EBOiR: OZE to najtańsze źródła energii

EBOiR: OZE to najtańsze źródła energii
Fot. Presidencia de la República Mexicana, flickr cc
REKLAMA

Zdaniem analityków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju odnawialne źródła stały się już najtańszymi źródłami energii. EBOiR wzywa jednocześnie do zwiększenia aktywności inwestycyjnej w obszarze energetyki odnawialnej.

Harry Boyd-Carpenter, dyrektor EBOiR w dziale elektroenergetyki, powiedział podczas odbywającej się w Londynie konferencji “Financial Times”, że najważniejszym zadaniem w obszarze redukcji emisji CO2 jest elektryfikacja obszarów, w których konsumowana jest energia. Zaznaczył, że energia elektryczna powinna być produkowana głównie z OZE.

Bank jest przekonany, że odnawialne źródła na wielu rynkach, gdzie inwestuje, dotarły do miejsca, w którym wdrażanie konkurencyjnych aukcji będzie prowadzić jednocześnie do spadku kosztów energii jak i zwiększenia inwestycji – stwierdził dyrektor EBOiR.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w komunikacie na temat konkurencyjności odnawialnych źródeł energii odnotowuje, że wyraźny spadek kosztów zielonej energii na skutek wprowadzenia mechanizmów tworzących konkurencyjność notowany jest m.in. w Egipcie czy Jordanii, gdzie oferowana w aukcjach cena energii z OZE spadła poniżej 0,025 USD/kWh (0,09 PLN/kWh), czyli poniżej kosztów wytwarzania energii z gazu.

EBOiR jest aktywny w zakresie finansowania inwestycji proklimatycznych – głównie w obszarze odnawialnych źródeł energii – w 38 krajach rozwijających się.

Od 2006 r. Bank zmobilizował finansowanie w obszarze niskoemisyjnej gospodarki warte w sumie 26 mld euro, z czego 6,3 mld euro przeznaczono na inwestycje w energetykę odnawialną. Wsparcie EBOiR skutkowało uruchomieniem odnawialnych źródeł energii o mocy ponad 10,1 GW.

Przed kilkoma miesiącami Grzegorz Zieliński, odpowiadający za operacje EBOiR w naszym kraju, zadeklarował, że Bank może przeznaczyć swoje środki na finansowanie w naszym kraju projektów morskich farm wiatrowych, ale także projektów związanych z elektromobilnością czy ograniczaniem smogu.

Wcześniej EBOiR był zaangażowany w kredytowanie polskiej energetyki wiatrowej na lądzie, w którą jednak uderzyły regulacje skutkujące m.in. zamieszaniem wokół zasad naliczania podatków od elektrowni wiatrowych.

W wypowiedzi dla Reutersa Grzegorz Zieliński podkreślił, że zmiany regulacyjne wprowadzone w ostatnich latach były powodem wstrzymania przez zagranicznych inwestorów projektów realizowanych w Polsce.

Do roku 2016 Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce kredyty warte setki milionów euro. Od tamtego roku EBOiR nie finansował już nowych projektów na naszym rynku OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tadeusz |
Co oni tam więdzą, Polski minister energetyki leśny dziadek Tchórzewski stawia na patriotyczny wungiel, nie ważne że leży na kilometrze głębokości. Węgiel to nasza przyszłość.
Qwerty |
Tymczasem w polsce: https://www.youtube.com/watch?v=555FwDuncsc
jacek |
Już kiedyś pisałem taki fachier od prądu i takie mamy ustawy
brawo my |
tymczasem u nas rośnie import rosyjskiego węgla
Sołtys |
U nas rośnie import ruskiego węgla ponieważ polski leży już za głęboko (na 900metrach) i nie ma ekonomicznego uzasadnienia w fedrowaniu go z takich astronomicznych głebokości. Poza tym PIS wspiera swoich tzn Bolszewików = Katyń :)
TTTT |
setki mln euro z tak dużej instytucji .... na inwestycje które są ich zdaniem takie opłacalne. Tracą kasę na inne mniej dochodowe projekty ? Jak zwykle reklama OZE - bez konkretów dla nas. Co nam po cenie w Jordani czy innym odległym miejscu. Zobaczcie po ile jest prąd w hurcie w Niemczech ... już drożeje i to nie koniec ...

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...