Minister energii chce wybierać prezesa URE. Co z niezależnością Urzędu?

Minister energii chce wybierać prezesa URE. Co z niezależnością Urzędu?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wraca pomysł zmiany zasad wyboru prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W zaprezentowanym wczoraj projekcie nowelizacji Prawa energetycznego, autorstwa Ministerstwa Energii, proponuje się, aby o wyborze prezesa URE decydował zespół wybrany przez ministra energii. Takie rozwiązanie może jednak budzić zastrzeżenia jeśli chodzi o gwarantowaną przez unijne dyrektywy niezależność krajowego regulatora rynku energetycznego.

Szykują się spore zmiany w zasadach wyboru i funkcjonowania kierownictwa Urzędu Regulacji Energetyki, które mogą wpłynąć na jego samodzielność i niezależność. Nabór na prezesa URE ma przeprowadzać zespół powołany przez ministra energii.

Zgodnie ze zmianami w Prawie energetycznym zaproponowanymi przez Ministerstwo Energii, nabór na stanowisko Prezesa URE ma prowadzić zespół powołany przez ministra właściwego do spraw energii, liczący co najmniej 3 osoby, których „wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów”. Oceniane ma być „doświadczenie zawodowe kandydata, wiedza niezbędna do wykonywania zadań na stanowisku, na które jest przeprowadzany nabór, oraz kompetencje kierownicze”.

Kolejna nowość to propozycja zapisu mówiącego, że prezes URE ma wykonywać swoje zadania przy pomocy dwóch wiceprezesów. W przypadku niepowołania wiceprezesów przez Prezesa URE, w terminie 3 miesięcy od dnia przeprowadzenia konkursu, ma ich powoływać minister energii.

Jak konieczność wprowadzenia takich zmian tłumaczy Ministerstwo Energii?

Powyższe znajduje swoje uzasadnienie w przypisaniu regulatorowi szeregu nowych zadań i stale wzrastającej jej liczby, np. w kontekście tzw. pakietu zimowego, a także dla ścisłej współpracy, w stosownych przypadkach, z innymi właściwymi organami krajowymi oraz dla ogólnych wytycznych polityki opracowanych przez rząd. Wzmocnienie Prezesa URE dwoma zastępcami gwarantuje większą skuteczność wykonywania obowiązków oraz mniejszą podatność na wpływy przy podejmowaniu decyzji w sektorze energetyki. Rozwiązanie takie pozostaje w zgodzie z prawem UE i jest zbliżone do rozwiązań przyjętych w wielu innych państwach UE, gdzie występuje wręcz organ kolegialny pełniący nadzór nad rynkiem energii, by przywołać chociażby przykład Francji, Belgii, Bułgarii, Irlandii, Łotwy, Litwy czy Niemiec – wylicza Ministerstwo Energii.

Ministerstwo zaproponowało też inną zmianę, która nabiera szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej.

Prezes URE będzie mógł z urzędu lub na wniosek strony zmienić treść umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii elektrycznej zawartej pomiędzy sprzedawcą a OSD lub OSP, w przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia ochrony interesów odbiorców końcowych, równoważenia interesów stron tej umowy, lub rozwoju konkurencji, w tym umożliwienia korzystania przez odbiorców końcowych z uprawnienia do zmiany sprzedawcy – czytamy w ocenie skutków projektu zmiany Prawa energetycznego.

Zgodnie z obecnymi przepisami Prezesa URE powołuje Prezes Rady Ministrów, a nabór na to stanowisko przeprowadza zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów. Od 2014 r. funkcję prezesa URE pełni Maciej Bando, który został powołany na to stanowisko jeszcze przez premiera Donalda Tuska i który zastąpił pełniącego tę funkcję od 2011 roku Marka Woszczyka.

Wybór na prezesa URE Macieja Bando nastąpił w drodze konkurencyjnego naboru przeprowadzanego przez zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dotychczasowe zasady wyboru prezesa URE, przywracające m.in. jego kadencyjność, zostały wprowadzone nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, obowiązującą od września 2013 r. Celem tamtej nowelizacji było przede wszystkim wprowadzenie do polskiego porządku prawnego unijnych regulacji dla sektora energetycznego.

Jedna z tych zasad, zawarta w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej rynku energii elektrycznej 2009/72/EC oraz gazu 2009/73/EC, wprowadza zasadę niezależności krajowych regulatorów rynku energetycznego.

Naruszenie tej zasady w przypadku Niemiec stwierdziła Komisja Europejska, kierując w tym roku pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Bruksela oceniła, że niemieckiemu regulatorowi nie zapewniono pełnej swobody w ustalaniu taryf dystrybucyjnych i innych zasad funkcjonowania obszaru dystrybucji i usług bilansowania – ponieważ wiele regulacji dotyczących tego obszaru zostało określonych w przepisach przyjętych przez rząd federalny.

Jak przy okazji podkreśliła Komisja Europejska, niezależność regulatorów od krajowych rządów i biznesu ma gwarantować wpisaną do unijnego prawa zasadę tzw. unbundlingu, czyli oddzielenia działalności związanej z dystrybucją od produkcji i sprzedaży energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (25)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Buhahahahaha! Komuna wraca pełną gęba. Tow. Tchórzewski sam będzie delegował swoich towarzyszy na stanowiska kontrolne. Jaja jak berety! Do czego doprowadzi nas ta bezdenna głupota ciemnego ludu PiSobolszewiciego???
jacek |
Chcą zniszczyć OZE w POLSCE ,
OSD |
Przygotowanie przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi i od UE, co by im ceny prądu przypadkiem nie pokrzyżowały planów.
MojaPV |
@jacek Wszyscy zdrowi? a co ma prezes ure do oze? :D Ja rozumiem, że każdy "chce" wyższych cen energii ale czy konsumenci też?
Prawda |
Leśny dziadek wspierający SMOG i węgiel powinien odejść na emeryturę! Bo o nowoczesnej energetyce wie tyle co o budkach telefonicznych.
MojaPV |
I ma rację. Bo przrzecież nigdzie nie mogę kupić zwykłej żarówki, same energo... To przez tą chorą UE i prezesa URE. Mówię dość!!!
Oz |
@Moja PV jedno z podstawowych zadań URE Czyli Między innymi Prezesa tej instytucji. Więc URE i OZE ma. Wiele wspólnego Zatem Pytanie do. Ciebie Czy wszyscy zdrowi? "..... kontroluje obowiązek zakupu energii wytworzonej w źródłach odnawialnych oraz udział uczestników rynku w kosztach jej pozyskania (poprzez obowiązek przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia) współdziała także w konstruowaniu i propagowaniu rynku energii elektrycznej.... "
MojaPV |
@Oz czyli funkcja czysto techniczna w zakresie o którym wspominasz. Wszyscy wiedzą, że chodzi o kontrolę nad cenami...
Ksiądz |
A ja tam skręcam ze szwagrem w zabitym dechami Zabierzowie niemiecki szajs i tyle mnie to obchodzi co podzespoły do mojego Wieśvagena
Dawid |
@ Ksiądz - ten zabity dechami Zabierzów zatrudnia podobno 500 twoich rodaków polaków, mam nadzieję ze produkcję przeniesię do Chin żeby polaczki trafili na bezrobocie+ i kase w niemieckim Lidl`u :)
Ksiądz |
@Dawid Pazerne niemiaszki z Zabierzowa i ich wycieraczki w postaci łysiejacych półdebili w wieśvagenach musicie wiedzieć, że te 500 osób rynek wessie jak cukierka a o Chinach to zapomnijcie, cieszcie się póki możecie, że Chińczyk was nie wykończył - choć to kwestia czasu tylko ;)
SPS |
@MojaTV napisała: "nigdzie nie mogę kupić zwykłej żarówki..." - jedź na Wschód "tam przecież musi być jakaś cywilizacja" ;o), do swoich i myślących podobnie... tam z pewnością kupisz żarówki jakie tylko chcesz.
Dawid |
@ Ksiądz - nie bój nic polscy składacze modułow też padną, Chinole ich wykończą. A polska cebula chce mieć tylko niskiej ceny. Pamiętaj Cebulaku istniejsze tylko dzięki dotacji z UE, pewnie jak reszta swoich ziomów nie śmierdzisz groszem, nie płacisz na czas i żyjesz na debecie :)
Emil |
Czemu tacy ludzie jak Tchórzewski rządzą polską energetyką? To jest żenada, juz więcej od niego wie moja córka. Kiedy ten kraj i jego obywatele się obudzą?
Waldek |
@Ksiądz - Rynek nie wsysa tak jak myślisz ludzi po podstawówce i zawodówce :)
alladyn-solar-batt |
Olbrzymi ciężar finansowy integracji energetyki (polityczne decyzję PiS) z górnictwem zbiegł się w jednym czasie ze wzrostem cen węgli energetycznych oraz ze wzrostem cen zakupu świadectw CO2 - który był dokładnie Polsce zakreślony, zaś Tchórzewski znał precyzyjnie uwarunkowania i horyzont czasowy (kiedy to nastąpi).....Podrasowali gór.nictwo i na półtora roku kupili polityczny spokój od górników... Wszystko kosztem ledwie zipiącej energetyki. Jednocześnie dławienie (na proźbę energetyków) OZE wszelkimi dostępnymi metodami przez okres 2016-2018 - co wobec awantury o SMOG w całej Polsce i wobec faktu, że codziennie pomimo rządowych zabiegów powstaje około 45 instalacji PV (3 do 6kWp) poniosło sromotną klęskę.(polityka hamowania OZE). Obecnie koszty generacji systemu węglowych jednostek w podstawie poszybowały w kosmos (skończyły się derogację uzyskane dla części jednostek generacyjnych jeszcze przez PO) i ...trzeba....bulić, a od odbiorców spływa za mało! Tymczasem Bando blokował podwyżki (z tego jest znany), a tutaj podwyżki cen są nieuniknione. Teraz już jest po wyborach i by mieć swobodę w ustalaniu wzrostu cen energii elektrycznej lepiej byłoby wyrzucić Bando i zastąpić własną bandą sługusów. Wówczas (gwarantowane) wycofanie przepisów o odpustach + zmiany w instrukcji eksploatacji sieci dystrybucji by nie było możliwe instalowanie poniżej 3kW jednofazowych inwerterów.
Paweł |
Ten kraj czeka zagłada i uzależnienie od Bolszewickiego węgla, jeżeli nadal tacy ludzie będa nami rządzić.
Polak |
@alladyn-solar-batt : Świetnie napisane. Niestety te PODSTAWOWE FAKTY nie docierają do ciasnych łbów PiSobolszewickiej ciemnej masy pokroju MojaPV:( Póki tego typu lesnie dziady z miałem węglowym zamiast mózgu nie wymrą, w Polsce NIC się nie zmieni im plus:(
Tomasz |
Suweren powinień dostać 300% podwyżki ceny energii elektrycznej, wtedy by się może obudził. Niech buli za swój kraj! Węgiel je we wiosce.
SPS |
Krajowa produkcja węgla spada któryś rok z rzędu i w tym roku wyniesie ok 60mln ton. Jednocześnie rośnie import (90% z Rosji), który na ten rok zamknie się prawdopodobnie już w ok. 17mln ton. Spółka Węglokoks z typowo eksportowej zaczyna sama importować węgiel. Pytanie: w jakim celu buduje się kolejną dużą el. węglową (Ostrołęka) i jaki jest plan zaopatrzenia jej w paliwo skoro krajowe kopalnie już teraz nie są w stanie zaspokoić popytu?!
alladyn-solar-batt |
Do SPS: celem rozbudowy el. Ostrołęka jest... udowodnienie sobie (oraz wszystkim), że Krzyś powiedział iż zbuduje - to teraz musi doprowadzić do tej budowy. Katastrofa to będzie piękna, koszt rozbiórki tego czegoś za jakieś 20 lat koszmarny. Takie - są cele....
alladyn-solar-batt |
Do Tomasz - rzeczywiście masz trafne sugestie... Tzw. ,, suweren" dotychczas był sponsorowany z kiedy państwowej poprzez m. in. użytkowanie urzędowych (zamiast rynkowych) cen energii dla gospodarstw domowych. Podnosił jedynie cześć kosztów wytwarzania płacząc się w błogości przekonania, że to potrwa niemal w nieskończoność.... Niestety nie potrwa, bo z przyczyn makro i makroekonomicznych generacja węglowa - jest już ,, trupem". Teraz wyborcy dostaną po kieszeni. I tak częściowo nadchodzący,, kataklizm cenowy" skompensują skutki Umowy gazowej z USA, ale i tak będzie cenowa jazda bez trzymali. Kto ma lub stać go na nabycie magazynu energii+PV oraz poprawi własną autokonsumpcję dzienną - ten przetrwa
Węglowa Pyra |
Krajowa produkcja węgla spada bo polski węgiel leży za głeboko na 800-900 metrach, poza tym jakość tego węgla jest kiepska i to bardzo. Nikt o zdrowym umyśle nie fedruje w takich głebokościach. Tak że nasze czarne złoto już na zawsze pozostanie na dnie, nie wspominając już o zanieczyszczeniu :)
Expert_PV |
Ceny pójda jeszcze 130% w góre do 2020 roku, pracuje dla jednego banku , który robi prognozy cen energii w polsce. Wygra ten który ma własną instalację fotowoltaiczną, reszta dostanie grubo po kieszeni.
xyz |
Wszystko uzależnić od jednej prawilnej Partii -- czerwono to widzę...

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...