100 mln zł na czyste technologie na Śląsku

100 mln zł na czyste technologie na Śląsku
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Województwo Śląskie podpisały umowę, na mocy której zrealizowane zostanie Wspólne Przedsięwzięcie „Silesia pod błękitnym niebem”. W ramach przedsięwzięcia obydwie strony zorganizują konkursy na realizację projektów w obszarze technologii poprawy jakości powietrza oraz minimalizacji skutków zanieczyszczeń dla zdrowia.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, kolejny raz podejmuje współpracę z jednostką samorządową. Centrum realizuje już inicjatywy z województwem lubelskim w dziedzinie fotoniki i z województwem łódzkim w obszarze zdrowia i poprawy jakości życia seniorów. W zeszłym miesiącu Centrum podpisało także porozumienie z województwem dolnośląskim odnośnie B+R w technologiach biomedycznych.

Dzięki mechanizmowi Wspólnego Przedsięwzięcia mamy możliwość rozwiązywania problemów zdiagnozowanych przez jednostkę samorządową, w tym przypadku Województwo Śląskie. Przedsięwzięcie „Silesia pod błękitnym niebem” da możliwość realizacji przez przedsiębiorstwa i jednostki naukowe innowacyjnych projektów, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza, a tym samym zdrowia mieszkańców Śląska. Mamy nadzieję, że innowacyjne technologie po przetestowaniu w województwie śląskim zostaną z sukcesem wdrożone także w innych regionach Polski zmagających się z problemem zanieczyszczenia powietrza – mówi Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Następnym krokiem będzie ogłoszenie konkursu, co ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

W ramach konkursów możliwa będzie realizacja badań przemysłowych, prac rozwojowych i prac wdrożeniowych w obszarach takich jak: energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka, transport czy medycyna. Badania będą mogły dotyczyć na przykład zrównoważonego transportu, energii ze źródeł odnawialnych, monitoringu i sterowania emisją zanieczyszczeń powietrza, systemów alarmowania mieszkańców czy diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych wywołanych degradacją środowiska.

W ubiegłym roku Sejmik Województwa przyjął uchwałę antysmogową. Wspólne Przedsięwzięcie jest jedną z form realizacji jej założeń, chociażby w kontekście rozwoju technologii z dziedziny ochrony środowiska i energetyki. Angażujemy więc nasz potencjał i środki unijne, by walczyć z niską emisją i pobudzić innowacyjność w regionie – mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Budżet Wspólnego Przedsięwzięcia, które ma być realizowane przez 10 lat, wyniesie łącznie 100 mln zł. Wkład NCBR w wysokości 50 mln zł zostanie sfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, natomiast wkład województwa śląskiego – ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Zamknąć kopalnie i problem sam się rozwiąze.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...