Duży wzrost przychodów Sunex. Niemcy najważniejszym rynkiem

Duży wzrost przychodów Sunex. Niemcy najważniejszym rynkiem
Romuald Kalyciok, prezes Sunex S.A.
REKLAMA

Raciborski producent kolektorów słonecznych i pomp ciepła Sunex w ciągu ostatnich dwóch lat dwukrotnie zwiększył swoje przychody. Spółka szykuje się do inwestycji, które jeszcze powiększą jej potencjał produkcyjny.

Raciborski producent energooszczędnych rozwiązań w ramach techniki grzewczej w pierwszej połowie 2018 roku wypracował 27,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, co stanowi wzrost rok do roku o 47 proc., a w odniesieniu do poziomu sprzed dwóch lat wzrost wyniósł o prawie 100 proc. EBIT za pierwszą połowę br. wyniósł 1,6 mln zł (+288 proc. r/r), EBITDA sięgnęła 2,6 mln zł (+98 proc. r/r), a zysk netto 0,8 mln zł (+52 proc. r/r).

W trzecim kwartale 2018 r. przychody spółki osiągnęły poziom 43,7 mln zł, co oznacza wzrost o 38 proc. w stosunku do wyniku za analogiczny okres ubiegłego roku. Szczegółowe wyniki za trzeci kwartał Sunex przedstawi w raporcie, którego publikację zaplanowano na 19 listopada.

Sunex podaje, że notowana ostatnio wyższa sprzedaż została zrealizowana zarówno w kraju jak i za granicą. Spółka informuje, że najbardziej znaczącymi kierunkami pozostają Niemcy i Polska, gdzie udział tych rynków w strukturze sprzedaży wynosi kolejno 50 proc. oraz 40 proc. Większość sprzedaży odbywa się w euro, a Sunex minimalizuje ryzyko kursowe poprzez hedging naturalny.

Rynek niemiecki jest nam znany od wielu lat. Wypracowaliśmy tam solidną sieć kontaktów, która zapewnia nam stabilny rozwój i mimo wysokiego poziomu nasycenia odnotowujemy regularny napływ zamówień. Bacznie obserwujemy także rodzimy rynek, gdzie świadomość ekologiczna zaczyna wzrastać i spodziewamy się, że najbliższe lata będzie cechować stopniowy wzrost zamówień na urządzenia oparte o wysokoefektywne energetyczne rozwiązania techniki grzewczej. Szukamy również okazji biznesowych w krajach, gdzie zapotrzebowanie na produkty takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, jest stałe przez cały rok. W ostatnim półroczu odnotowaliśmy solidne wzrosty we Włoszech i Rumunii, ale działamy także we Francji czy Hiszpanii, gdzie popularność marki Sunex jest coraz większa – komentuje Romuald Kalyciok, prezes Sunex SA.

Sunex informuje przy okazji o budowie nowego parku maszynowego. Inwestycja ma kosztować około 8-9 mln zł. Spółka złożyła wnioski o dofinansowanie i posiada już informację o rekomendowaniu tego projektu do wsparcia z BGK.

Obiekt będzie składał się z linii technologicznych umożliwiających produkcję urządzeń, które nie tylko uzupełnią nasze portfolio produktowe, ale także będą stanowić substytut dla urządzeń innych producentów znajdujących się w naszej ofercie. Pozwoli to na skokową poprawę rentowności oraz bardziej intensywną ekspansję geograficzną i produktową – dodaje Romuald Kalyciok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bien |
brawo Panie Kalyciok! Super wynik! Tak trzymać.
j23 |
Akcje spółki trzy lata temu kosztowały 20 zł a dziś 2.6zł jak myślicie dlaczego.

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...