Prawie 1/3 OZE w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii

Prawie 1/3 OZE w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii
Fot. London Array
REKLAMA

Udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie energetycznym zbliża się do 1/3. W podobnym tempie, co wzrost udziału OZE, w miksie Wielkiej Brytanii maleje udział węgla. Zniknięcie tego surowca z brytyjskiego miksu energii wydaje się kwestią najbliższych lat.

W drugim kwartale br. odnawialne źródła energii odpowiadały za 31,7 proc. produkcji energii w Wielkiej Brytanii w stosunku do udziału rzędu 30,6 proc. odnotowanego w II kwartale 2017 r.

Brytyjskie źródła odnawialne w drugim kwartale br. wytworzyły 24,25 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do generacji w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W drugim kwartale br. najwięcej w brytyjskim OZE wytworzyły elektrownie biomasowe (8,53 TWh, +8,9 proc. r/r), następnie lądowe wiatraki (5,45 TWh, -12,1 proc.), morskie  wiatraki (4,75 TWh, +19 proc.), fotowoltaika (4,65 TWh, +0,9 proc.) i hydroelektrownie (0,87 TWh, -4,5 proc.).

Brytyjski rząd odnotowuje w tym kontekście wynik fotowoltaiki, która w żadnym wcześniejszym kwartale nie wyprodukowała w Wielkiej Brytanii tak wiele energii.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wynosił na koniec I połowy 2018 r. w sumie 42,2 GW, co oznacza wzrost o 3,9 GW w stosunku do końca połowy 2017 r.

Całkowita generacja energii elektrycznej w brytyjskiej energetyce wyniosła w drugim kwartale 76,55 TWh i była niższa o 0,7 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2017 r. Konsumpcja energii w gospodarce Wielkiej Brytanii wyniosła w tym czasie 69,5 TWh (-1 proc. r/r).

W drugim kwartale br. największy udział (42 proc.) w produkcji energii elektrycznej na Wyspach miały elektrownie gazowe (wobec 41,3 proc. przed rokiem).

Udział energetyki jądrowej w tym czasie wyniósł 21,7 proc. w stosunku do poziomu 23,1 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Natomiast udział energetyki węglowej, z której Wielka Brytania ma się całkowicie wycofać najpóźniej do 2025 r., spadł w drugim kwartale br. do 1,6 proc. (produkcja 1,24 TWh, -19,5 proc. r/r) w stosunku do 2 proc. w drugim kwartale 2017 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Węgiel zastępowany jest drewnem wożonym z Ameryki przez Atlantyk, przykład elektrowni Drax. Triumf ideologii nad zdrowym rozsądkiem.
analityk |
lepiej wycinać drzewa i sadzić je na nowo :) Potencjał OZE teraz będzie się zwiększał głownie dzięki offshore Dogger Bank A B i C każdy po 1000-1200MW + Sofia (1400MW) do tego jeszcze projekty Hornsea 3 (2400MW) i Hornsea 4 (1000MW) + Norfolk Boreas (1800MW) Seagreen 1800MW razem ok 12GW nowych mocy wytwórczych (uwzględniając projekty
analityk |
(uwzględniając projekty
Seba |
W Polsce węgiel zastępowany jest węglem wożonym z Rosji oraz wschodniej Ukrainy. Triumf ideologii nad zdrowym rozsądkiem.
MojaPV |
@Seba bo twoi idole z poprzednich lat zaniedbali inwestycje w górnictwie.
Seba |
Nie moi idole, wypraszam sobie takie porównania. Jedni i drudzy nic dobrego nie zrobili.

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...