniu 3 listopada minęły cztery lata funkcjonowania Rejestru Gwarancji Pochodzenia prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii. Pierwsze transakcje sprzedaży gwarancji pochodzenia za pośrednictwem TGE przeprowadzono we wrześniu 2015 r.

W ubiegły miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii sprzedano gwarancje pochodzenia w rekordowej ilości odpowiadającej wyprodukowaniu 3,79 TWh energii odnawialnej.

W pierwszych 10 miesiącach 2018 roku na TGE sprzedano gwarancje pochodzenia odpowiadające produkcji 10,79 TWh energii odnawialnej, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku sprzedano gwarancje odpowiadające wytworzeniu 2,55 TWh, a rok wcześniej – 0,59 TWh.

Jak wylicza Towarowa Giełda Energii, ostatnie 12 miesięcy przyniosło aż ośmiokrotny wzrost wolumenu, do poziomu 12,1 TWh, co stanowi 72 proc. rocznej produkcji w OZE w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Systematycznie rośnie liczba członków Rejestru Gwarancji Pochodzenia, który prowadzi TGE. W 2014 r. było ich jeszcze tylko 56, natomiast w ubiegłym roku ich liczba wzrosła do 330, a obecnie jest ich 423 – w tym kilkunastu to podmioty zagraniczne.

Powyższe czynniki nie przekładają się jednak na wzrost ceny gwarancji, która w ubiegłym miesiącu wyniosła średnio 0,41 zł/MWh. Najwyższą cenę gwarancji w tym roku TGE odnotowała w maju (0,55 zł/MWh), a najwyższą w historii tego systemu – w kwietniu 2017 r. (1,37 zł/MWh). Natomiast do minimum (0,01 zł/MWh) średnie ceny gwarancji spadały dwukrotnie – w lutym i lipcu 2016 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...