Rekompensaty za wyższe rachunki za energię?

Rekompensaty za wyższe rachunki za energię?
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

W przyszłym roku realny jest istotny wzrost cen energii elektrycznej, co powinno wynikać z notowanego ostatnio wzrostu cen na rynku hurtowym. Jeśli Ministerstwo Energii uzna, że ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosły nadmiernie, wówczas wprowadzi działania osłonowe.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że jeśli wzrost cen energii w taryfie G przekroczy 5 proc., byłoby to „społecznie niedopuszczalne” i wówczas ME może zareagować działaniami osłonowymi.

W przypadku wzrostu rachunków powyżej 5 proc. większość gospodarstw domowych otrzyma jednorazową rekompensatę odpowiadającą kwocie przekraczającej ten 5-proc. wzrost – Polska Agencja Prasowa cytuje wczorajszą wypowiedź ministra Tchórzewskiego.

Szukając środków na działania osłonowe, Ministerstwo Energii może sięgnąć po pieniądze, które trafiają do budżetu państwa z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Jak wynika ze słów szefa ME, na rekompensatę w przypadku większych wzrostów cen energii gospodarstwa domowe miałyby szansę w ostatnim kwartale przyszłego roku. Takie prawo miałyby zyskać gospodarstwa z rocznymi dochodami nieprzekraczającymi 85 tys. zł.

W celu dystrybucji rekompensat może zostać wykorzystany system stworzony na potrzeby programu „500+”.

Ministerstwo sugeruje, że na ulgi czy rekompensaty z tytułu spodziewanego wzrostu cen energii mogą liczyć ponadto duże przedsiębiorstwa, ale także firmy z sektora MŚP.

W tym przypadku konieczne będzie uzgodnienie takich mechanizmów z Komisją Europejską w ramach notyfikacji pomocy publicznej.

Resort kierowany przez Krzysztofa Tchórzewskiego zwrócił się ostatnio do Brukseli o podjęcie działań, które powstrzymają wzrost cen praw do emisji CO2, który skutkuje wzrostem kosztów energii na rynku hurtowym.

Jako potencjalnego sojusznika w walce z wyższymi kosztami emisji CO2 na forum unijnym minister Tchórzewski wymienia Niemcy, które nadal produkują dużą część swojej energii z węgla.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Ksa |
500+ samo się nie zamortyzuje.
Andrzej_USA |
Kopanie polskiego węgla na 800m głębokości kosztuje tyle że z każdy kowalski i nowakowska płaci 2200zł rocznie w ukrytych podatkach i daninach dla górnictwa. Ale widocznie to już nie wystarcza więc teraz trzeba ściągnąć od nas więcej. Poza tym górnik to mocny wyborca nie wolno go drażnić że jest jak budka telefoniczna czyli niepotrzebny w 2019 roku :)
Ciekawski |
"Szukając środków na działania osłonowe, Ministerstwo Energii może sięgnąć po pieniądze, które trafiają do budżetu państwa z tytułu sprzedaży uprawnień do emisji CO2." - Zakopywać dziurę kopiąc drugą dziurę...
Mietek |
Żebym dożył tej chwili, kiedy magazyny energii będą na tyle tanie, i będę mógł pozwolić sobie na off-grid wraz z samochodem elektrycznym. Niestety obawiam się, że wtedy będzie podatek od słońca, wiatru i powietrza.
Lidia |
@Mietek - polskie państwo nigdy nie było przychyle żeby podatnikowi który ich utrzymuje dobrze się tutaj żyło... Patrz kwotę wolną od podatku która jest ta sama od 15 lat a wynagrodzenia poszły w góre 700%. Polska jest żenującym państwem który tylko chce nas oszukać. Patrz ZUS, po 45 latach pracy dostaniesz żałosną emeryturę w wysokości 1400zł.
PoloTV |
Komuna, dzielnie walczą z problemami które sami tworzą. Państwo dla kolesi, jak za PO.
Beata |
Mi to przypomina czasy komuny. Tam tez jak jakieś ceny podnosili to od razy były rekompoensaty. Oczywiście rekompensaty nigdy nie pokrywały rzeczywistych kosztów wzrostu cen ale inflacja się rozpędzała. Komuna wracaaaa !!
TK |
Wzrost cen uprawnień emisji CO2 miał właśnie takie działanie wywołać. Poprzednia cena 7 EURO/ tonę była zbyt niska i takie kraje jak Polska, Niemcy ale głównie Polska nie dopuszczały rozwoju źródel odnawialnych z zerową emisją CO2. Należy chronić klimat ,atmosferę i zdrowie więc takie działania Komisji Europejskiej sa jak najbardziej potrzebne aby zdyscyplinować zacofane państwa dotujące technologie węglowe.
ofe |
@ Lidia | 2018-10-18 14:49:00 popatrz na ODE, które miało być naszym zabezpieczeniem na starość i zostało przesadzone by było na 500+
ofe |
OFE słownik na tablecie kopie treść
vvgośćvv |
dystrybucja 500 kosztuje dodatkowo ok 200zł razy ilość pięćsetek daje ładną sumkę, ciekawe ile przy tej okazji będzie kosztowało podatników rozdanie rekompensat??

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...