Unia Europejska i Bill Gates razem zainwestują w czystą energię

Unia Europejska i Bill Gates razem zainwestują w czystą energię
Fot. Komisja Europejska
REKLAMA

W tym tygodniu w Brukseli została podpisana umowa skutkująca utworzeniem funduszu mającego inwestować w czyste technologie, do którego środki przekażą Komisja Europejska wraz z funduszem utworzonym przez Billa Gatesa.

Fundusz o nazwie Breakthrough Energy Europe (BEE) ma dysponować początkowo środkami w wysokości 100 mln euro, w tym połowa „equity” będzie pochodzić od utworzonego przez Billa Gatesa funduszu Breakthrough Energy, a połową z funduszu InnovFin finansowanego ze środków unijnego programu Horyzont 2020.

Jak tłumaczy Komisja Europejska, fundusz umożliwi sfinansowanie badań i wdrożenie na rynek rozwiązań związanych z czystymi technologiami w energetyce.

Obszary, którymi zainteresowany będzie BEE, są związane z technologami służącymi redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz promocją efektywności energetycznej w transporcie, elektroenergetyce, rolnictwie, przemyśle czy sektorze mieszkaniowym. BEE ma wejść w fazę operacyjną w przyszłym roku.

Breakthrough Energy to inicjatywa zapoczątkowana przez Billa Gatesa przy okazji paryskiego szczytu klimatycznego COP21, który odbył się w grudniu 2015 r. Z czasem przyłączyli się do niej m.in. Jeff Bezos, Richard Branson, George Soros czy Mark Zuckenberg.

Historia współpracy Unii Europejskiej i Breakthrough Energy sięga COP21. Powołano wówczas również inicjatywę o nazwie Mission Innovation, której celem jest przyspieszenie współpracy w zakresie czystych technologii.

W skład Mission Innovation weszły 23 kraje oraz Unia Europejska, zobowiązując się do podwojenia swoich wydatków na badania w obszarze czystych technologii w energetyce do 30 mld dolarów rocznie w roku 2021.

W roku 2017, podczas paryskiego szczytu One Planet Summit, Breakthrough Energy ogłosił uruchomienie pierwszych publiczno-prywatnych funduszy realizowanych we współpracy z pięcioma krajami z grona Mission Innovation oraz Unią Europejską.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ekspert |
Bill znowu zarobił dużo kasy i musi ją gdzieś przelać, żeby zoptymalizować wydatki i nie zapłacić należnego podatku. To niby inwestuje w pseudoszczepionki w Afryce, to niby w OZE a prawda jest taka, że w ten sposób oszczędza niewiarygodne pieniądze bo unika płacenia podatków. Jak widzę tego typu fikcyjnych "filantropów", znając mechanizmy ich działania, to mi się niedobrze robi.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...