Uczniowie kolejnej szkoły skorzystają z urządzeń od PGE EO

Uczniowie kolejnej szkoły skorzystają z urządzeń od PGE EO
Fot. PGE Energia Odnawialna
REKLAMA

Dzięki wsparciu spółki PGE Energia Odnawialna w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie otwarto Pracownię Pomiarów Wielkości Elektrycznych i Nieelektrycznych.

Jak informuje PGE Energia Odnawialna, w ramach współpracy szkoła została wyposażona w sprzęt niezbędny do kształcenia praktycznego w zawodzie technik elektryk, technik energetyk, technik automatyk, a przede wszystkim technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

W Wejherowie uczniowie mogą korzystać m.in. ze stanowisk  do pomiarów wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego i zmiennego, a także ze stanowiska do pomiarów i regulacji wielkości nieelektrycznych – przepływów, poziomów i temperatury.

–  Współpracujemy ze szkołą w Wejherowie od wielu lat i już teraz jedna trzecia pracowników naszej Elektrowni Wodnej Żarnowiec to absolwenci tej placówki. Wierzę, że ten współczynnik jeszcze wzrośnie. Energetyka potrzebuje nowych, zdolnych pracowników, by wypełnić lukę kadrową, jaką obecnie obserwujemy w naszej branży, a która jest związana  z następującą zmianą pokoleniową – komentuje Arkadiusz Sekściński, p. o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Szkoła w Wejherowie zawsze słynęła z doskonałego nauczania i przygotowywania do zawodu przyszłych elektrotechników i automatyków, dlatego cieszę się, że ten nowoczesny sprzęt trafił w tak dobre ręce Pracownia umożliwi nie tylko pomiary, ale także będzie kształcić w technikach wyważania, oceny i wzmacniania poszczególnych elementów – dodaje Piotr Książek, dyrektor Oddziału Elektrownia Wodna Żarnowiec PGE Energia Odnawialna.

PGE EO ma już doświadczenie we współpracy ze szkołami. W zeszłym roku wyposażyła pracownię OZE w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, a w tym roku, oprócz placówki w Wejherowie, podobną współpracę nawiązała ze szkołami w Gorlicach, Radomiu, Opolu i Zgorzelcu.

Spółka zapewnia, że nie tylko pomaga w wyposażeniu pracowni. W ramach patronatu najlepszym uczniom zapewnia też płatne praktyki, organizuje wykłady oraz umożliwia zwiedzanie elektrowni wodnych i wiatrowych.

Obecnie PGE Energia Odnawialna dysponuje14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW. To około 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...