Minister Tchórzewski wzywa KE do interwencji ws. CO2

Minister Tchórzewski wzywa KE do interwencji ws. CO2
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Polska energetyka, charakteryzująca się wysoką emisyjnością, już mocno odczuwa wzrost kosztów emisji CO2, które szybko przełożyły się na wzrost cen energii na Towarowej Giełdzie Energii. Mimo, że wzrost kosztów emisji CO2 to de facto zamierzony efekt działań podjętych przez Unię Europejską, teraz nasz rząd chce, aby Bruksela w sytuacji wysokich cen CO2 podjęła interwencję.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wczoraj wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o zwołanie Komitetu ds. Zmian Klimatu i podjęcie interwencji na rynku uprawnień do emisji CO2. Zdaniem ME, zostały spełnione warunki, które obligują Brukselę do podjęcia odpowiednich działań.

Szef resortu energii poinformował, że zostały spełnione warunki, wskazane w poprzednim wystąpieniu z 18 września, po których Komisja Europejska musi podjąć interwencję w oparciu o przepisy dyrektywy ETS.

Ministerstwo Energii podkreśla, że Komisja ma instrumenty, których może w tym celu użyć. Dysponuje specjalną pulą uprawnień, które może skierować na rynek, aby podnieść podaż i obniżyć ceny uprawnień do emisji CO2.

Stabilne funkcjonowanie rynku ETS ma bardzo duże znaczenie dla polskiego sektora energetycznego, opartego w dużym stopniu na węglu. Według przepisów dyrektywy ETS sytuacja, w której w określonym czasie cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie odpowiednio mocno, upoważnia Komisję do interwencji. Moim zdaniem takie warunki zostały już spełnione, oczekujemy od Komisji podjęcia zdecydowanych kroków – komentuje minister Tchórzewski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kd |
Tchórzewski jak zawsze upadł na łeb. Polskie OZE opiera się na Wunglu i współspalaniu 99% wungla z 1% biomasą haha
qba |
Ludzie bez luster - najpierw plują miesiącami, latami Unii w twarz a teraz uprzejmie prosimy. Polityka dzieci - "DYPLOMATOŁKI" - cytat z Władysława Bartoszewskiego.
Tylewtemacie |
Ach tak to sobie wymyslili... ładuj wungla do bólu , a jak trwogą to do Boga . Temu pewnie jakiś czas temu zawierzył energetykę Matce Boskiej ( teraz wszystko jasne)
jasiek |
Wystąpmy z tej Uni i nie trzeba będzie płacić za emisję CO2. Część osób straci ale przynajmniej prąd będzie tani.
sol |
@jasiek. Prąd nie może w nieskończoność być produkowany z węgla. Koniec gospodarki opartej na spalaniu węgla nadchodzi. Zrozum to chłopie i już nie marudź.
Kalina |
Jaki kraj taki węgiel (nierentowny)
Polak |
Zakichany egocentryk. Teraz chce pomocy i interwencji. A jak nłagaliśmy, wszystko stracili niektórzy z nas , domy, firmy zdrowie, aby polski rząd podjął interwencje na rynku zielonych certyfikatów jak staniały w ciągu roku o 80 % to naszych błagań nie slyszał
Ola |
Budujcie dalej bloki węglowe jak w Ostrołęce. Nie wiecie ze koniec niszczenia ziemi. Trzeba budować OZE
Zyrandol |
Panie ministrze kiedy do waszych betonowych głów dotrze że węgiel jako paliwo energetyczne się kończy. Należy odblokować OZE, w tym wiatraki na lądzie. Ale wy się boicie Don Kichot ów takich jak Zalewska. No to Wasz suweren, elektorat niech płaci. Ma z czego. Daliście 500 później 300. Mają kasy jak lodu zimą. Niech płacą. Może przez kieszeń przyjdzie rozum do głowy. A jak nie to trudno. Nie na złość sobie odmrożą jeszcze uszy.
MojaPV |
Pawiany nadal wiedza swoje: "Polska blokuje oze"! krzyczą, rzucając się bezsilnie na kraty od swojej ciasnej klatki, w których zamknięto ich umysł :)
Heniek |
MojaPV | - dostałeś już 500+ z Twoich podatków? Nieudaczniku życiowy.
Prawda |
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
SPS |
@MojaTV: patrząc na ten twój post powyżej to albo tracisz grunt albo się ktoś pod ciebie musi podszywać bo tekstu tak niskich lotów to już tu dawno nie wyprodukowałeś.

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...