Prawie 1/3 OZE w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii

Prawie 1/3 OZE w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii
Fot. London Array
REKLAMA

Udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie energetycznym zbliża się do 1/3. W podobnym tempie, co wzrost udziału OZE, w miksie Wielkiej Brytanii maleje udział węgla. Zniknięcie tego surowca z brytyjskiego miksu energii wydaje się kwestią najbliższych lat.

W drugim kwartale br. odnawialne źródła energii odpowiadały za 31,7 proc. produkcji energii w Wielkiej Brytanii w stosunku do udziału rzędu 30,6 proc. odnotowanego w II kwartale 2017 r.

Brytyjskie źródła odnawialne w drugim kwartale br. wytworzyły 24,25 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do generacji w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W drugim kwartale br. najwięcej w brytyjskim OZE wytworzyły elektrownie biomasowe (8,53 TWh, +8,9 proc. r/r), następnie lądowe wiatraki (5,45 TWh, -12,1 proc.), morskie  wiatraki (4,75 TWh, +19 proc.), fotowoltaika (4,65 TWh, +0,9 proc.) i hydroelektrownie (0,87 TWh, -4,5 proc.).

Brytyjski rząd odnotowuje w tym kontekście wynik fotowoltaiki, która w żadnym wcześniejszym kwartale nie wyprodukowała w Wielkiej Brytanii tak wiele energii.

Potencjał odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wynosił na koniec I połowy 2018 r. w sumie 42,2 GW, co oznacza wzrost o 3,9 GW w stosunku do końca połowy 2017 r.

Całkowita generacja energii elektrycznej w brytyjskiej energetyce wyniosła w drugim kwartale 76,55 TWh i była niższa o 0,7 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2017 r. Konsumpcja energii w gospodarce Wielkiej Brytanii wyniosła w tym czasie 69,5 TWh (-1 proc. r/r).

W drugim kwartale br. największy udział (42 proc.) w produkcji energii elektrycznej na Wyspach miały elektrownie gazowe (wobec 41,3 proc. przed rokiem).

Udział energetyki jądrowej w tym czasie wyniósł 21,7 proc. w stosunku do poziomu 23,1 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Natomiast udział energetyki węglowej, z której Wielka Brytania ma się całkowicie wycofać najpóźniej do 2025 r., spadł w drugim kwartale br. do 1,6 proc. (produkcja 1,24 TWh, -19,5 proc. r/r) w stosunku do 2 proc. w drugim kwartale 2017 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Węgiel zastępowany jest drewnem wożonym z Ameryki przez Atlantyk, przykład elektrowni Drax. Triumf ideologii nad zdrowym rozsądkiem.
analityk |
lepiej wycinać drzewa i sadzić je na nowo :) Potencjał OZE teraz będzie się zwiększał głownie dzięki offshore Dogger Bank A B i C każdy po 1000-1200MW + Sofia (1400MW) do tego jeszcze projekty Hornsea 3 (2400MW) i Hornsea 4 (1000MW) + Norfolk Boreas (1800MW) Seagreen 1800MW razem ok 12GW nowych mocy wytwórczych (uwzględniając projekty
analityk |
(uwzględniając projekty
Seba |
W Polsce węgiel zastępowany jest węglem wożonym z Rosji oraz wschodniej Ukrainy. Triumf ideologii nad zdrowym rozsądkiem.
MojaPV |
@Seba bo twoi idole z poprzednich lat zaniedbali inwestycje w górnictwie.
Seba |
Nie moi idole, wypraszam sobie takie porównania. Jedni i drudzy nic dobrego nie zrobili.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...