Ponad 6,5 tys. mikroinstalacji w sieci Energi Operator

Ponad 6,5 tys. mikroinstalacji w sieci Energi Operator
Fot. Energa Wytwarzanie
REKLAMA

W pierwszej połowie 2018 r. w sieci Energi Operator pojawiło się ponad 1,1 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W tym czasie gorzej wyglądała jednak sytuacja z przyłączeniami większych instalacji OZE o mocy przekraczającej 40 kW. W drugim kwartale br. w sieci tego operatora pojawiły się tylko dwa takie źródła.

W drugim kwartale br. w sieci Energi Operator pojawiło się 740 mikroinstalacji o łącznej mocy 4,799 MW. To ponad dwa razy więcej niż liczba mikroistalacji przyłączonych przez tego operatora w pierszym kwartale br. (372).

To wynik zbliżony do łącznego wolumenu i mocy mikroinstalacji przyłączonych przez tego operatora w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy przyłączono nieco mniej, bo 669 mikroinstalacji, ale ich łączna moc była wyższa i sięgnęła 5,087 MW.

W ubiegłym roku Energa Operator przyłączyła 2245 mikroinstalacji o łącznej mocy 16,76 MW.

Na koniec pierwszej połowy 2018 roku w sieci tego operatora systemu dystrybucyjnego pracowało w sumie 6526 mikoinstalacji o łącznej mocy 45,997 MW – w większości to mikroinstalacje fotowotlaiczne.

Energa Operator do końca pierwszej połowy br. do sieci niskiego napięcia przyłączyła w sumie 6420 mikroinstalacji PV o łącznej mocy 43,822 MW, a do sieci średniego napięcia 49 mikroźródeł PV o mocy 1,577 MW.

Oprócz mikroinstalacji PV w sieci tego operatora przyłączono do końca czerwca br. także 26 mikroinstalacji wiatrowych o łącznej mocy 0,119 MW, 13 mikroelektrowni wodnych o mocy 0,243 MW, do tego przyłączono 7 mikrobiogazowni o mocy 0,159 MW, a także 11 źródeł hybrydowych – wiatrowo-fotowoltaicznych – o łącznej mocy 0,077 MW.

Źródła o mocy ponad 40 kW

W drugim kwartale br. Energa Operator przyłączyła do swojej sieci także dwa większe odnawialne źródła energii o jednostkowej mocy przekraczającej 40 kW, a więc niekwalifikujące się do grupy mikroinstalacji (w lipcu br. zapisaną w ustawie o OZE maksymalną moc mikroinstalacji zwiększono z 40 kW do 50 kW).

W obu przypadkach przyłączono elektrownie fotowoltaiczne – jedną o mocy 0,62 MW na terenie oddziału olsztyńskiego Energi Operatora, a drugą o mocy 0,855 MW na terenie oddziału koszalińskiego.

Więcej takich źródeł Energa przyłączyła w pierwszym kwartale br. W jej sieci pojawiło się wówczas w sumie 6 większych OZE o łącznej mocy 5,46 MW. W tym przyłączono cztery elektrownie fotowoltaiczne o mocach 0,85 MW, 0,9 MW, 0,11 MW, 1 MW, a także dwie elektrownie wiatrowe o mocach 2 MW i 0,6 MW.

W ubiegłym roku Energa Operator przyłączyła 18 większych źródeł OZE o sumarycznej mocy 16,04 MW

Na koniec 2017 roku w sieci tego operatora działało łącznie 6 281 instalacji OZE – więcej, bo ponad 9 tys. mieli inni operatorzy PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja – jednak to Energa jest liderem wśród krajowych OSD jeśli chodzi o sumaryczną moc przyłączonych odnawialnych źródeł energii, która wynosiła na koniec 2017 roku 3070,2 MW, co jest zasługą dużej ilości farm wiatrowych funkcjonujących na obszarze sieci zarządzanej przez tego operatora.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...