Wynik europejskiego lidera w produkcji energii odnawialnej mocno w górę

Wynik europejskiego lidera w produkcji energii odnawialnej mocno w górę
Fot. Statkraft
REKLAMA

Największy europejski producent energii odnawialnej, norweski koncern energetyczny Statkraft, odnotował w trzecim kwartale dużo wyższe zyski niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To efekt dużego wzrostu cen energii na rynku nordyckim.

W trzecim kwartale tego roku Statkraft wypracował zysk operacyjny w ujęciu EBITDA na poziomie 2,68 mld norweskich koron, czyli ok. 1,22 mld zł. To wynik ponad dwukrotnie lepszy niż wypracowany w analogicznym okresie ubiegłego roku, w którym EBITDA wyniosła 1,24 mld NOK, czyli ok. 0,56 mld PLN.

Jak tłumaczy norweski koncern, tak znacząca poprawa kwartalnego wyniku to zasługa wzrostu ceny energii elektrycznej, które w trzecim kwartale na rynku nordyckim wyniosły średnio 50,5 EUR/MWh i były wyższe o 77 proc. od ceny zanotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeszcze w pierwszym kwartale br. przeciętna cena energii na rynku norweskim wynosiła 38 EUR/MWh.

Podając wyniki finansowe za ostatni kwartał, Statkraft zaznaczył, że jego zysk byłby jeszcze większy, gdyby nie straty odnotowane w obrocie energią.

W trzecim kwartale Statkraft wytworzył w sumie 13,1 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,4 TWh mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym w elektrowniach wodnych wytworzono 12 TWh (-0,2 TWh r/r), elektrownie wiatrowe norweskiego koncernu dołożyły 0,6 TWh (-0,1 TWh), a gazowe 0,5 TWh (0,3 TWh).

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Norwegowie wytworzyli w sumie 45,6 TWh energii elektrycznej, czyli o 0,3 TWh więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym elektrownie wodne wyprodukowały 42,8 TWh wobec 41,6 TWh przed rokiem.

Wyłącznie w Norwegii Statkraft wytworzył w pierwszych 9 miesiącach br. łącznie 36,2 TWh energii wobec 35,2 TWh przed rokiem.

Tegoroczny wynik produkcji energii przez elektrownie Statkraft jest lepszy mimo, że z powodu suszy i pogorszenia warunków hydrologicznych w drugim kwartale 2018 r. Norwegowie wyprodukowali tylko 11,5 TWh, czyli o 22 proc. mniej od produkcji osiągniętej w analogicznym okresie 2017 r.

Norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft to największy europejski producent energii odnawialnej, wytwarzający w skali roku około 66 TWh energii elektrycznej, z czego 99 proc. pochodzi z OZE.

W Norwegii Statkraft posiada 149 elektrowni wodnych, kolejnych 58 ma w Szwecji, 11 w Niemczech, 4 w Finlandii i 3 w Walii. Ponadto Norwegowie rozwijają projekty elektrowni wodnych w takich krajach jak Peru, Chile, Indie, Nepal, Sri Lanka czy Filipiny.

Na koniec 2016 roku norweski koncern posiadał 372 elektrownie o mocy 19,27 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

Na aktywa Statkraft w OZE składają elektrownie wodne o mocy 14 GW, z czego 11,5 GW znajduje się w Norwegii. Do tego dochodzą farmy wiatrowe o mocy 703 MW (881 MW w ujęciu pro-rata) zlokalizowane w Norwegii, Szwecji, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Statkraft posiada też bioelektrownię o mocy 40 MW w Niemczech.

Tylko w ostatnich tygodniach norweski koncern informował o przejęciu projektu elektrowni wodnej o mocy 100 MW, która ma powstać w Indiach do roku 2021, portfolio projektów w lądowej energetyce wiatrowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii na łączną moc 1,55 GW, w także działających elektrowni wodnych w Brazylii, których łączna moc sięga 132 MW.

Norweski koncern agreguje ponadto na europejskim rynku sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy około 15 GW. Tylko w Niemczech Statkraft świadczy usługi zarządzania pracą OZE w ramach wirtualnej elektrowni obejmującej około 1,3 tys. elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy około 10 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gruby Jurek |
co za głupole! przecież lepiej importować rosyjski węgiel do krajowych elektrowni!
sic |
@gruby jurek wystarczyłoby wybudować 30GW w gazie i ostro wydobywać norweski gaz z morza północnego. Mądzry norwedzy wolą jednak gaz eksportować do niemiec i wielkiej brytanii.
Polak |
Qsic: Mądrzy Norwegowie wiedzą, że spalanie czegokolwiek uwalnia CO2 i dlatego inwestują w OZE.
MojaPV |
Nie ma to jak pobajać sobie o Norwegii :). A co tam, że Norwegia ma warunki dla hydroenergetyki nieporównywalne z Polską (ani żadnym innym europejskim krajem) i to właśnie z budowania sztucznych tam na rzekach osiąga zdecydowaną większość swojej energii. Tylko ciekawe czemu ci "zieloni" Norwegowie sprzedają na cały świat te miliony ton gazu i ropy? hmm... widać pieniądze nie śmierdzą...
Polak |
@Mojaindolencja: Ci zieloni Norwegowie znają swoje priorytety. Nie spalają swojego "narodowego skarbu" u siebie i nie zaśmiecają sobie swojej okolicy. Sprzedają gaz i ropę tam gdzie nie ma tak rozwiniętego OZE. Ale to zbyt trudne do ogarnięcia dla małych ludków z ciasnymi główkami pełnymi miału węglowego :(
MojaPV |
@rusek czyli nie chodzi o żaden klimat na świecie, CO2 i inne pierdy tylko o to żeby kasa się zgadzała :) dzięki za wyjaśnienie! tak podejrzewałem, że "zieloni" to oni tylko z wierzchu ;)
Polak |
@Mojepierdzielenie: ty pewnie doopy dajesz za darmo, bo nie jest możliwe by ktokolwiek płacił ci kasę za twoje wypociny.
MojaPV |
@rusek hahaha :D wylazł z ciebie prawdziwy prostak :)
lol |
Hehe dobre ;)) ale tak właśnie jest, są zieloni na papierze a na boku dorabiają jeszcze kase na zasobach, których niepotrzebują... i to Norwedzy powinny ponosić koszty śmiesznej z reszta emisji CO2 za to, że sprzedają ropę i gaz....
Polak |
@MojaPiSobolszewia: yntelygent się odezwał:) Koło prostaka nawet nie stałeś amebo.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...