Energa na minusie w segmencie obrotu

Energa na minusie w segmencie obrotu
Energa press
REKLAMA

Z wstępnych wyników Energi za trzeci kwartał br. wynika, że ostatnie zamieszanie z cenami energii miało negatywny wpływ na jej wynik w segmencie sprzedaży, w którym koncern energetyczny z Gdańska zanotował ujemny wynik EBITDA.

W trzecim kwartale EBITDA całej grupy wyniosła 426 mln zł, w czym dominujący udział miała EBITDA segmentu dystrybucji z wynikiem 374 mln zł, a także w mniejszym stopniu EBITDA segmentu wytwarzania (66 mln zł). Segment sprzedaży odnotował natomiast ujemny wynik -7 mln zł.

W minionym kwartale Energa rozdystrybuowała 5 487 GWh energii elektrycznej, sprzedała 4 752 GWh i wyprodukowała 963 GWh energii elektrycznej.

W drugim kwartale br. Energa wypracowała wynik EBITDA na poziomie 530 mln zł, czyli niższym niż EBITDA wypracowana w pierwszym kwartale 2018 r. (626 mln zł). EBITDA za pierwsze półrocze br. wyniosła w sumie 1 156 mln zł i była nieznacznie wyższa od wypracowanej rok wcześniej.

Największy wpływ na wynik EBITDA w drugim kwartale miał segment dystrybucji (481 mln zł), następnie wytwarzania (57 mln zł) i w stosunkowo niewielkim stopniu sprzedaży (4 mln zł).

W drugim kwartale wolumen energii dystrybuowanej przez Energę wyniósł 5 584 GWh (wobec 5 858 GWh w pierwszym kwartale br.), produkcja brutto wyniosła 849 GWh (1039 GWh), a sprzedaż detaliczna 4 754 GWh (5 244 GWh)

EBITDA grupy za pierwsze trzy kwartały wyniosła w sumie 1 587 mln zł, w tym w segmencie dystrybucji wypracowano 1 364 mln zł, EBITDA w wytwarzaniu sięgnęła 234 mln zł, a EBITDA segmentu sprzedaż wyniosła 50 mln zł.

W tym czasie Energa rozdystrybuowała 16 927 GWh energii elektrycznej, sprzedała 14 751 GWh i wyprodukowała 2 851 GWh energii elektrycznej brutto.

W całym 2017 roku EBITDA grupy Energa wzrosła do 2 160 mln zł. To wynik o 133 mln zł wyższy niż w 2016 roku. Przychody wzrosły o 353 mln zł do 10 534 mln zł. Natomiast wynik netto wyniósł 789 mln zł i był aż 642 mln zł wyższy niż w 2016 roku.

W ubiegłym roku segment dystrybucji utrzymał najważniejszą pozycję w budowie wyniku grupy. Odpowiadał za prawie 80 proc. zysku Energi. EBITDA tego segmentu wyniosła 1 723 mln zł (1 720 mln zł rok wcześniej). 

Udział segmentu wytwarzania w EBITDA Grupy wyniósł w 2017 roku 18 proc. EBITDA wytwarzania wyniosła 398 mln zł, o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Segment sprzedaży wypracował w 2017 roku 85 mln zł EBITDA, czyli 4 proc. wyniku całej grupy. Tymczasem rok wcześniej udział sprzedaży w EBITDA wynosił 2 proc. 

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientom. Jest też trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Koniec Monopolu |
Jakby co 4 polak miał swoją instalacę PV na dachu to Energa, Enea, Tauron i komuniści z PGE umierają śmiercią nauralną jak BUDKI TELEFONICZNE. Czego im z całego serca życzę!
Magazyny energii |
Koniec monopolu to za ok. 10 lat, tyle jesteśmy opóźnieni ale gonimy a wówczas prawie każdy będzie miał instalację wyspową, już dzisiaj zwraca się po 10 latach o ile nie jest z dotacji, bo te to nigdy.
Sołtys |
I bardzo dobrze im tak! Komuna się skończyła, powoli powoli i wam się też skończy cwaniakowanie i podnoszenie przesyłu za energię. Wszyscy już wiemy że polski węgiel jest nierentowny i gdyby nie nasze podatki już dawno by padły wszystkie spółki górnicze i kopalnie.
MojaPV |
Sorry ale muszę niektórych rozczarować - powrotu do średniowiecza nie będzie tzn. model na zasadzie "każdy sobie rzepkę skrobie" to własnie odpowiednik budek telefonicznych. Energia jest i będzie w sieci (tak jak coraz więcej rozwiązań) i kto ma sieć ten decyduje o modelu.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...