Polityka Ekologiczna Państwa 2030 bez słońca i wiatru

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 bez słońca i wiatru
Fot. General Electric
REKLAMA

Najpóźniej na początku przyszłego roku rząd przyjmie nową Politykę Ekologiczną Państwa 2030. Ku zdziwieniu ekspertów, nie ma w niej nic o wykorzystaniu słońca czy wiatru do produkcji odnawialnej energii. W redukcji emisji gazów cieplarnianych pomóc mają lasy.

Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (PEP) to dokument strategiczny, co oznacza, że wpłynie między innymi na rozdzielanie na ochronę środowiska pieniędzy publicznych, liczonych w miliardach złotych rocznie. Mowa o wydatkach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy przyszłych funduszach unijnych.

PEP ma zastąpić obowiązującą dotychczas Strategię „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko – perspektywa do 2020 r" (BEiŚ). Rząd zdecydował, że mają powstać dwa odrębne dokumenty.

OZE bez wiatru i słońca

Polityka ekologiczna do energetyki odnosi się w kontekście jakości powietrza i zmian klimatu. W przygotowanym projekcie PEP zdziwienie może budzić selektywne potraktowanie odnawialnych źródeł energii. Jak wskazał prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska, najbardziej rzuca się w oczy brak  uwzględnienia wśród OZE pozyskania energii z wiatru i słońca. Zamiast tego wymieniono między innymi geotermię i biogazownie.

Wspierane będą m.in. inwestycje związane ze wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem źródeł stabilnych, takich jak: ciepłownie geotermalne, pompy ciepła, biogazownie i małe elektrownie wodne. Należy też mieć na uwadze rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej, jak też hybrydowe instalacje OZE – przewiduje projekt PEP.

– Źródła geotermalne mają swoje ograniczenia, jak zasolenie, temperatura wody. Do tego nie wszystkie miasta mają odpowiednią do wykorzystania geotermii sieć. Szacuje się, że tylko w 30-40 miejscowościach występują odpowiednie warunki – wskazał prof. Nowicki podczas konferencji uzgodnieniowej, którą Ministerstwo Środowiska przeprowadziło 27 września. Profesor przestrzegł też przed powtarzaniem "błędów" innych państw w rozwoju biogazowni.

– Tylko małe biogazownie o mocy nie większej niż 0,5 MW są efektywne, między innymi ze względu na substrat – wyjaśnił prof. Maciej Nowicki.

Eksperci zauważają, że w projekcie PEP pominięto kwestie efektywności energetycznej, bo to między innymi może oznaczać, że w polityce instytucji podległych resortowi środowiska na takie zadania nie będzie pieniędzy. Mocno w PEP wybrzmiewa rola lasów – w tym wykorzystania biomasy na cele energetyczne. Lasy mają przyczynić się do redukcji emisji CO2.

Dlaczego lasy mają być rozwiązaniem? Jaką role mają pełnić innowacje? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polska Radomiem Europy |
W polsce wieje i świeci WUNGLEM haha Boże co za zacofany kraj!
Oz |
Smutne to ale przedmówca ma rację Ciemnogród i zacofanie.
Hałabała |
U nas to pomóc może tylko las (zapewne krzyży ) i Matka Boska hehe. Naprawdę czas na zmianę starych dziadów ...
Zyrandol |
Widać w tej strategii wpływy biznesmena z Torunia. Pewnie teraz przeniesie się do innych miast bo na Toru;ń wzioł kupę kasy i jest z tego duża śmierdząca kupa.
Piotr |
to są jakieś żarty - jestesmy jedynym krajem który odsuwa sie od OZE a stawia na WUNGIEL. Nad Polska beda kłeby dymu i brak energetyki odnawialnej. Brawo rząd za tak błędne i ślepe decyzje. - masakra.
Tylewtemacie |
@ Hałabała Jest taki jeden leśny dziadek , który już to zrobił ( zawierzył energetykę Matce Boskiej) więc możemy spać spokojnie . ; P Nazywa się mister T.. jak BA Baracus z drużyny A , hehe
Tylewtemacie |
Funduszy unijnych nie będzie. Załatwili to krasnal ,pinokio i plastuś , aaaa i ta od premii co im się należały. Do 2020 jeszcze będzie Kasa z poprzedniego rozdania , ale później już nic
Kk |
Oj chyba Szyszko 2 zajmie stanowisko i będzie ciął puszczę , parki narodowe by tyle biomasy naprodukować
Adam |
Panowie czemu się denerwujecie. Tego kraju za chwilę nie będzie w Unii. A Wungiel płynie masowo z ZSRR. Jeżeli chodzi o biogazownie to na Podlasiu kilku rolników dało się na to nabrać. Znam jednego ze wsi niedaleko za Szczuczynem. Czeka tylko, żeby minęło 5 lat bo wziął dotację i odłącza to dziadostwo od sieci.
MojaPV |
Ale o co tu sie pultać - wspierane mają być STABILNE źródła oze. Tak sie składa, że maja one tez wysokie koszty więc wsparcie się dobrze wpisuje. Podobno wiatr in słońce są tak konkurencyjne więc po co im wsparcie?
MojaPV |
A dla umysłowych ameb niepotrafiacych czytać ze zrozumieniem - w tekście nie ma ani słowa o węglu, jest za to o biogazowniach, elektrowniach wodnych, magazynowaniu energii itd. Zanim coś skomentujecie najpierw przeczytajcie bo inaczej identyfikujecie się jako pawiany.
Pawian |
@ amebapv Ameby to nie pawiany.
Elektryczny |
"a w tyłek se wsadź ta wiatrowa turbina, jak ni ma wungla to energii ni ma..." Panie MojaPv, ile pana zdaniem wyciągniemy z tych biogazowni czy elektrowni wodnych? Umówmy się, albo mamy tani prąd, albo czysty, taka prawda.
elektryk |
@Elektryczny: w biogazie możemy mieć ponad 6500 MWe stabilnej mocy, opartej na krajowym substracie biomasowym.
Polak |
Kiedy wreszcie wymra leśne dziady pokroju MojaPV i Polska znów zacznie się rozwijać?

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...