Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?

Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?
Greenpeace press
REKLAMA

Po miesiącu od rozpoczęcia akcji „Popieram energetykę obywatelską” ponad 140 osób kandydujących w wyborach samorządowych zadeklarowało swoje poparcie dla rozwoju dostępnej dla obywateli, efektywnej, rozproszonej i odnawialnej energetyki. Uczestnicy akcji reprezentują niemal wszystkie opcje polityczne, zaś co trzeci kandydat bezpartyjny, lokalny komitet wyborczy.

Zapowiedzi walki ze smogiem znajdują się niemal we wszystkich debatach i programach wyborczych. Deklaracja poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, przygotowana przez ruch "Więcej Niż Energia", to zobowiązanie do działań bardziej dalekowzrocznych. Jej sygnatariusze zobowiązują się do inspirowania i podejmowania działań w pięciu obszarach: (1) termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, (2) zwiększania dostępności odnawialnych źródeł energii, (3) zapewnienia doradztwa energetycznego dla mieszkańców, (4) zmniejszania ubóstwa energetycznego oraz (5) ograniczania zużycia energii w budynkach i przestrzeniach publicznych.

Na stronie internetowej wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl znajduje się pełna treść deklaracji, lista jej sygnatariuszy i mapa, dzięki której każdy wyborca może łatwo sprawdzić, kto z jego regionu (okręgu wyborczego) zobowiązuje się w ten właśnie sposób dążyć do zwiększania niezależności i bezpieczeństwa energetycznego swojego regionu.

143 osoby, które do dziś przystąpiły do akcji kandydują do rad dzielnic, gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, na urzędy wójtów, burmistrzów i prezydentów, reprezentują wszystkie województwa i wszystkie strony polskiej sceny politycznej – Zielonych, Platformę Nowoczesną, Prawo i Sprawiedliwość, Razem, Kukiz 15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Narodowy. Daje to nadzieję, że przynajmniej na poziomie samorządowym poparcie dla rozwoju energetyki obywatelskiej jest jednym z bardzo nielicznych zagadnień, które może wysuwać się ponad podziały polityczne.

Najwięcej kandydatów przyłączyło się do akcji w województwach mazowieckim (34) i małopolskim (23) – dwóch regionach, które jako pierwsze przyjęły uchwały antysmogowe. Najmniej kandydatów natomiast pochodzi ze świętokrzyskiego (1) i lubelskiego (2).

Akcja ruchu "Więcej Niż Energia" ma charakter całkowicie apolityczny. Do udziału w niej zaproszono wszystkie komitety wyborcze, zaś profile osób deklarujących poparcie dla energetyki obywatelskiej zamieszczane są na stronie internetowej zgodnie z kolejnością napływania zgłoszeń.

Celem akcji jest wprowadzenie zagadnień zarządzania energią do debat przedwyborczych. Pomoże w ten sposób lepiej uświadomić Polkom i Polakom, w jaki sposób niezależność i efektywność energetyczna oraz koszty energii wiążą się z jakością powietrza i przyszłością ich małych ojczyzn.

Rosnące od roku hurtowe ceny energii wiążą się z nieuniknionym w najbliższej przyszłości wzrostem cen wszystkich produktów i usług, również publicznych, zaś prognozy analityków nie zostawiają złudzeń, że koszty polskiej zcentralizowanej energetyki węglowej będą tylko rosły. Dlatego zwiększanie bezpieczeństwa dostaw i niezależności energetycznej poprzez zwiększanie dostępności odnawialnych źródeł energii dla samorządów i mieszkańców jest dążeniem świadczącym o dalekowzroczności władz lokalnych.

Takie działania to nie przyszłość lecz teraźniejszość – spółdzielnie, klastry, porozumienia samorządów to warte naśladowania dobre praktyki już nie tylko z zagranicy, ale również z Polski. Można się z nimi zapoznać np. na stronie ruchu "Więcej Niż Energia".

Polska Zielona Sieć / Więcej Niż Energia

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Ależ siła rażenia! 143 kandydatów zadeklarowało poparcie! ...na 191 tysięcy ogółu kandydujących :) toz to AŻ 0,07%!!! :)jest moc :)
Kujawiak |
@mojapv niestety niewiele osób o tym słyszało. Ja sie dopiero dziś dowiedziałem. Ale nie bój nic. W swojej kampanii bd osób popierało rozwój energetyki obywatelskiej. Więc po wyborach będzie duża zmiana na lepsze.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...