URE zaktualizował informację o systemach FIT/FIP

URE zaktualizował informację o systemach FIT/FIP
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował przewodnik dotyczący zasad funkcjonowania systemów FIT/FIP, w tym warunków, od spełnienia których ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia.

URE przedstawił nową wersję opublikowanej wcześniej informacji nr 60/2018 na temat zasad funkcjonowania mechanizmów wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które wprowadziła ostatnia nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii.  

Chodzi o systemy taryf gwarantowanych (feed-in-tariff) oraz system dopłat do ceny rynkowej (feed-in premium), z których mogą skorzystać producenci energii w mniejszych biogazowniach i elektrowniach wodnych.

Zgodnie z art. 70a ustawy OZE, z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do sprzedawcy zobowiązanego. System FIP natomiast przeznaczony jest dla wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do wybranego podmiotu, innego niż sprzedawca zobowiązany.

Stała cena zakupu w systemach FIT/FIP, zgodnie z art. 70e ust. 1 ustawy OZE, wynosi 90 proc. ceny referencyjnej określonej na dany rok kalendarzowy w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Energii.

Więcej o zasadach umożliwiających rozliczanie produkcji energii odnawialnej w systemach FIT/FIP w informacji URE nr 60/2018 (link)

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...