Średnia cena energii za II kwartał w górę

Średnia cena energii za II kwartał w górę
Fot. Nayuki, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, wyznaczona zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy Prawo energetyczne, w drugim kwartale 2018 r. wyniosła 186,21 zł/MWh, czyli o niemal 12 złotych więcej niż średnia cena energii z pierwszego kwartału br.

Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale, wyznaczonej zgodnie z powyższym artykułem Prawa energetycznego, obejmował sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

W podanej cenie nie uwzględnia się natomiast sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący – jak podaje URE – ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

Podana cena jest wyższa od obliczonej w ten sam sposób średniej ceny energii za pierwszy kwartał 2018 r., która wyniosła 174,98 zł/MWh. Ta cena była z kolei wyższa od średniej ceny za czwarty kwartał 2017 r. (164,05 zł/MWh). Natomiast w pierwszych trzech kwartałach ub.r. było to kolejno 160,6 zł/MWh, 162,5 zł/MWh oraz 167,86 zł/MWh.

W całym 2017 r. wyznaczona w ten sposób cena wyniosła 163,70 zł/MWh wobec średniej ceny 169,70 zł/MWh w roku 2016, a także wobec 169,99 zł/MWh w roku 2015.

Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za drugi kwartał  2018 r. – tym razem wyznaczoną zgodnie z art. 49a ust. 8 ustawy Prawo energetyczne – która wyniosła 174,23 zł/MWh i była wyższa od wyznaczonej w ten sposób średniej ceny za pierwszy kwartał (171,85 zł/MWh) oraz ceny za czwarty kwartał 2017 r. (165,11 zł/MWh).

W obliczeniu ceny zgodnie z powyższym zapisem Prawa energetycznego Urząd uwzględnia dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej do spółek obrotu zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej, zobowiązanych do sprzedaży części wytworzonej energii elektrycznej w sposób określony w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy – Prawo energetyczne.

Powyższa cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
prosument |
czy ktoś może potwierdzić informację dotyczącą stawek energii dla użytkowników domowych w PGE? - podobno od dziś energia miała zdrożeć o 4gr Brutto / 1kWh w każdej taryfie
Mem |
ME chciało dowalić wiatrówkom każąc sprzedawać na giełdzie powyżej 500kW mocy zainstalowanej, a teraz średnia giełdowa przekracza 250 zł/MWh. Big energy jest w plecy 70 zł na każdej MWh. Normalnie miszczowie planowania, ale chytry zawsze dwa razy traci
masteer |
@mem jak myślisz zielone do ilu poszybuja?
jacek |
trzeba inwestować w małe przydomowe elektrownie i nie martwic się że prąd zdrożeje
jacek |
trzeba inwestować w małe przydomowe elektrownie i nie martwic się że prąd zdrożeje

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...