Acciona potwierdzi pochodzenie energii z OZE dzięki blockchain

Acciona potwierdzi pochodzenie energii z OZE dzięki blockchain
Fot. Acciona
REKLAMA

Hiszpański koncern Acciona, będący jednym z największych na świecie wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, wykorzysta technologię blockchain, aby wykazać, że dostarczana klientom energia pochodzi wyłącznie z OZE.

Wykazanie, że sprzedawana energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, staje się coraz wyraźniejszą biznesową potrzebą w sytuacji, gdy coraz większa liczba firm oczekuje dostaw energii pochodzącej wyłącznie z OZE.

To skłoniło hiszpańską grupę Acciona do zastosowania technologii blockchain, aby potwierdzić pochodzenie dostarczanej klientom energii.

Certyfikację za pomocą blockchainu zyska na razie energia produkowana przez elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW znajdującą się w okolicy hiszpańskiego miasta Tudela, przy której postawiono baterie o pojemności 650 kWh, a także energia wytwarzana przez farmę wiatrową w Barosain składającą się z pięciu turbin Acciona AW116/3000 o jednostkowej mocy 3 MW, przy której w 2017 roku uruchomiono dwa bateryjne magazyny energii – jednostkę o mocy 1 MW i pojemności 0,39 MWh, przeznaczoną do świadczenia usług z zakresu tzw. fast response, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostkę o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę.

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain klienci hiszpańskiego koncernu mają zyskać potwierdzenie, że otrzymywana przez nich energia pochodzi właśnie z tych instalacji.

To ważne dla firm i instytucji, które zobowiązały się do wykorzystywania czystej energii i potrzebują dowodu na pochodzenie tej energii, aby wywiązać się ze swoich celów – komentuje Acciona.

Pochodzenie konsumowanej energii ma coraz większe znaczenie dla działających w Hiszpanii firm, o czym świadczy coraz większa liczba korporacyjnych umów PPA zawieranych przez odbiorców z producentami zielonej energii.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu Acciona podpisała umowę, na mocy ktorej będzie dostarczać energię odnawialną dla całej hiszpańskiej infrastruktury Boscha, który zatrudnia w tym kraju około 13 tys. pracowników.

Umowa zawarta między Accioną i Boschem będzie obowiązywać w latach 2019-21 i obejmie dostawy energii odnawialnej w ilości 480 GWh. Dzięki temu, konsumując czystą energię, Bosch będzie mógł wykazać się uniknięciem emisji CO2 liczonej na 460 tys. ton.

Hiszpański oddział Boscha dołączy tym samym do około 500 działających w Hiszpanii i Portugalii firm, które kupują od Acciony energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wśród nich są m.in. Telefonica, Unilever, Merck, Repsol, Danone, Philip Morris, Volkswagen czy BASF.

Acciona zakłada, że w tym roku wolumen zielonej energii w umowach PPA zawartych z odbiorcami działającymi na Płw. Iberyjskim sięgnie 6 TWh. Poza Hiszpanią i Portugalią hiszpański koncern dostarcza energię z OZE m.in. dla Google czy meksykańskiego Cemex.

Acciona to globalny lider w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które posiada w ponad 20 krajach zlokalizowanych na pięciu kontynentach.

Na portfel OZE hiszpańskiej grupy składają się źródła o potencjale niemal 9 GW, które produkują rocznie około 21 TWh energii, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi zapotrzebowanie około 6 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo Acciona zrealizowała dla zewnętrznych inwestorów projekty OZE o łącznej mocy 2 GW.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...