Nowy system wsparcia dla kogeneracji od początku 2019 r.

Nowy system wsparcia dla kogeneracji od początku 2019 r.
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Ministerstwo Energii ma finalizować prace nad nowym mechanizmem wsparcia dla kogeneracji, który ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku, zastępując wygasający system wsparcia w postaci certyfikatów kogeneracyjnych.

O opracowaniu nowego mechanizmu wsparcia kogeneracji Ministerstwo Energii informowało na początku kwietnia br.

Przygotowanie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji wynika z potrzeby zastąpienia nim systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który przestanie obowiązywać z końcem tego roku.

 Brak określenia mechanizmu wsparcia dla przedmiotowych instalacji generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r., a także nie generuje bodźców inwestycyjnych dla budowy nowych źródeł wytwórczych – zaznaczyło Ministerstwo Energii.

Więcej o założeniach nowego systemu wsparcia dla kogeneracji w artykule: ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji.

Zdaniem wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego, nowy mechanizm wsparcia dla energii z wysokosprawnej kogeneracji ma zapewnić stymulowanie budowy nowych jednostek i utrzymanie produkcji energii w już istniejących.

– Jednym z celów wdrożenia nowego mechanizmu jest konieczność poprawy jakości powietrza w miastach, która może zostać zapewniona poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego opartego na jak najmniej emisyjnych źródłach – powiedział wczoraj wiceminister Dąbrowski, podkreślając, że szczególne znaczenie ta kwestia ma dla samorządów, do których należy większość aktywów ciepłowniczych, w szczególności w małych miejscowościach.

Minister Dąbrowski zaznaczył, że projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przewiduje możliwość budowy w wyniku wygrania aukcji oraz naborów przewidzianych na lata 2019-2028 w sumie ponad 5 GW mocy wytwórczych w kogeneracji. 

– W połączeniu ze skutecznym wydatkowaniem środków krajowych i unijnych na budowę i modernizację sieci ciepłowniczych oraz przyłączaniem do nich nowych odbiorców można spodziewać się faktycznej poprawy jakości powietrza w miastach – zapewnił wiceszef ME.

Ministerstwo Energii informuje, że obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z kogeneracji.

Nowy mechanizm ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, a pierwsze aukcje i nabory powinny zostać przeprowadzone w drugiej połowie przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Sołtys |
Dla Klimatu 1 godz. · Polska paranoja: jak uratować konsumentów przed podwyżkami cen prądu spowodowanymi spalaniem węgla używając do tego pieniędzy z uprawnień do spalania węgla, które to od tego węgla miały nas uniezależnić? "Prąd w Polsce produkujemy w ok 90% spalając węgiel. Prąd drożeje, bo rosną dwie najważniejsze części składowe kosztów wytwarzania energii z węgla, czyli prawa do emisji tony CO2 (w ciągu pół roku z 7 do 20-26 euro), a także o kolejne kilkadziesiąt procent sam węgiel. Ambicją Brukseli jest dekarbonizacja unijnej gospodarki, a wzrost cen praw do emisji CO2 ma być jednym z głównych narzędzi, do osiągnięcia tego celu. Chcesz dymić? To musisz płacić, więc może lepiej pomyśl jak ograniczyć spalanie węgla. Wystarczy wspomnieć, że niektórzy unijni politycy widzieliby cenę CO2 w okolicach 50 euro za tonę. Po ile wtedy będzie prąd w Polsce i czy kolejny rząd także wprowadzi rekompensaty? Jeśli tak, to owe bonusy musiałyby się stać permanentnym elementem rynku energii, bo nic nie zapowiada tego, żeby to, co właśnie zdrożało (czyli CO2 i węgiel), w dającej się przewidzieć przyszłości miało potanieć. (...) Niestety, według ostatnich zapowiedzi ministra energii finansowa ulga dla konsumentów prądu ma pochodzić z pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone właśnie na zielone inwestycje. Chodzi o pieniądze pochodzące z wpływów ze sprzedaży darmowej puli praw do emisji CO2, które dostają polskie firmy. Ministerstwo finansów szacowało, że w przyszłym roku wpływy mają wynieść 4,2 mld zł. Istnieje więc ryzyko, że będziemy masowo przejadać pieniądze, które mogłyby zostać przeznaczone na zielone inwestycje i uniezależnić nas w dłuższym terminie od węgla i zapewnić tańszy, bo nieobciążony kosztami CO2 prąd."
jacek |
jeśli pobieramy prąd od elektrowni to więc do ich kieszeni wraca WAT więc poco będą spierać PRODSUMENTÓW i taki jest morał
SPS |
@Sołtys: dobry post!

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...