Tyle emisja CO2 ma kosztować w W. Brytanii po wyjściu z UE

Tyle emisja CO2 ma kosztować w W. Brytanii po wyjściu z UE
Fot. Inkmedia.eu, flickr cc
REKLAMA

Brytyjczycy ustalili, jakimi kosztami będą obarczać krajowe elektrownie emitujące CO2 w przypadku braku umowy zawierającej warunki wyjścia z Unii Europejskiej. Koszty emisji CO2 stają się jednak dla brytyjskiej energetyki coraz mniejszym problemem.

W ostatnim szczycie cen uprawnień do emisji CO2 za tonę emisji brytyjskie elektrownie węglowe czy gazowe – jak i pozostali emitencie w UE – musieli zapłacić około 25 euro, czyli około 22 funty. Po spadku do poziomu 16 euro/tonę koszt w przeliczeniu na funty zmalał do około 14 GBP.

Nieco więcej brytyjskie konwencjonalne elektrownie będą musiały płacić po wyjściu z unijnego systemu ETS. Londyn przyjął, że w przypadku braku umowy z Unią Europejską określającej warunki Brexitu na Wyspach zostanie wprowadzony podatek węglowy, którego wysokość określono na 16 funtów na tonę CO2.

Wiadomo, że tym podatkiem zostaną objęte wszystkie instalacje, które obecnie funkcjonują w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami, przy czym zwolnienia do przyjętego poziomu emisji  uzyskają instalacje przemysłowe – na wzór zwolnień, które w systemie ETS.

Jak zauważa Bloomberg, podatek węglowy ma być jednak tylko tymczasowym rozwiązaniem, a część członków brytyjskiego rządu jako preferowane, długookresowe rozwiązanie widziałoby system na wzór unijnego ETS-u.

Emisje najniższe od 1890

W kolejnych latach brytyjska energetyka będzie płacić za emisje CO2 coraz mniej, a już teraz może się pochwalić znaczącym zmniejszeniem emisyjności.

W ubiegłym roku emisje CO2 w Wielkiej Brytanii zmalały o 2,6 proc., czemu towarzyszył spadek zużycia węgla o 1/5. Jeszcze większy spadek emisji, wynoszący 5,8 proc., Brytyjczycy odnotowali rok wcześniej, kiedy konsumpcja węgla zmniejszyła się aż o 52 proc.

W 2017 roku brytyjskie emisje CO były niższe o 38 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990, będąc na poziomie notowanym w roku… 1890.

W ub.r. emisje towarzyszące spalaniu paliw kopalnych na Wyspach wyniosły przeciętnie 388 g CO2/kWh, podczas gdy w roku 2012 wynosiły jeszcze 500 g CO2/kWh.

Najbardziej emisyjna energetyka węglowa w brytyjskim miksie energetycznym ma obecnie już niewielkie znaczenie, a najpóźniej do połowy przyszłej dekady Brytyjczycy mają całkowicie zakończyć wytwarzanie energii z węgla.

W kwietniu tego roku jedna z największych na świecie gospodarek nie potrzebowała do swojego funkcjonowania elektrowni węglowych przez 55 godzin. Sytuacja, w której Wielka Brytania nie wykorzystuje węgla do produkcji energii przez ponad dwa dni miała miejsce pierwszy raz od 136 lat, czyli od roku 1882, kiedy w Londynie uruchomiono pierwszą brytyjską elektrownię węglową.

Jak wynika z liczb podanych przez brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy, w 2017 r. udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016. W ostatnim kwartale 2017 r. udział OZE wzrósł nawet do 30,2 proc. dzięki lepszym warunkom wiatrowym.

W 2017 roku zmniejszył się udział w brytyjskim miksie energetycznym wszystkich pozostałych źródeł – elektrowni gazowych z 42,2 proc. do 39,7 proc., elektrowni jądrowych z 21,1 proc. do 20,9 proc., a elektrowni węglowych z 9 proc. do 6,7 proc.

W 2018 roku udział węgla powinien być jeszcze niższy. W drugim kwartale br. odnawialne źródła energii odpowiadały za 31,7 proc. produkcji energii w Wielkiej Brytanii w stosunku do udziału rzędu 30,6 proc. odnotowanego w II kwartale 2017 r. Natomiast udział energetyki węglowej spadł w drugim kwartale br. do 1,6 proc. (produkcja 1,24 TWh, -19,5 proc. r/r) w stosunku do 2 proc. w drugim kwartale 2017 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
I tak można wycofać się z węgla Polsko, tylko wystarczy chcieć
MojaPV |
@Seba No trzeba mieć też pokłady gazu pod dnem morza północnego jak UK i ściągac miliony ton drzewa z Ameryki, przez Atlantyk, żeby je spalać "na zielono" w UK :D
SPS |
@MojaTV: Racja! Ale żeby całkowicie pozbyć się wungla, jeszcze jeden warunek konieczny trzeba spełnić: pogonić od koryta węglowych dziadów takich jak MojaPV.
alladyn-solar-batt |
Co z węglem w Polsce?-Sasol to południowoafrykański i międzynarodowy koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld USD. Posiada osiem kopalń węgla, wydobywających rocznie około 40 mln ton surowca. Większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie). Współpraca z JSW ma polegać na transferze nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem węgla oraz węglopochodnych. Polska delegacja w ostatnim czasie odwiedziła zakład firmy Sasol w Secundzie w RPA – jedyny na świecie komercyjny zakład produkujący paliwa syntetyczne na bazie węgla oraz gaz syntezowy poprzez zgazowanie węgla i reforming gazu ziemnego. Jak poinformowano, polska strona zapoznała się z procesami technologicznymi do produkcji gazu z węgla kamiennego. Z kolei miejscowej stronie zaprezentowane zostały m.in. zrealizowane przez JSW projekty oparte na innowacyjnych technologiach. Zaplanowano już rewizytę, podczas której ma zostać podpisany dokument o współpracy, dotyczącej głównie produkcji paliw syntetycznych w Polsce, na bazie krajowego węgla.
alladyn-solar-batt |
Ponadto: Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz JSW Innowacje, Solaris Bus & Coach i Aurora Tech będą współpracować przy opracowaniu, wdrożeniu i rozwoju Projektu Wodorowego – list intencyjny został już podpisany. Cel: Ekologiczne paliwo przyszłości- z węgla! Fot. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Cztery należące do grupy JSW koksownie produkują 1,7 mld m3 gazu koksowniczego rocznie, który zawiera 55% wodoru. Projekt Wodorowy polega na zbadaniu możliwości wykorzystania właśnie wodoru, będącego produktem ubocznym procesu koksowania i wyodrębnionego z gazu koksowniczego, do rozwoju czystych technologii. Wyseparowany i oczyszczony wodór można wykorzystać do ekologicznej i bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej, ekologicznego transportu publicznego czy zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania (szpitale, szkoły, urzędy). @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ W ramach współpracy, JSW Innowacje ma zająć się uzyskaniem licencji oraz wdrożeniem technologii separacji wodoru z gazu koksowniczego. Spółka Aurora Tech będzie odpowiadać za projektowanie i produkcję ogniw wodorowych oraz superkondensatorów do magazynowania energii elektrycznej, a Solaris Bus & Coach chce wdrożyć i rozwinąć w Polsce ekologiczny transport publiczny oparty na wodorze. @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ Jak mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW, innowacyjna technologia produkcji wodoru to m.in. szansa na aktywny udział branży węglowej we wdrażaniu polityki bezemisyjnej. W ten sposób możemy udowodnić, że działalność polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego nie stoi w sprzeczności z ambitnymi celami Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji CO2. Postawienie na wodór jako paliwo przyszłości może okazać się szansą dla polskiego górnictwa – wyjaśnia Artur Dyczko.
alladyn-solar-batt |
Zatem- nie tylko OZE- gdy węgiel, to w NOWYM wydaniu bowiem rozpoczęła się era wodoru i PV.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...