Chiny mocno zwiększyły produkcję energii wiatrowej i słonecznej

Chiny mocno zwiększyły produkcję energii wiatrowej i słonecznej
Fot. Longi
REKLAMA

W trzecim kwartale tego roku w Chinach istotnie wzrosła produkcja energii elektrycznej. Największy wzrost odnotowano w zakresie produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

W minionym kwartale Chińczycy wyprodukowali w sumie 5 036,2 TWh energii elektrycznej, z czego w elektrowniach termalnych wytworzono 3 691,8 TWh, w energetyce wodnej 832,6 TWh, na farmach wiatrowych 267 TWh, a w elektrowniach jądrowych 208,8 TWh.

Straty energii w przesyle i dystrybucji miały wnieść średnio 5,8 proc.

W minionym kwartale w Chinach wyprodukowano o 347,1 TWh energii elektrycznej (7,4 proc.) więcej niż w trzecim kwartale 2017 r.

Największy wzrost produkcji energii w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku Chińczycy odnotowali procentowo w elektrowniach elektrowniach wiatrowych (wzrost produkcji o 54 TWh, +25,3 proc.), słonecznych (10 TWh, +17,9 proc.), jądrowych (25,5 TWh., +13,9 proc.) wodnych (35,1 TWh, +4,4 proc.), a w  elektrowniach termalnych wytworzono więcej o 238,3 TWh, czyli o 6,9 proc.

Na koniec trzeciego kwartału Chińczycy posiadali elektrownie (o jednostkowej mocy ponad 6 MW) o łącznej mocy ponad 1,762 TW (wzrost o 5,3 proc. r/r), w tym moc elektrowni termalnych wynosiła 1,120 TW (+3,1 proc.), wodnych 304,5 GW (+3,2 proc.), wiatrowych 175,9 GW (+11,4 proc.), a jądrowych 39,2 GW (+9,7 proc.). Moc elektrowni fotowoltaicznych na koniec I połowy 2018 roku wyniosła 154,5 GW, z czego w pierwszej połowie br. zainstalowano 24,3 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Nie ma to jak krzykliwy tytuł :D. A co w treści? Wzrost produkcji w elektrowniach termalnych o 238 TWh, w wiatrowych o 54 TWh i 10 TWh w pv. Czyli wzrost produkcji z węgla prawie 4 razy większy niż z wiatru i pv razem wziętych...
mwa |
Czy ja dobrze liczę że Chińczycy wytwarzają ponad 3 razy więcej energii na osobę niż Polska?
%%%% |
@MojaPV cytat: elektrowniach wiatrowych (wzrost produkcji o 54 TWh, +25,3 proc.), słonecznych (10 TWh, +17,9 proc.), a w elektrowniach termalnych wytworzono więcej o 238,3 TWh, czyli o 6,9 proc. procentowo wygląda to trochę inaczej czyli wzrost we wietrze +25% pv + 17,9% a termalne +6,9% wg mnie tytuł jest ok, bo wzrost o 17,9% czy 25% jest mocny
X |
@mwa Raczej nie. 5000 TWh/1386 mln = 3.6 TWh/ mln mieszkancow w Chinach. W Polsce 170 TWh/38 mln =4.47 TWh/mln mieszkancow.
MojaPV |
@% No tak, tyle że jak dostaniesz nawet 90% od złotówki i np. tylko 1% od 1000 złotych to na co zwrócisz uwagę na te 90 groszy czy raczej na 10 złotych :)? Ja wiem, że propaganda jest wszechobecna ale fakty pozostają faktami.
mwa |
@X Ale to jest wartość dla kwartału, a 170 TWh to polska produkcja roczna.
%%%% |
@MojaPV PV i wiatr rosną powyżej wzrostów na rynku, czyli zwiększają udział w mixie, o 0,9 pkt %, z ~5,7% do ~6,6%, zauważalnie
X |
@mwa Masz racje. Moj blad. Z artykulu wynika, ze odnosi sie to do kwartalu... jednak dane statystyczne (https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_China) pokazuja, ze w calym roku 2016 produkcja wyniosla niecale 6000 TWh. Gdyby w 2017 w jednym kwartale wyprodukowano prawie tyle co w caly 2016 to bylby to niesamowity skok, a dane ze strony, ktora zalaczylem wskazuja, ze wzrost to okolo 7% z roku na rok (od 2007 do 2016). Co sadzisz?
mwa |
@X Jedyne co by mi pasowało to to, że jest to wartość z trzech pierwszych kwartałów. To by dało jakieś 6700 TWh dla całego 2018.
Polak |
MojaPiSobolszewickalogika cały czas propaguje niechęć do OZE i wyższość spalania węgla nad każdą inną forme pozyskiwania energii. Skąd biorą takich matołów do klepania tej żałosnej propagandy dla niedorozwiniętych umyslowo?
X |
@mwa Myślę, że masz rację. Zobaczymy co powiedzą statystyki początkiem 2019. Jeśli 6.7 PWh jest możliwe w Chiach w 2018 to miales rację, że per capita produkują więcej energii niż my. Ale trzeba też zobaczyć jak to wychodzi w przeliczeniu np na $ PKB by porównać energochłonność gospodarki - u nich mogą być dużo większe straty energii.
MojaPV |
@rusek Czy ty masz jakąś manie? Co ja ci propaguję? Ja ci tylko uświadamiam, że codziennie jesteś bombardowany zmanipulowanym przekazem! To tak jak w tym powyższym tekście - produkcja z węgla rośnie 4 razy więcej niż z wiatru i pv a oni ci wybijają na tytuł to co widzisz :)
SPS |
@MojaTV: taaa... dla ciebie najlepszy przekaz to ten z ruskich gazet i portali, tam w ogóle nie ma żadnej propagandy, a szklanka jest zawsze 'do połowy pełna'... ruskiego spirytusu ;o).
Polak |
@SPS: Mojaruskapluskwa to nieuleczanie chory umysłowo ruski troll, który nie rozumie co to rozwój technologiczny. Najlepiej zamknąć takiego dziada w lepiance. Po co kto takiemu dał dostęp do internetu?
Jaca |
Głód energii w Chinach jest nadal. Widać z danych bardzo duży wzrost produkcji z OZE i wystarczy to porównać do Polski gdzie wytwarzamy rocznie jakieś 170 Twh energii i to głównie z wegla a tutaj w 3 kwartały wodne wyprodukował 832 Twh a wiatrowe 267 Twh zainstalowana moc foto to w pół roku 24 GW czyli kilkaset! Razy więcej niż instalujemy w Pl w tym czasie. Nie mam nic do węgla ale popyt na energię rośnie i będzie rósł a w OZE za mało się dzieje tym bardziej że jesteśmy nie jakim tam panstewkiem a dużym państwem w UE.
MojaPV |
@SPS Ale jak widzisz ja się opieram na danych przytaczanych przez Gramwzielone :D Tu masz czarno na białym napisane, że przyrost produkcji z wegla w 3 kwartale był niemal 4 krotnie większy niż z wiatru i pv razem wziętych,
TTTT |
do @Polak itp. dajecie mało merytorycznych faktów ... ale wylewacie pomyje na @Mojapv. To w Polsce niestety typowe - każdy wyraża zdanie ale nie potrafi faktami poprzeć swojej wypowiedzi. Takie wypowiedzi powinna być usuwane jako niemerytoryczne. Jak @Mojapv pisze przekłamane fakty to napiszcie swoje i podajcie linki. Ale stawiam tezę że nie potraficie )oczywiście nie wszyscy i nie do tych jest moja wypowiedź_
SPS |
@TTTT: a Ty co, obrońca troli? Zacząłeś czytać to forum od wczoraj? Nie wiesz, że niektórzy tu tylko trolują i gdy zacząć z takim jakąkolwiek merytoryczną dyskusję to milknie i znika, wyskakując w innym wątku ze swoimi "analizami".

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...