Energia w całości na giełdę. Jest decyzja rządu

Energia w całości na giełdę. Jest decyzja rządu
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Rada Ministrów wczoraj przyjęła projekt noweli Prawa energetycznego, która ma na celu wprowadzenie pełnego obliga giełdowego na handel energią, ale także uregulowanie instytucji sprzedaży rezerwowej. Teraz projektem nowelizacji zajmą się posłowie.

Jak ocenia Ministerstwo Energii, obecne przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej nie obejmują zagadnienia kompleksowo i ograniczone są wyłącznie do sprzedaży energii elektrycznej. W projekcie zaproponowano, aby sprzedaż rezerwowa dotyczyła także paliwa gazowego. Dzięki temu odbiorcy gazu ziemnego nie będą zagrożeni nagłym wstrzymaniem dostaw, w przypadku zaprzestania jego dostarczania przez aktualnego sprzedawcę.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, nowelizacja przewiduje ponadto modyfikację obowiązku publicznej sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej – przez jego podniesienie z 30 do 100 proc.

Jak zapewnia Ministerstwo Energii, podniesienie tzw. obliga giełdowego do poziomu 100 proc. poprawi przejrzystość na rynku i ograniczy nagłe wzrosty cen energii elektrycznej „niewynikające z czynników fundamentalnych”. Jednocześnie dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii i ograniczeniu możliwości wpływu na cenę uczestników posiadających silną pozycję rynkową, rozwiązanie to w perspektywie długoterminowej ma poprawić pozycję odbiorców końcowych.

W dokumencie zaproponowano ponadto zmiany, które zapewnią spójność funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego z prawem unijnym. Dzięki temu możliwe będzie stosowanie tzw. Kodeksów Sieci – stanowiących środki budowy wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Projekt wprowadza również ułatwienie dla przedsiębiorstw sieciowych w usuwaniu awarii, przeprowadzeniu prac remontowych i konserwacyjnych sieci energetycznych. Starosta będzie miał możliwość wydawania decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności w zakresie udostępnienia nieruchomości na dokonywanie niezbędnych działań. Zmiana wpłynie korzystnie na jakość świadczonych usług przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, przyczyniając się do zapewnienia ciągłości dostaw i zwiększenia bezpieczeństwa sieci.

Zaproponowane rozwiązania w większości wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...