Innogy zaoferuje produkt powiązany z gwarancjami pochodzenia

Innogy zaoferuje produkt powiązany z gwarancjami pochodzenia
Fot. innogy
REKLAMA

Innogy zaproponuje ofertę dla indywidualnych odbiorców, w której mają oni zyskać potwierdzenie, że konsumowana przez nich energia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Kilka dni temu o przygotowaniu podobnej oferty informował polski oddział innego, działającego w naszym kraju zagranicznego koncernu energetycznego fińskiego Fortum.

Zarówno Innogy Polska jak i Fortum do potwierdzenia dostarczania energii odnawialnej chcą wykorzystać mechanizm, jakim są tzw. gwarancje pochodzenia.

W ramach nowego produktu dla klientów indywidualnych „Zielona Energia dla Warszawy” odbiorcy otrzymają od Innogy certyfikat gwarantujący, że firma zakupiła gwarancje pochodzenia, które potwierdzają, że wskazana w nich ilość energii została wytworzona w źródle odnawialnym.

 Posiadamy parki wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 242 MW. Od 2009 r. sukcesywnie inwestujemy w stabilny rozwój elektromobilności w stolicy. Z kolei w 2017 r. wprowadziliśmy do oferty instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych jaki i przedsiębiorstw. Naszym kolejnym krokiem jest oferta „Zielona Energia dla Warszawy”, która umożliwia klientom wsparcie energii pochodzącej z OZE – mówi Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w Innogy Polska. 

Produkt „Zielona Energia dla Warszawy” będzie dostępny w ofercie Innogy dla klientów indywidualnych, obejmującej także stały rabat na energię w wysokości 5 proc. upustu do cen z aktualnej taryfy Innogy Polska oraz opłatę w wysokości 6,99 zł brutto miesięcznie z tytułu zakupu gwarancji pochodzenia.

Z podobną ofertą kilka dni wcześniej wyszedł do odbiorców energii polski oddział Fortum.

Oferta gwarancji zielonej energii Fortum jest kierowana zarówno do indywidualnych jak i instytucjonalnych klientów. W pierwszym przypadku jej koszt to 4,99 zł. Klienci biznesowi zapłacą 19,90 złmiesięcznie – w ich przypadku oferta jest ograniczona do pierwszych 15 MWh rocznie, co – jak wylicza spółka – stanowi średnią roczną ilość prądu sprzedawanego klientom firmowym obsługiwanym przez Fortum.

Dodatkową zachętą do skorzystania z oferty jest zobowiązanie Fortum do przekazania specjalnej dotacji dla organizacji ekologicznej lub społecznej. W przypadku klientów indywidualnych będzie to 1/12 środków pochodzących ze sprzedaży oferty „Pakiet Gwarancji Zielonej Energii”. Każdy z odbiorców decydujących się na taką ofertę ma raz w roku otrzymać specjalną ankietę, w której będzie mógł wskazać ekologiczną organizację pozarządową, zasługującą jego zdaniem na wsparcie od Fortum. Na podstawie wyników ankiety spółka przekaże dotację na konto wybranej organizacji.

Gwarancje pochodzenia są instrumentem mającym promować wytwarzanie i konsumpcję energii odnawialnej, a ich wydawanie zostało zapoczątkowane dzięki zapisom wprowadzonym w 2013 roku do Prawa energetycznego – zgodnie z prawodawstwem unijnym, w którym ten mechanizm funkcjonował już wcześniej.

Od tego czasu gwarancje pochodzenia mogą otrzymać krajowi producenci energii odnawialnej, przy czym jedna gwarancja odpowiada wyprodukowanej 1 MWh energii elektrycznej.

Gwarancje można kupić na wielu europejskich platformach obrotu energią, a w naszym kraju są dostępne na Towarowej Giełdzie Energii. Ich cena z reguły wynosi kilkadziesiąt groszy za MWh.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Grażka |
Odgrzewany kotlet. Z tego co pamietam to chyba kilka lat temu podobny produkt mial Tauron

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...