Największy na świecie magazyn energii zwróci się szybko

Największy na świecie magazyn energii zwróci się szybko
Fot. Tesla

Po uruchomieniu w Australii pod koniec ubiegłego roku największego na świecie bateryjnego magazynu energii pojawiły się informacje o tym, jak korzystny wpływ ma ta instalacja na lokalny system elektroenergetyczny. Teraz liczby pokazujące skalę wygenerowanych w pierwszych miesiącach przychodów przedstawił inwestor stojący za tą inwestycją francuska firma Neoen.

Neoen, jeden z czołowych deweloperów odnawialnych źródeł energii, posiadający aktywa warte około 2 mld euro, szykuje się do wejścia na giełdę, a w ramach planowanego IPO chce pozyskać 450 mln euro.

Pieniądze pozyskane z giełdy Francuzi chcą przeznaczyć na kolejne inwestycje w źródła odnawialne. W planach mają zbudowanie do roku 2022 portfela ukończonych lub będących w trakcie budowy projektów na łączną moc przynajmniej 5 GW.

REKLAMA

Najsłynniejsza, zrealizowana dotąd z udziałem Neoen inwestycja, to największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh – jego formalna nazwa to Hornsdale Power Reserve – który działa w stanie Południowa Australia.

W jaki sposób wykorzystywany jest wielki magazyn energii w Południowej Australii? Prawa do korzystania z potencjału 30 MW i pojemności 90 MWh ma Neoen, który może handlować zgromadzoną energią.

Pozostałym potencjałem 70 MW oraz pojemnością 39 MWh dysponują lokalne władze w celu stabilizowania pracy sieci.

McKinsey szacował w maju br., że po uruchomieniu Hornsdale Power Reserve koszty usług regulacyjnych w stanowym systemie energetycznym spadły o 90 proc., a ta instalacja przejęła ponad połowę rynku FCAS (Frequency Control and Ancillary Services).

Włączenie Hornsdale Power Reserve do rynku energetycznego w Południowej Australii miało się jednocześnie przełożyć w ciągu pierwszych czterech miesięcy funkcjonowania tej instalacji na oszczędności dla tamtejszych odbiorców energii liczone na ok. 35 mln dolarów australijskich, czyli niemal 100 mln zł.

Teraz informacje o efektach działania wielkiego magazynu energii podał sam Neoen. W raporcie związanym z planowanym IPO poinformowano, że cała instalacja kosztowała około 56 mln euro, natomiast wygenerowane w pół roku od uruchomienia przychody z usług sieciowych i sprzedaży energii miały wynieść ok. 8,1 mln euro.

Magazyn energii postawiono przy zbudowanej również przez Neoen farmie wiatrowej Hornsdale o łącznej mocy 315 MW. W raporcie podano ponadto, że na magazynowaniu wyprodukowanej przez nią części energii i odsprzedaży do sieci zarobiono kolejne 6,7 mln euro.

REKLAMA

W raporcie nie podano kosztów operacyjnych, można jednak przyjąć, że pozostają one relatywnie niskie.

Odpowiedź na blackout

Bateryjne magazyny energii w Południowej Australii mają być odpowiedzią na problemy z lokalną siecią, które skutkowały mającym miejsce we wrześniu 2016 r. blackoutem. Pozostawił on bez dostępu do energii elektrycznej 1,7 mln ludzi.

Władze australijskiego stanu po tym wydarzeniu ogłosiły przetarg na magazyny energii, które miałyby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Zwycięzcą przetargu okazało się konsorcjum firm Tesla i Neoen. Amerykański koncern zobowiązał się, że dostarczy do Australii swoje przemysłowe magazyny energii Powerpack, które będą gromadzić energię z należącej do Neoen farmy wiatrowej Hornsdale położonej w pobliżu miejscowości Jamestown, a jednocześnie wspomogą utrzymanie odpowiednich parametrów pracy sieci.

Wcześniej w celu świadczenia usług FCAS na żądanie operatora systemu energetycznego w Południowej Australii wykorzystywane były jedynie tradycyjne elektrownie na paliwa kopalne, dające systemowi backup na wypadek braku niezbędnych mocy, ale dużo gorzej nadające się choćby do regulowania częstotliwości – w tym przypadku takie jednostki okazują się dużo droższe i wolniejsze w reakcji niż bateryjne magazyny energii, które coraz mocniej wchodzą na rynek usług systemowych w Australii, ale także w USA, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

Tymczasem Neoen szykuje w Australii kolejne duże inwestycje w OZE i magazyny energii. W tym roku wywodzący się z Francji inwestor ogłosił uzyskanie zgody lokalnych władz ze stanu Queensland na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy aż 500 MW mającej produkować w skali roku ok. 1,05 TWh energii elektrycznej, której pracę miałby wspierać ogromny magazyn energii o mocy 160 MW.

W innym australijskim stanie Victoria Neoen szykuje projekt, na który złoży się farma wiatrowa o mocy 192 MW oraz bateryjny magazyn energii o mocy 20 MW i pojemności 34 MWh.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.