Niemcy przyspieszą z budową OZE. Szykują specjalne aukcje

Niemcy przyspieszą z budową OZE. Szykują specjalne aukcje
Fot. Projekt-Solartechnik
REKLAMA

Organizację dodatkowych aukcji dla energetyki wiatrowej i słonecznej uzgodnili członkowie rządzącej w Niemczech koalicji CDU/CSU i SPD. Jednocześnie Berlin potwierdził plan zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w niemieckim miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030.

Dodatkowe aukcje mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy po 4 GW. Ich organizację zaplanowano na lata 2019-2020 i będą prowadzone przez Bundesnetzagentur równolegle z dotychczas zaplanowanymi aukcjami, w których w przyszłym i kolejnym roku ma być do podziału potencjał rzędu 6 GW.

Berlin chce w ten sposób ograniczyć emisyjność gospodarki Niemiec. Wcześniej rząd Angeli Merkel musiał przyznać, że Niemcy nie zrealizują przyjętego celu ograniczenia emisji CO2 do roku 2020 (założono redukcję o 40 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.)

Potencjał OZE uruchomiony dzięki dodatkowym aukcjom ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 o 8-10 mln ton rocznie.

Informując o specjalnych aukcjach, rząd Niemiec potwierdził przyjęty wcześniej cel zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu ponad 36 proc. osiągniętego w pierwszej połowie tego roku.

Kluczowym źródłem OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej już teraz są elektrownie wiatrowe na lądzie, które w pierwszej połowie br. stanowiły 14,7 proc. niemieckiego miksu energetycznego (+2,2 pkt proc. r/r), udział fotowoltaiki w tym czasie wzrósł do 7,3 proc. (+0,6 p.p.), elektrowni biomasowych do 6,9 proc. (+0,2 p.p.), elektrowni wodnych do 3,3 proc. (+0,4 p.p.), a elektrowni wiatrowych na morzu do 2,9 proc. (+0,2 p.p.).

Mniej energii od OZE wytworzyły elektrownie węglowe (35,1 proc.), produkując w pierwszej połowie br. 114 mld kWh w stosunku do 127 mld kWh w analogicznym okresie 2017 r.

Udział elektrowni gazowych w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej sięgnął 12,3 proc. Z wykorzystaniem gazu wytworzono w pierwszej połowie br. w Niemczech niemal 40 mld kWh w stosunku do 44 mld kWh przed rokiem.

Udział elektrowni jądrowych, które wytworzyły w pierwszej połowie roku ok. 37 mld kWh, wyniósł 11,3 proc., a pozostałych źródeł 5 proc.

Razem niemieckie elektrownie wytworzyły w pierwszej połowie br. 324,6 mld kWh energii elektrycznej, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku generacja wyniosła 328,5 mld kWh.

O organizację dodatkowych aukcji apelowała zwłaszcza niemiecka branża wiatrowa, która spodziewa się w najbliższym czasie spowolnienia inwestycyjnego, mającego wynikać z przejścia z dotychczasowego systemu taryf gwarantowanych, czyli stałej stawki za energię przyznawanej producentom energii wiatrowej na okres 20 lat, do systemu aukcyjnego, w którym przyznaje się tylko określony potencjał, który może zostać objęty publicznym wsparciem i o który inwestorzy muszą konkurować, składając możliwie najniższe oferty dotyczące cen sprzedawanej energii.

W ostatnich aukcjach usunięto preferencje, z których wcześniej mogły korzystać spółdzielnie energetyczne, czyli podmioty, które zdominowały pierwsze niemieckie aukcje dla wiatru.

W ramach wcześniejszych aukcji spółdzielnie były zwalniane z szeregu wymogów dotyczących koniecznych pozwoleń, a także zyskiwały prawo do zrealizowania inwestycji w znacznie dłuższym okresie – wynoszącym 4,5 roku, a nie 2,5 roku jak w przypadku pozostałych projektów.

Zdominowanie pierwszych aukcji przez spółdzielnie mające na zrealizowanie inwestycji aż 4,5 roku oznacza w najbliższym czasie ryzyko powstania stagnacji w inwestycjach na niemieckim rynku wiatrowym.

Niemiecki sektor wiatrowy wskazuje ponadto na problemy z uzyskiwaniem pozwoleń lokalizacyjnych, które mogą skutkować spadkiem podaży projektów w kolejnych aukcjach wiatrowych.

Taka sytuacja może z czasem doprowadzić nawet do spadku zainstalowanego potencjału energetyki wiatrowej w Niemczech, ponieważ w kolejnych latach z systemu energetycznego zaczną wypadać pierwsze zbudowane w tym kraju farmy wiatrowe, które trzeba będzie wyłączyć na skutek wyeksploatowania maszyn.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...