Wynik europejskiego lidera w produkcji energii odnawialnej mocno w górę

Wynik europejskiego lidera w produkcji energii odnawialnej mocno w górę
Fot. Statkraft
REKLAMA

Największy europejski producent energii odnawialnej, norweski koncern energetyczny Statkraft, odnotował w trzecim kwartale dużo wyższe zyski niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To efekt dużego wzrostu cen energii na rynku nordyckim.

W trzecim kwartale tego roku Statkraft wypracował zysk operacyjny w ujęciu EBITDA na poziomie 2,68 mld norweskich koron, czyli ok. 1,22 mld zł. To wynik ponad dwukrotnie lepszy niż wypracowany w analogicznym okresie ubiegłego roku, w którym EBITDA wyniosła 1,24 mld NOK, czyli ok. 0,56 mld PLN.

Jak tłumaczy norweski koncern, tak znacząca poprawa kwartalnego wyniku to zasługa wzrostu ceny energii elektrycznej, które w trzecim kwartale na rynku nordyckim wyniosły średnio 50,5 EUR/MWh i były wyższe o 77 proc. od ceny zanotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeszcze w pierwszym kwartale br. przeciętna cena energii na rynku norweskim wynosiła 38 EUR/MWh.

Podając wyniki finansowe za ostatni kwartał, Statkraft zaznaczył, że jego zysk byłby jeszcze większy, gdyby nie straty odnotowane w obrocie energią.

W trzecim kwartale Statkraft wytworzył w sumie 13,1 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,4 TWh mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym w elektrowniach wodnych wytworzono 12 TWh (-0,2 TWh r/r), elektrownie wiatrowe norweskiego koncernu dołożyły 0,6 TWh (-0,1 TWh), a gazowe 0,5 TWh (0,3 TWh).

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Norwegowie wytworzyli w sumie 45,6 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,3 TWh więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym elektrownie wodne wyprodukowały 42,8 TWh wobec 41,6 TWh przed rokiem.

Wyłącznie w Norwegii Statkraft wytworzył w pierwszych 9 miesiącach br. łącznie 36,2 TWh energii wobec 35,2 TWh przed rokiem.

Tegoroczny wynik produkcji energii przez elektrownie Statkraft jest lepszy mimo, że z powodu suszy i pogorszenia warunków hydrologicznych w drugim kwartale 2018 r. Norwegowie wyprodukowali tylko 11,5 TWh, czyli o 22 proc. mniej od produkcji osiągniętej w analogicznym okresie 2017 r.

Norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft to największy europejski producent energii odnawialnej, wytwarzający w skali roku około 66 TWh energii elektrycznej, z czego 99 proc. pochodzi z OZE.

W Norwegii Statkraft posiada 149 elektrowni wodnych, kolejnych 58 ma w Szwecji, 11 w Niemczech, 4 w Finlandii i 3 w Walii. Ponadto Norwegowie rozwijają projekty elektrowni wodnych w takich krajach jak Peru, Chile, Indie, Nepal, Sri Lanka czy Filipiny.

Na koniec 2016 roku norweski koncern posiadał 372 elektrownie o mocy 19,27 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

Na aktywa Statkraft w OZE składają elektrownie wodne o mocy 14 GW, z czego 11,5 GW znajduje się w Norwegii. Do tego dochodzą farmy wiatrowe o mocy 703 MW (881 MW w ujęciu pro-rata) zlokalizowane w Norwegii, Szwecji, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Statkraft posiada też bioelektrownię o mocy 40 MW w Niemczech.

Tylko w ostatnich tygodniach norweski koncern informował o przejęciu projektu elektrowni wodnej o mocy 100 MW, która ma powstać w Indiach do roku 2021, portfolio projektów w lądowej energetyce wiatrowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii na łączną moc 1,55 GW, w także działających elektrowni wodnych w Brazylii, których łączna moc sięga 132 MW.

Norweski koncern agreguje ponadto na europejskim rynku sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy około 15 GW. Tylko w Niemczech Statkraft świadczy usługi zarządzania pracą OZE w ramach wirtualnej elektrowni obejmującej około 1,3 tys. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy około 10 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gruby Jurek |
co za głupole! przecież lepiej importować rosyjski węgiel do krajowych elektrowni!
sic |
@gruby jurek wystarczyłoby wybudować 30GW w gazie i ostro wydobywać norweski gaz z morza północnego. Mądzry norwedzy wolą jednak gaz eksportować do niemiec i wielkiej brytanii.
Polak |
Qsic: Mądrzy Norwegowie wiedzą, że spalanie czegokolwiek uwalnia CO2 i dlatego inwestują w OZE.
MojaPV |
Nie ma to jak pobajać sobie o Norwegii :). A co tam, że Norwegia ma warunki dla hydroenergetyki nieporównywalne z Polską (ani żadnym innym europejskim krajem) i to właśnie z budowania sztucznych tam na rzekach osiąga zdecydowaną większość swojej energii. Tylko ciekawe czemu ci "zieloni" Norwegowie sprzedają na cały świat te miliony ton gazu i ropy? hmm... widać pieniądze nie śmierdzą...
Polak |
@Mojaindolencja: Ci zieloni Norwegowie znają swoje priorytety. Nie spalają swojego "narodowego skarbu" u siebie i nie zaśmiecają sobie swojej okolicy. Sprzedają gaz i ropę tam gdzie nie ma tak rozwiniętego OZE. Ale to zbyt trudne do ogarnięcia dla małych ludków z ciasnymi główkami pełnymi miału węglowego :(
MojaPV |
@rusek czyli nie chodzi o żaden klimat na świecie, CO2 i inne pierdy tylko o to żeby kasa się zgadzała :) dzięki za wyjaśnienie! tak podejrzewałem, że "zieloni" to oni tylko z wierzchu ;)
Polak |
@Mojepierdzielenie: ty pewnie doopy dajesz za darmo, bo nie jest możliwe by ktokolwiek płacił ci kasę za twoje wypociny.
MojaPV |
@rusek hahaha :D wylazł z ciebie prawdziwy prostak :)
lol |
Hehe dobre ;)) ale tak właśnie jest, są zieloni na papierze a na boku dorabiają jeszcze kase na zasobach, których niepotrzebują... i to Norwedzy powinny ponosić koszty śmiesznej z reszta emisji CO2 za to, że sprzedają ropę i gaz....
Polak |
@MojaPiSobolszewia: yntelygent się odezwał:) Koło prostaka nawet nie stałeś amebo.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...