Najwięcej mocy przybędzie w fotowoltaice, ale MAE wskazuje na kluczową rolę innego OZE

Najwięcej mocy przybędzie w fotowoltaice, ale MAE wskazuje na kluczową rolę innego OZE
Fot. NextTracker
REKLAMA

Moc elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w ciągu najbliższych 5 lat ma być wyższa od łącznej mocy wszystkich pozostałych źródeł odnawialnych uruchomionych w tym czasie. Jednak OZE to nie tylko elektroenergetyka, ale także ciepło i transport, a do zwiększenia udziału energii odnawialnej w tych obszarach potrzebny jest rozwój bioenergetyki podkreśla Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Renewable Energy Agency), w latach 2018-2023 potencjał zainstalowanych na całym świecie elektrowni fotowoltaicznych wzrośnie o około 600 GW, do poziomu 1 TW – czyli o więcej niż prognozowany wzrost mocy w pozostałych technologiach odnawialnych razem wziętych.

W ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano odnawialne źródła energii o łącznej mocy 178 GW, z czego ok. 97 GW zainstalowano w fotowoltaice (w tym połowę w Chinach).

Międzynarodowa Agencja Energetyczna odnotowuje, że pomimo ostatnich zapowiedzi spowolnienia inwestycji w fotowoltaice, do roku 2023, którego sięga analiza, Chińczycy będą nadal dominować w globalnym sektorze PV, posiadając ok. 40 proc. zainstalowanego na świecie potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Na drugim miejscu pod tym względem mają utrzymać się Stany Zjednoczone, a na trzecim miejscu będą Indie, których zainstalowany potencjał PV ma się do 2023 r. zwiększyć czterokrotnie (na koniec I kwartału 2018 r. Indie posiadały elektrownie PV o mocy 24,5 GW).

Druga pod względem dodanych mocy w energetyce odnawialnej do roku 2023 ma być według MAE energetyka wiatrowa, jednak to nie wiatr i słońce mają być w tym czasie największym źródłem OZE pod względem zainstalowanych mocy w elektroenergetyce – pozycję lidera ma utrzymać energetyka wodna.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia w raporcie „Renewables 2018”, że w okresie 2018-2023 źródła odnawialne mają pokryć ok. 40 proc. odnotowanego w tym czasie wzrostu zapotrzebowania na energię.

W 2023 roku źródła odnawialne mają odpowiadać za 29,4 proc. globalnego miksu energii elektrycznej w porównaniu do 24,9 proc. w roku 2018. W pozostałych sektorach, w których wykorzystywana jest energia, czyli w cieple i transporcie, wykorzystanie OZE ma być jednak niższe.

W finalnym okresie, którego dotyczy najnowsza analiza Międzynarodowej Agencji Energetycznej, udział źródeł odnawialnych w ciepłownictwie ma wzrosnąć z aktaulnego poziomu ok. 10,6 proc., jedynie do 11,8 proc. Natomiast w transporcie udział OZE ma wrosnąć z 3,4 proc. tylko do 3,8 proc.  

MAE wskazuje, w tym kontekście na niewykorzystany potencjał bioenergii. – Jej udział w światowej konsumpcji energii odnawialnej to dzisiaj około 50 proc., czyli tyle, ile hydroenergii, wiatru, słońca i innych źródeł odnawialnych razem wziętych. Oczekujemy, że nowoczesna bioenergetyka będzie nadal dominować w tym obszarze i posiada ogromny potencjał rozwoju. Jednak, aby wykorzystać jej potencjał, konieczne jest wdrożenie odpowiednich strategii i rygorystycznych kryteriów zrównoważonego rozwoju.

Bioenergetykę eksperci MAE zaliczają do „martwych punktów” systemu energetycznego – kwestii, które są kluczowe dla jego transformacji, ale które spotykają się z dużo mniejszym zainteresowaniem.

Tymczasem, jak podkreśla Agencja, największy udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii posiada obecnie Brazylia – sięga on 45 proc. – co jest możliwe właśnie dzięki szerokiemu wykorzystaniu biomasy i biopaliw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Fred |
Brazylia wycina puszczę amazońską pod uprawy biopaliw, a monokultury wyniszczają dodatkowo ekosystem. Nie wiem czy to dobra droga.
EcoSolar.pl |
Hydroenergetyka mogłaby się w naszym kraju lepiej rozwijać, gdyby nie głupie prawo i problemy robione przez urzędników. Fotowoltaika rozwija się OK, choć nie powinno być dotacji, na których korzystają tylko przyjaciele królika instalując byle co Wystarczyłby dobry system barterowy i odkup nadwyżek energii od firm posiadających większe instalacje po sensownych stawkach i byłoby super.
zielony |
do ecosolar Nie może być super,bo nie kupowalibyśmy stale 2 GW od niemiaszków https://www.pse.pl/home
Aldebaran |
No masakra, przy takim nasłonecznieniu my kupujemy energię po 350-650 zł MWh od wszystkich krajów w koło, w dodatku w szczycie południowym i przy w wielu przypadkach wolnej sobocie. Brak słów.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...