Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?

Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?
Greenpeace press
REKLAMA

Po miesiącu od rozpoczęcia akcji „Popieram energetykę obywatelską” ponad 140 osób kandydujących w wyborach samorządowych zadeklarowało swoje poparcie dla rozwoju dostępnej dla obywateli, efektywnej, rozproszonej i odnawialnej energetyki. Uczestnicy akcji reprezentują niemal wszystkie opcje polityczne, zaś co trzeci kandydat bezpartyjny, lokalny komitet wyborczy.

Zapowiedzi walki ze smogiem znajdują się niemal we wszystkich debatach i programach wyborczych. Deklaracja poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, przygotowana przez ruch "Więcej Niż Energia", to zobowiązanie do działań bardziej dalekowzrocznych. Jej sygnatariusze zobowiązują się do inspirowania i podejmowania działań w pięciu obszarach: (1) termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, (2) zwiększania dostępności odnawialnych źródeł energii, (3) zapewnienia doradztwa energetycznego dla mieszkańców, (4) zmniejszania ubóstwa energetycznego oraz (5) ograniczania zużycia energii w budynkach i przestrzeniach publicznych.

Na stronie internetowej wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl znajduje się pełna treść deklaracji, lista jej sygnatariuszy i mapa, dzięki której każdy wyborca może łatwo sprawdzić, kto z jego regionu (okręgu wyborczego) zobowiązuje się w ten właśnie sposób dążyć do zwiększania niezależności i bezpieczeństwa energetycznego swojego regionu.

143 osoby, które do dziś przystąpiły do akcji kandydują do rad dzielnic, gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, na urzędy wójtów, burmistrzów i prezydentów, reprezentują wszystkie województwa i wszystkie strony polskiej sceny politycznej – Zielonych, Platformę Nowoczesną, Prawo i Sprawiedliwość, Razem, Kukiz 15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Narodowy. Daje to nadzieję, że przynajmniej na poziomie samorządowym poparcie dla rozwoju energetyki obywatelskiej jest jednym z bardzo nielicznych zagadnień, które może wysuwać się ponad podziały polityczne.

Najwięcej kandydatów przyłączyło się do akcji w województwach mazowieckim (34) i małopolskim (23) – dwóch regionach, które jako pierwsze przyjęły uchwały antysmogowe. Najmniej kandydatów natomiast pochodzi ze świętokrzyskiego (1) i lubelskiego (2).

Akcja ruchu "Więcej Niż Energia" ma charakter całkowicie apolityczny. Do udziału w niej zaproszono wszystkie komitety wyborcze, zaś profile osób deklarujących poparcie dla energetyki obywatelskiej zamieszczane są na stronie internetowej zgodnie z kolejnością napływania zgłoszeń.

Celem akcji jest wprowadzenie zagadnień zarządzania energią do debat przedwyborczych. Pomoże w ten sposób lepiej uświadomić Polkom i Polakom, w jaki sposób niezależność i efektywność energetyczna oraz koszty energii wiążą się z jakością powietrza i przyszłością ich małych ojczyzn.

Rosnące od roku hurtowe ceny energii wiążą się z nieuniknionym w najbliższej przyszłości wzrostem cen wszystkich produktów i usług, również publicznych, zaś prognozy analityków nie zostawiają złudzeń, że koszty polskiej zcentralizowanej energetyki węglowej będą tylko rosły. Dlatego zwiększanie bezpieczeństwa dostaw i niezależności energetycznej poprzez zwiększanie dostępności odnawialnych źródeł energii dla samorządów i mieszkańców jest dążeniem świadczącym o dalekowzroczności władz lokalnych.

Takie działania to nie przyszłość lecz teraźniejszość – spółdzielnie, klastry, porozumienia samorządów to warte naśladowania dobre praktyki już nie tylko z zagranicy, ale również z Polski. Można się z nimi zapoznać np. na stronie ruchu "Więcej Niż Energia".

Polska Zielona Sieć / Więcej Niż Energia

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Ależ siła rażenia! 143 kandydatów zadeklarowało poparcie! ...na 191 tysięcy ogółu kandydujących :) toz to AŻ 0,07%!!! :)jest moc :)
Kujawiak |
@mojapv niestety niewiele osób o tym słyszało. Ja sie dopiero dziś dowiedziałem. Ale nie bój nic. W swojej kampanii bd osób popierało rozwój energetyki obywatelskiej. Więc po wyborach będzie duża zmiana na lepsze.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...