Ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć

Ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć
Vestas press
REKLAMA

Wbrew fundamentalnym przesłankom, w tym ogromnej, ciągle rosnącej rynkowej nadpodaży, ceny zielonych certyfikatów nie przestają rosnąć.

Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, w ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów wyniosła 129,3 zł/MWh – i wzrosła w stosunku do sierpnia (125,45 zł/MWh) mimo nieco niższych obrotów. We wrześniu na TGE sprzedano certyfikaty odpowiadające produkcji 1,366 TWh energii odnawialnej, podczas gdy w rekordowym pod tym względem miesiącu sierpniu sprzedano certyfikaty na 1,58 TWh.

Średnia cena certyfikatów na TGE we wrześniu osiągnęła tym samym poziom ponad 2,5-krotnie wyższy niż średnia cena ZC odnotowana w pierwszym miesiącu tego roku, gdy wyniosła 49,05 zł/MWh.

Tymczasem w tym miesiącu ceny certyfikatów rosną nadal. Podczas ostatniego notowania, we wtorek, ich cena w notowaniach sesyjnych wyniosła średnio 138,53 zł/MWh, a w obrocie pozasesyjnym sprzedano je po średniej cenie 125,91 zł/MWh, przy czym najdroższe transakcje wyceniono nawet na 190,39 zł/MWh.

Ceny certyfikatów rosną nadal, mimo, że nadal systematycznie rośnie także ich nadpodaż. W ubiegłym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki wystawił certyfikaty odpowiadające produkcji 1,268 TWh energii odnawialnej, natomiast w tym samym czasie nie umorzono żadnych certyfikatów, jedynie zablokowano do umorzenia certyfikaty na 1,091 TWh.

Od początku istnienia indeksu PMOZE_A wystawiono już certyfikaty odpowiadające produkcji 156,676 TWh energii odnawialnej, a dotychczas umorzono ZC na 124,86 TWh i zablokowano do umorzenia 8,1 TWh.

Na koniec września znowu wzrosła rynkowa nadpodaż certyfikatów i przekracza już ona obecnie wolumen generacji rzędu 31,813 TWh, czyli poziom, który wydaje się trudny do skonsumowania, nawet mając na uwadze podniesienie tzw. obowiązku OZE czy przejście kolejnych wytwórców z systemu zielonych certyfikatów do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
A podobno miały już być zabetonowane na niskich poziomach - nawet tutaj czytałem takie "analizy". Odkopać? żebyśmy mogli się pośmiać? :)
dr |
Szanowna redakcjo. Wasza kalkulacja nie uzględnia faktu, iż certyifkaty za rok 2018r. (ok 20TWh) umarzane w czerwcu 2019 roku, więc ta nadwyżka wcale nie jest taka wysoka.
PoloTV |
Moja@ trzeba uczynić współspalanie rentownym dla kolegów co nie? kij że to sprzeczne z ustawą którą pisiory niedawno same uchwaliły, przypucuje się.
MojaPV |
@Polo Tak bystrzaku, czyli gdy pisałeś, że ceny zielonych są "uwalane" specjalnie to rozumiem, że czyniono współspalanie nieopłacalnym celowo co? wszędzie spisek? :)
normalny |
Moja PV , oczywiście że tak , bo koncerny wydawały mniej na ZC i się cieszyli... a teraz zbilza się 2020 i magiczna cyfra 15% z oze I trzeba coś zrobić żeby spróbować osiaganc cel wiec na sile chcą wznowić na maxa wspospalanie ... a cena musi być powyzej 100 zł żeby im się opłacało wiec teraz będą palic i truć nas na potęgę wmawiajac ze to jest OZE buhahaaa
PoloPV |
Moja@ Tak, żeś ty bystry jak woda w kozecie to zaczynasz się gubić w tych kłamstwach ;) a inwektywy zachowaj dla najbliższych, pawianie:)
Hydrotechnik |
Wspolspalanie bylo oplacalne do momentu kiedy zarzneli rynek ZC nadpodażą, typowy przyklad gospodarki rabunkowej i braku zrozumienia praw ekonomii. Pozniej rzad sprawe olal, w koncu swoje juz zarobili, a przy okazji mozna bylo dobic prywaciarzy co te zazdrosne klauny zawsze lubia. Teraz Unia tupnela nóżką i trzeba znowu reaktywować ścieme wiec ZC rośnie. Czego nie kapujesz MojaTV?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...