W systemie aukcyjnym ważna sprzedaż energii, a nie samo wytworzenie

W systemie aukcyjnym ważna sprzedaż energii, a nie samo wytworzenie
Fot. Recom
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że w stosunku do poprzedniego brzmienia ustawy o odnawialnych źródłach energii, które swym zakresem obejmowało zobowiązanie jedynie do wytworzenia energii elektrycznej, w przypadku wytwórców rozpoczynających produkcję energii w systemie aukcyjnym konieczne będzie dokonanie sprzedaży energii elektrycznej, a nie tylko samo jej wytworzenie.

Jak informuje URE, sprzedaż energii elektrycznej w rozumieniu art. 3 pkt 6a ustawy Prawo energetyczne, tj. bezpośrednia sprzedaż energii elektrycznej przez wytwórcę w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, wymaga uzyskania stosownej koncesji ( z wyjątkiem wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 79 ust. 3 pkt 8 ustawy o OZE, uczestnik aukcji, składając ofertę, zobowiązuje się odpowiednio do sprzedaży po raz pierwszy, w terminie 36 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, energii wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii, która powstanie lub zostanie zmodernizowana po dniu przeprowadzenia aukcji, a w przypadku energii wytworzonej w instalacji wykorzystującej wyłącznie energię promieniowania słonecznego - w terminie 18 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, wyłącznie energię wiatru na lądzie - w terminie 30 miesięcy, a wyłącznie energię wiatru na morzu - w terminie 72 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji,

Inwestorzy już produkujący energię i przechodzący do systemu aukcyjnego zobowiązują się do rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego nie później niż pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie pełnego miesiąca kalendarzowego od dnia, w którym nastąpiło zamknięcie sesji aukcji.

URE zaznacza, że jeżeli taka instalacja jest w trakcie postoju remontowego, to termin ten może na wniosek wytwórcy ulec wydłużeniu do dnia zakończenia remontu, lecz nie dłużej niż o cztery miesiące.

Więcej w informacji Prezesa URE nr 81/2018 (link)

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ERU |
"......wymaga uzyskania stosownej koncesji ( z wyjątkiem wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji)." A wytwórcy w małych instalacjach nie są objęci tym wyjątkiem ?
Kuba |
Czy wprowadzenie energii na rynek bilansujący jest sprzedażą? O ile wiem pozyskanie energii z rynku bilansującego nie jest traktowane jako zakup z rynku (bo nie trzeba mieć koncesji na obrót) a mówi się tu o pozyskaniu energii z rynku bilansującego, więc logika powinna wskazywać, że wprowadzenie energii w druga strone nie będzie sprzedażą
ENRGY |
Czy to się tyczy projektów z poprzednich aukcji również? Czy dla projektów z I i II aukcji liczy się sprzedaż czy wytwarzanie?

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...