Energa pokazała, jak chce podejść do innowacji

Energa pokazała, jak chce podejść do innowacji
Energa press
REKLAMA

Energa ogłosiła Strategiczną Agendę Badawczą, która określa w perspektywie 10 lat główne kierunki badań, rozwoju i wdrażania innowacji w grupie. Jaj zapewnia spółka, jest to pierwszy tego typu dokument o tak długim horyzoncie czasowym w polskim sektorze energetycznym.

Strategiczna Agenda Badawcza (SAB) to dokument mający charakter „mapy drogowej”, która określa kierunki badań, rozwoju i innowacji (obszaru B+R+I).

Jak zapewnia Energa, opracowany przez nią dokument bierze pod uwagę uwarunkowania regulacyjne i określa tzw. „disruptive technologies”, czyli przełomowe technologie, mające gruntownie zmienić rynek.

 Powstanie Strategicznej Agendy Badawczej jest kolejnym krokiem w budowie Modelu Operacyjnego Innowacji. Dokument pozwala prawidłowo odpowiedzieć na potrzeby Grupy Energa w długoterminowej perspektywie. Dzięki temu możemy skutecznie rozwijać obszar badawczo-rozwojowy oraz innowacje, jakimi powinniśmy się kierować. SAB pozwoli pozyskiwać partnerów zewnętrznych, czyli dostawców technologii oraz know-how, a także rozwijać potencjał w spółkach Grupy – mówi Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Grupa informuje, że przeprowadziła badania otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego, dzięki czemu mogła poznać najistotniejsze trendy dokonujące się zarówno w obszarze technologicznym, oczekiwaniach klientów jak i regulacjach. Na podstawie analiz w Strategicznej Agendzie Badawczej ujęto trzy główne filary rozwojowe.

Pierwszy to usprawnienia biznesowe i technologiczne, czyli zagadnienia w zakresie kluczowych z punktu widzenia firmy obszarów, takich jak wytwarzanie energii, jej dystrybucja oraz obsługa klienta. Działania te są zaplanowane na 2 lata.

Drugi obszar to innowacyjne modele biznesowe, czyli zagadnienia, które mają być ważnymi obszarami generowania nowych przychodów w przyszłości. Te obszary to Smart City, elektromobilność oraz mikrosieci. Działania zaplanowane są z horyzontem czasowym 3-5 lat.

Trzeci obszar, określony jako technologie przyszłości, to zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii wytwórczych i magazynowanych, które w przyszłości mają wspierać obszar wytwarzania i dystrybucji. Te działania są planowane na 10 lat.

Zgodnie ze Strategią Innowacji na działalność badawczo-rozwojową do 2020 roku spółka przeznaczy 30 mln zł, a do 2025 roku – 50 mln zł.

Grupa Energa w drugim kwartale 2018 r. wypracowała EBITDA na poziomie 530 mln zł, czyli niższym niż EBITDA wypracowana w pierwszym kwartale 2018 r. (626 mln zł). EBITDA za pierwsze półrocze br. wyniosła w sumie 1 156 mln zł i była nieznacznie wyższa od wypracowanej rok wcześniej.

Rok wcześniej, w pierwszym półroczu 2017 roku EBITDA wyniosła 1 143 mln zł i była wyższa o 53 mln zł niż wypracowana w pierwszej połowie 2016 r.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientom. Jest też trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Energa |
tylko węgiel !

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...