Państwowe elektrownie miały przenieść sprzedaż na giełdę. Jakie efekty?

Państwowe elektrownie miały przenieść sprzedaż na giełdę. Jakie efekty?
David Ohmer, flickr cc

W odpowiedzi na wezwanie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, sformułowane pod koniec lipca w reakcji na wzrost cen energii, państwowe koncerny energetyczne zadeklarowały przeniesienie całej sprzedaży energii na giełdę. Jakie są tego skutki?

Pod koniec lipca br. szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski zdecydował o pełnym urynkowieniu obrotu energią elektryczną – do czego potrzebne będą jednak jeszcze stosowne zmiany w Prawie energetycznym.

Procedowanie tych zmian miało nastąpić w trybie pilnym, zaraz po sejmowych wakacjach, na razie jednak rząd nie przyjął jeszcze stosownego projektu nowelizacji Prawa energetycznego.

REKLAMA

Pod koniec lipca minister Tchórzewski wezwał jednocześnie państwowych producentów energii do przeniesienia całej sprzedaży na giełdę, zwiększając giełdowe wolumeny transakcji, a jednocześnie wprowadzając większą konkurencyjność i transparentność w obrocie energią.

Na wezwanie szefa ME od razu odpowiedziały państwowe koncerny energetyczne, deklarując przeniesienie całego obrotu energią na Towarową Giełdę Energii.

W ubiegłym miesiącu największy producent energii w kraju, posiadający ok. 40 proc. udziału w rynku, czyli Państwowa Grupa Energetyczna, potwierdziła przeniesienie już z początkiem sierpnia całej sprzedaży energii na TGE.

Jakie są efekty zapowiedzi państwowych wytwórców w zakresie przeniesienia sprzedaży na Towarową Giełdę Energii?

Z danych TGE za wrzesień wynika, że w ubiegłym miesiącu łączny wolumen obrotu energią elektryczną oraz wolumen obrotu tym towarem na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) były najwyższe od listopada 2010 roku.

REKLAMA

Wolumen obrotu energią elektryczną wyniósł 30,75 TWh i był o 145,7 proc. wyższy niż we wrześniu roku 2017. Na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) nastąpił wzrost o 167,4 proc. r/r przy wolumenie 28,61 TWh. Z kolei na rynku spot wolumen wzrósł r/r o 18,0 proc. i wyniósł 2,13 TWh.

Jak takie wielkości mają się do produkcji energii w kraju? Elektrownie zawodowe w sierpniu br. wyprodukowały 11,7 TWh energii elektrycznej. Produkcja ogółem – realizowana głównie przez państwowe koncerny energetyczne, w tym samym miesiącu wyniosła łącznie 13,2 TWh.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie podały jeszcze produkcji za wrzesień, ale powinna być zbliżona.

Ceny znowu wzrosły

We wrześniu na Towarowej Giełdzie Energii średnia ważona cena BASE na Rynku Dnia Następnego ukształtowała się na poziomie 276,24 zł/MWh – o 10,51 zł/MWh wyższym niż w sierpniu br.

Z kolei na rynku terminowym średnia ważona cena kontraktu rocznego z dostawą pasmową w roku 2019 (BASE_Y-19) wyniosła 285,53 zł/MWh, co oznacza wzrost o 44,09 zł/MWh w stosunku do ceny z notowań tego kontraktu w sierpniu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.