Dotacje na OZE w woj. lubuskim

Dotacje na OZE w woj. lubuskim
Fot. Zen Solar
REKLAMA

Dzisiaj rozpoczyna się w województwie lubuskim nabór wniosków w konkursie na unijne dofinansowanie na rozbudowę systemu dystrybucyjnego w celu zwiększenia możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się nabór, w którym będzie można ubiegać się o dotacje stricte na uruchomienie produkcji energii odnawialnej.

Zarząd Województwa Lubuskiego dzisiaj rozpoczął nabór w konkursie na unijne dofinansowanie projektów zakładających budowę oraz modernizacja sieci dystrybucyjnych średniego oraz niskiego napięcia w ramach działania 3.1 „Odnawialne  źródła energii” z Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

O dofinansowanie mogą ubiegać się działający na terenie województwa lubuskiego operatorzy systemów dystrybucyjnych.

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Budżet konkursu to 15 mln zł.

Nabór wniosków będzie prowadzony do 29 listopada br., a rozstrzygnięcie przewidziano na luty lub marzec przyszłego roku.

Jeszcze w tym miesiącu, w dniu 26 listopada, wystartuje kolejny nabór wniosków w konkursie na unijne dofinansowanie do uruchomienia produkcji energii odnawialnej z działania 3.1. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.

Przedsiębiorcy, samorządy i ich podmioty czy jednostki sektora publicznego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do budowy elektrowni wiatrowych, wodnych i biomasowych o mocy do 5 MW, elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 2 MW, a także biogazowni o mocy do 1 MW.

Maksymalny poziom dofinansowania w tym konkursie ustalono na 85 proc. kosztów kwalifikowanych, a do podziału będzie 45 mln zł.

Nabór wniosków będzie prowadzony do 30 stycznia br., a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na sierpień przyszłego roku.

Wcześniej w ramach lubuskiego RPO 2014-2020 nie przeprowadzono naboru wniosków w ramach działania 3.1, w którym można było pozyskać dofinansowanie stricte na produkcję energii odnawialnej.

W tym roku w województwie lubuskim realizowane były nabory wniosków w konkursach dotyczących działania 3.2. związanego z poprawą efektywności energetycznej.  

Przeprowadzono też konkurs na unijne dofinansowanie do inwestycji w wytwarzanie energii w kogeneracji z działania 3.4. Szansę na dotację po ocenie formalnej mają dwa projekty.

Pierwszy projekt, którego koszt ma sięgnąć w sumie 8,2 mln zł, planowany przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława, zakłada budowę systemu energetycznego opartego o instalacje agregatu kogeneracyjnego wraz z układem ZKF.

Drugi projekt, planowany przez spółkę Szpital na Wyspie, zakłada wymianę konwencjonalnego zasilania w ciepło i energię elektryczną na jednostkę kogeneracyjną, z wykorzystaniem sterowania przy zmiennym poborze energii elektrycznej. Koszt tej inwestycji ma wynieść 1,84 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 1,02 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzenne czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV. Kompleksowy montaż, uruchomienie monitoring czytaj dalej...

Lokalizacje pod Biogazownię rolniczą 0,5 MW

Sprzedam lokalizacje pod budowę biogaozwni rolniczej 0,5 MW w cenie 2 ha gruntu, wydane pozwoleni n czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...