Średnia cena energii za II kwartał w górę

Średnia cena energii za II kwartał w górę
Fot. Nayuki, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, wyznaczona zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne, w drugim kwartale 2018 r. wyniosła 186,21 zł/MWh, czyli o niemal 12 złotych więcej niż średnia cena energii z pierwszego kwartału br.

Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale, wyznaczonej zgodnie z powyższym artykułem Prawa energetycznego, obejmował sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

W podanej cenie nie uwzględnia się natomiast sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący – jak podaje URE – ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

Podana cena jest wyższa od obliczonej w ten sam sposób średniej ceny energii za pierwszy kwartał 2018 r., która wyniosła 174,98 zł/MWh. Ta cena była z kolei wyższa od średniej ceny za czwarty kwartał 2017 r. (164,05 zł/MWh). Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. było to kolejno 160,6 zł/MWh, 162,5 zł/MWh oraz 167,86 zł/MWh.

W całym 2017 r. wyznaczona w ten sposób cena wyniosła 163,70 zł/MWh wobec średniej ceny 169,70 zł/MWh w roku 2016, a także wobec 169,99 zł/MWh w roku 2015.

Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za drugi kwartał  2018 r. – tym razem wyznaczoną zgodnie z art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne – która wyniosła 174,23 zł/MWh i była wyższa od wyznaczonej w ten sposób średniej ceny za pierwszy kwartał (171,85 zł/MWh) oraz ceny za czwarty kwartał 2017 r. (165,11 zł/MWh).

W obliczeniu ceny zgodnie z powyższym zapisem Prawa energetycznego Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne.

Powyższa cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
prosument |
czy ktoś może potwierdzić informację dotyczącą stawek energii dla użytkowników domowych w PGE? - podobno od dziś energia miała zdrożeć o 4gr Brutto / 1kWh w każdej taryfie
Mem |
ME chciało dowalić wiatrówkom każąc sprzedawać na giełdzie powyżej 500kW mocy zainstalowanej, a teraz średnia giełdowa przekracza 250 zł/MWh. Big energy jest w plecy 70 zł na każdej MWh. Normalnie miszczowie planowania, ale chytry zawsze dwa razy traci
masteer |
@mem jak myślisz zielone do ilu poszybuja?
jacek |
trzeba inwestować w małe przydomowe elektrownie i nie martwic się że prąd zdrożeje
jacek |
trzeba inwestować w małe przydomowe elektrownie i nie martwic się że prąd zdrożeje

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...