W systemie aukcyjnym ważna sprzedaż energii, a nie samo wytworzenie

W systemie aukcyjnym ważna sprzedaż energii, a nie samo wytworzenie
Fot. Recom
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że w stosunku do poprzedniego brzmienia ustawy o odnawialnych źródłach energii, które swym zakresem obejmowało zobowiązanie jedynie do wytworzenia energii elektrycznej, w przypadku wytwórców rozpoczynających produkcję energii w systemie aukcyjnym konieczne będzie dokonanie sprzedaży energii elektrycznej, a nie tylko samo jej wytworzenie.

Jak informuje URE, sprzedaż energii elektrycznej w rozumieniu art. 3 pkt 6a ustawy Prawo energetyczne, tj. bezpośrednia sprzedaż energii elektrycznej przez wytwórcę w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, wymaga uzyskania stosownej koncesji ( z wyjątkiem wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 79 ust. 3 pkt 8 ustawy o OZE, uczestnik aukcji, składając ofertę, zobowiązuje się odpowiednio do sprzedaży po raz pierwszy, w terminie 36 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, energii wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii, która powstanie lub zostanie zmodernizowana po dniu przeprowadzenia aukcji, a w przypadku energii wytworzonej w instalacji wykorzystującej wyłącznie energię promieniowania słonecznego - w terminie 18 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji, wyłącznie energię wiatru na lądzie - w terminie 30 miesięcy, a wyłącznie energię wiatru na morzu - w terminie 72 miesięcy od dnia zamknięcia sesji aukcji,

Inwestorzy już produkujący energię i przechodzący do systemu aukcyjnego zobowiązują się do rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego nie później niż pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie pełnego miesiąca kalendarzowego od dnia, w którym nastąpiło zamknięcie sesji aukcji.

URE zaznacza, że jeżeli taka instalacja jest w trakcie postoju remontowego, to termin ten może na wniosek wytwórcy ulec wydłużeniu do dnia zakończenia remontu, lecz nie dłużej niż o cztery miesiące.

Więcej w informacji Prezesa URE nr 81/2018 (link)

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ERU |
"......wymaga uzyskania stosownej koncesji ( z wyjątkiem wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji)." A wytwórcy w małych instalacjach nie są objęci tym wyjątkiem ?
Kuba |
Czy wprowadzenie energii na rynek bilansujący jest sprzedażą? O ile wiem pozyskanie energii z rynku bilansującego nie jest traktowane jako zakup z rynku (bo nie trzeba mieć koncesji na obrót) a mówi się tu o pozyskaniu energii z rynku bilansującego, więc logika powinna wskazywać, że wprowadzenie energii w druga strone nie będzie sprzedażą
ENRGY |
Czy to się tyczy projektów z poprzednich aukcji również? Czy dla projektów z I i II aukcji liczy się sprzedaż czy wytwarzanie?

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...