Duży wzrost przychodów Sunex. Niemcy najważniejszym rynkiem

Duży wzrost przychodów Sunex. Niemcy najważniejszym rynkiem
Romuald Kalyciok, prezes Sunex S.A.
REKLAMA

Raciborski producent kolektorów słonecznych i pomp ciepła Sunex w ciągu ostatnich dwóch lat dwukrotnie zwiększył swoje przychody. Spółka szykuje się do inwestycji, które jeszcze powiększą jej potencjał produkcyjny.

Raciborski producent energooszczędnych rozwiązań w ramach techniki grzewczej w pierwszej połowie 2018 roku wypracował 27,1 mln zł skonsolidowanych przychodów, co stanowi wzrost rok do roku o 47 proc., a w odniesieniu do poziomu sprzed dwóch lat wzrost wyniósł o prawie 100 proc. EBIT za pierwszą połowę br. wyniósł 1,6 mln zł (+288 proc. r/r), EBITDA sięgnęła 2,6 mln zł (+98 proc. r/r), a zysk netto 0,8 mln zł (+52 proc. r/r).

W trzecim kwartale 2018 r. przychody spółki osiągnęły poziom 43,7 mln zł, co oznacza wzrost o 38 proc. w stosunku do wyniku za analogiczny okres ubiegłego roku. Szczegółowe wyniki za trzeci kwartał Sunex przedstawi w raporcie, którego publikację zaplanowano na 19 listopada.

Sunex podaje, że notowana ostatnio wyższa sprzedaż została zrealizowana zarówno w kraju jak i za granicą. Spółka informuje, że najbardziej znaczącymi kierunkami pozostają Niemcy i Polska, gdzie udział tych rynków w strukturze sprzedaży wynosi kolejno 50 proc. oraz 40 proc. Większość sprzedaży odbywa się w euro, a Sunex minimalizuje ryzyko kursowe poprzez hedging naturalny.

Rynek niemiecki jest nam znany od wielu lat. Wypracowaliśmy tam solidną sieć kontaktów, która zapewnia nam stabilny rozwój i mimo wysokiego poziomu nasycenia odnotowujemy regularny napływ zamówień. Bacznie obserwujemy także rodzimy rynek, gdzie świadomość ekologiczna zaczyna wzrastać i spodziewamy się, że najbliższe lata będzie cechować stopniowy wzrost zamówień na urządzenia oparte o wysokoefektywne energetyczne rozwiązania techniki grzewczej. Szukamy również okazji biznesowych w krajach, gdzie zapotrzebowanie na produkty takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, jest stałe przez cały rok. W ostatnim półroczu odnotowaliśmy solidne wzrosty we Włoszech i Rumunii, ale działamy także we Francji czy Hiszpanii, gdzie popularność marki Sunex jest coraz większa – komentuje Romuald Kalyciok, prezes Sunex SA.

Sunex informuje przy okazji o budowie nowego parku maszynowego. Inwestycja ma kosztować około 8-9 mln zł. Spółka złożyła wnioski o dofinansowanie i posiada już informację o rekomendowaniu tego projektu do wsparcia z BGK.

Obiekt będzie składał się z linii technologicznych umożliwiających produkcję urządzeń, które nie tylko uzupełnią nasze portfolio produktowe, ale także będą stanowić substytut dla urządzeń innych producentów znajdujących się w naszej ofercie. Pozwoli to na skokową poprawę rentowności oraz bardziej intensywną ekspansję geograficzną i produktową – dodaje Romuald Kalyciok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bien |
brawo Panie Kalyciok! Super wynik! Tak trzymać.
j23 |
Akcje spółki trzy lata temu kosztowały 20 zł a dziś 2.6zł jak myślicie dlaczego.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...