Niemal 6 tys. instalacji OZE powstanie w Małopolsce

Niemal 6 tys. instalacji OZE powstanie w Małopolsce
Fot. Columbus Energy
REKLAMA

Odnawialne źródła energii zostaną zainstalowane w budynkach 35 gmin z terenu województwa małopolskiego dzięki dofinansowaniu kolejnego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W tym konkursie rozdysponowane zostaną unijne dotacje na łącznie ponad 176 mln zł.

Mieszkańcy 35 małopolskich gmin będą produkować odnawialną energię elektryczną dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które pozwoli na zakup prawie 6 tysięcy instalacji OZE.

To efekt pozyskania dofinansowania na projekt „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, którego budżet wynosi 110,89 mln zł, koszty kwalifikowane to 98,77 mln zł, a unijne dofinansowanie sięga 59,26 mln zł.

Liderem projektu „Ekopartnaerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” jest stowarzyszenie Zielony Pierścień Tarnowa, natomiast partnerami są gminy Skrzyszów, Lisia Góra, Żabno, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Zakliczyn, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Ryglice, Ciężkowice, Tuchów, Gromnik, Pleśna, Niepołomice, Wieliczka, Myślenice, Gdów, Biskupice, Kłaj, Jodłownik, Rabka-Zdrój, Gołcza, Bukowno, Klucze, Krzeszowice, Olkusz, Wolbrom, Trzyciąż, Charsznica, Miechów, Słaboszów, Racławice, Kozłów oraz Książ Wielki.

W domach, obiektach gospodarczych oraz budynkach publicznych zostanie zainstalowanych dokładnie 3 108 instalacji fotowoltaicznych, 2 782 instalacji solarnych oraz 28 pomp ciepła powietrze-woda.

Szacuje się, że dzięki tym inwestycjom ilość emisji dwutlenku węgla zmniejszy się w skali roku o 13 905 ton.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu RPMP.04.01.01-IZ.00-12-082/17 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 4 Oś priorytetowa "Regionalna polityka energetyczna", działanie 4.1 "Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii", poddziałanie 4.1.1 "Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych".

Łącznie w ramach konkursu nr RPMP.04.01.01-IZ.00-12-082/17 wybrano do dofinansowania 8 projektów na łączną kwotę wsparcia w wysokości 176,2 mln  zł. Całkowita wartość dofinansowanych projektów wynosi 357,37 mln zł, w tym koszty kwalifikowane to w sumie 320,79 mln zł.

W województwie małopolskim nadal prowadzony jest nabór wniosków w poddziałaniu 4.1.2, w konkursie na unijne dofinansowanie z RPO WM na infrastrukturę dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

W ramach małopolskiego RPO na razie nie ogłoszono kolejnych konkursów dedykowanych stricte wytwarzaniu energii z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Cs |
Procedura trwa już 3 lata i końca nie widać
Rudy |
Kiedy przetargi na wyłonienie dostawcy PV i ich montaż . Myślę że nie będą montować jakiegoś chińskiego badziewia i moc paneli min 330W.
Michu |
W łódzkim już drugie rozdanie idzie, termin rozpatrywania wniosków jak za pierwszym razem został wydłużony o ponad pół roku (łącznie rozpatrzenie trwa około 14 miesięcy jeśli dobrze liczę). W pierwszym konkursie dotacje dostały praktycznie tylko spółki i JST z pojedynczymi większymi instalacjami, wszystkie gminy gdzie projekt to małe instalacje dla mieszkańców odrzucono z powodu niespełnienia wymagań formalnych. czekamy cierpliwie do końca stycznia 2019 na kolejne rozstrzygniecie. Kasy na pewno dla wszystkich nie wystarczy. Obyśmy za kilka miesięcy nie usłyszeli o klejonej aferze...
jasiek |
Czy to w jakimś stopniu ograniczy smog? Obawiam się że w znikomym i to przy tak olbrzymich dotacjach. Póki problem kopciuchów będzie w Polsce istniał to dotowanie PV czy kolektorów jest co najmniej przedwczesne. Przy ograniczonej ilości środków należy przyjmować jakieś priorytety.
Spostrzegawczy |
Będą montować tak jak na tym zdjęciu Columbia ?dziękuję bardzo ...
pks |
A w Krzeszowicach jest jakiś mlody dzieciol i miesza,kombinuje,listy mu sie zmieniają,szkoda gadac jak oszukuje...

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...