Chiny mocno zwiększyły produkcję energii wiatrowej i słonecznej

Chiny mocno zwiększyły produkcję energii wiatrowej i słonecznej
Fot. Longi
REKLAMA

W trzecim kwartale tego roku w Chinach istotnie wzrosła produkcja energii elektrycznej. Największy wzrost odnotowano w zakresie produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

W minionym kwartale Chińczycy wyprodukowali w sumie 5 036,2 TWh energii elektrycznej, z czego w elektrowniach termalnych wytworzono 3 691,8 TWh, w energetyce wodnej 832,6 TWh, na farmach wiatrowych 267 TWh, a w elektrowniach jądrowych 208,8 TWh.

Straty energii w przesyle i dystrybucji miały wnieść średnio 5,8 proc.

W minionym kwartale w Chinach wyprodukowano o 347,1 TWh energii elektrycznej (7,4 proc.) więcej niż w trzecim kwartale 2017 r.

Największy wzrost produkcji energii w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku Chińczycy odnotowali procentowo w elektrowniach elektrowniach wiatrowych (wzrost produkcji o 54 TWh, +25,3 proc.), słonecznych (10 TWh, +17,9 proc.), jądrowych (25,5 TWh., +13,9 proc.) wodnych (35,1 TWh, +4,4 proc.), a w  elektrowniach termalnych wytworzono więcej o 238,3 TWh, czyli o 6,9 proc.

Na koniec trzeciego kwartału Chińczycy posiadali elektrownie (o jednostkowej mocy ponad 6 MW) o łącznej mocy ponad 1,762 TW (wzrost o 5,3 proc. r/r), w tym moc elektrowni termalnych wynosiła 1,120 TW (+3,1 proc.), wodnych 304,5 GW (+3,2 proc.), wiatrowych 175,9 GW (+11,4 proc.), a jądrowych 39,2 GW (+9,7 proc.). Moc elektrowni fotowoltaicznych na koniec I połowy 2018 roku wyniosła 154,5 GW, z czego w pierwszej połowie br. zainstalowano 24,3 GW.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Nie ma to jak krzykliwy tytuł :D. A co w treści? Wzrost produkcji w elektrowniach termalnych o 238 TWh, w wiatrowych o 54 TWh i 10 TWh w pv. Czyli wzrost produkcji z węgla prawie 4 razy większy niż z wiatru i pv razem wziętych...
mwa |
Czy ja dobrze liczę że Chińczycy wytwarzają ponad 3 razy więcej energii na osobę niż Polska?
%%%% |
@MojaPV cytat: elektrowniach wiatrowych (wzrost produkcji o 54 TWh, +25,3 proc.), słonecznych (10 TWh, +17,9 proc.), a w elektrowniach termalnych wytworzono więcej o 238,3 TWh, czyli o 6,9 proc. procentowo wygląda to trochę inaczej czyli wzrost we wietrze +25% pv + 17,9% a termalne +6,9% wg mnie tytuł jest ok, bo wzrost o 17,9% czy 25% jest mocny
X |
@mwa Raczej nie. 5000 TWh/1386 mln = 3.6 TWh/ mln mieszkancow w Chinach. W Polsce 170 TWh/38 mln =4.47 TWh/mln mieszkancow.
MojaPV |
@% No tak, tyle że jak dostaniesz nawet 90% od złotówki i np. tylko 1% od 1000 złotych to na co zwrócisz uwagę na te 90 groszy czy raczej na 10 złotych :)? Ja wiem, że propaganda jest wszechobecna ale fakty pozostają faktami.
mwa |
@X Ale to jest wartość dla kwartału, a 170 TWh to polska produkcja roczna.
%%%% |
@MojaPV PV i wiatr rosną powyżej wzrostów na rynku, czyli zwiększają udział w mixie, o 0,9 pkt %, z ~5,7% do ~6,6%, zauważalnie
X |
@mwa Masz racje. Moj blad. Z artykulu wynika, ze odnosi sie to do kwartalu... jednak dane statystyczne (https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_China) pokazuja, ze w calym roku 2016 produkcja wyniosla niecale 6000 TWh. Gdyby w 2017 w jednym kwartale wyprodukowano prawie tyle co w caly 2016 to bylby to niesamowity skok, a dane ze strony, ktora zalaczylem wskazuja, ze wzrost to okolo 7% z roku na rok (od 2007 do 2016). Co sadzisz?
mwa |
@X Jedyne co by mi pasowało to to, że jest to wartość z trzech pierwszych kwartałów. To by dało jakieś 6700 TWh dla całego 2018.
Polak |
MojaPiSobolszewickalogika cały czas propaguje niechęć do OZE i wyższość spalania węgla nad każdą inną forme pozyskiwania energii. Skąd biorą takich matołów do klepania tej żałosnej propagandy dla niedorozwiniętych umyslowo?
X |
@mwa Myślę, że masz rację. Zobaczymy co powiedzą statystyki początkiem 2019. Jeśli 6.7 PWh jest możliwe w Chiach w 2018 to miales rację, że per capita produkują więcej energii niż my. Ale trzeba też zobaczyć jak to wychodzi w przeliczeniu np na $ PKB by porównać energochłonność gospodarki - u nich mogą być dużo większe straty energii.
MojaPV |
@rusek Czy ty masz jakąś manie? Co ja ci propaguję? Ja ci tylko uświadamiam, że codziennie jesteś bombardowany zmanipulowanym przekazem! To tak jak w tym powyższym tekście - produkcja z węgla rośnie 4 razy więcej niż z wiatru i pv a oni ci wybijają na tytuł to co widzisz :)
SPS |
@MojaTV: taaa... dla ciebie najlepszy przekaz to ten z ruskich gazet i portali, tam w ogóle nie ma żadnej propagandy, a szklanka jest zawsze 'do połowy pełna'... ruskiego spirytusu ;o).
Polak |
@SPS: Mojaruskapluskwa to nieuleczanie chory umysłowo ruski troll, który nie rozumie co to rozwój technologiczny. Najlepiej zamknąć takiego dziada w lepiance. Po co kto takiemu dał dostęp do internetu?
Jaca |
Głód energii w Chinach jest nadal. Widać z danych bardzo duży wzrost produkcji z OZE i wystarczy to porównać do Polski gdzie wytwarzamy rocznie jakieś 170 Twh energii i to głównie z wegla a tutaj w 3 kwartały wodne wyprodukował 832 Twh a wiatrowe 267 Twh zainstalowana moc foto to w pół roku 24 GW czyli kilkaset! Razy więcej niż instalujemy w Pl w tym czasie. Nie mam nic do węgla ale popyt na energię rośnie i będzie rósł a w OZE za mało się dzieje tym bardziej że jesteśmy nie jakim tam panstewkiem a dużym państwem w UE.
MojaPV |
@SPS Ale jak widzisz ja się opieram na danych przytaczanych przez Gramwzielone :D Tu masz czarno na białym napisane, że przyrost produkcji z wegla w 3 kwartale był niemal 4 krotnie większy niż z wiatru i pv razem wziętych,
TTTT |
do @Polak itp. dajecie mało merytorycznych faktów ... ale wylewacie pomyje na @Mojapv. To w Polsce niestety typowe - każdy wyraża zdanie ale nie potrafi faktami poprzeć swojej wypowiedzi. Takie wypowiedzi powinna być usuwane jako niemerytoryczne. Jak @Mojapv pisze przekłamane fakty to napiszcie swoje i podajcie linki. Ale stawiam tezę że nie potraficie )oczywiście nie wszyscy i nie do tych jest moja wypowiedź_
SPS |
@TTTT: a Ty co, obrońca troli? Zacząłeś czytać to forum od wczoraj? Nie wiesz, że niektórzy tu tylko trolują i gdy zacząć z takim jakąkolwiek merytoryczną dyskusję to milknie i znika, wyskakując w innym wątku ze swoimi "analizami".

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...