Unia Europejska i Bill Gates razem zainwestują w czystą energię

Unia Europejska i Bill Gates razem zainwestują w czystą energię
Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

W tym tygodniu w Brukseli została podpisana umowa skutkująca utworzeniem funduszu mającego inwestować w czyste technologie, do którego środki przekażą Komisja Europejska wraz z funduszem utworzonym przez Billa Gatesa.

Fundusz o nazwie Breakthrough Energy Europe (BEE) ma dysponować początkowo środkami w wysokości 100 mln euro, w tym połowa „equity” będzie pochodzić od utworzonego przez Billa Gatesa funduszu Breakthrough Energy, a połową z funduszu InnovFin finansowanego ze środków unijnego programu Horyzont 2020.

Jak tłumaczy Komisja Europejska, fundusz umożliwi sfinansowanie badań i wdrożenie na rynek rozwiązań związanych z czystymi technologiami w energetyce.

Obszary, którymi zainteresowany będzie BEE, są związane z technologami służącymi redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz promocją efektywności energetycznej w transporcie, elektroenergetyce, rolnictwie, przemyśle czy sektorze mieszkaniowym. BEE ma wejść w fazę operacyjną w przyszłym roku.

Breakthrough Energy to inicjatywa zapoczątkowana przez Billa Gatesa przy okazji paryskiego szczytu klimatycznego COP21, który odbył się w grudniu 2015 r. Z czasem przyłączyli się do niej m.in. Jeff Bezos, Richard Branson, George Soros czy Mark Zuckenberg.

Historia współpracy Unii Europejskiej i Breakthrough Energy sięga COP21. Powołano wówczas również inicjatywę o nazwie Mission Innovation, której celem jest przyspieszenie współpracy w zakresie czystych technologii.

W skład Mission Innovation weszły 23 kraje oraz Unia Europejska, zobowiązując się do podwojenia swoich wydatków na badania w obszarze czystych technologii w energetyce do 30 mld dolarów rocznie w roku 2021.

W roku 2017, podczas paryskiego szczytu One Planet Summit, Breakthrough Energy ogłosił uruchomienie pierwszych publiczno-prywatnych funduszy realizowanych we współpracy z pięcioma krajami z grona Mission Innovation oraz Unią Europejską.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ekspert |
Bill znowu zarobił dużo kasy i musi ją gdzieś przelać, żeby zoptymalizować wydatki i nie zapłacić należnego podatku. To niby inwestuje w pseudoszczepionki w Afryce, to niby w OZE a prawda jest taka, że w ten sposób oszczędza niewiarygodne pieniądze bo unika płacenia podatków. Jak widzę tego typu fikcyjnych "filantropów", znając mechanizmy ich działania, to mi się niedobrze robi.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...