Francuski gigant pozbywa się elektrowni węglowych

Francuski gigant pozbywa się elektrowni węglowych
Fot. Engie
REKLAMA

Po sprzedaży Połańca francuska spółka Engie szuka chętnych kupców na pozostałe elektrownie w Niemczech i Holandii. Nie wiadomo jednak, czy zostaną sprzedane, czy po prostu zamknięte.

Nówka sztuka, nieśmigana – tak można powiedzieć o elektrowniach w Wilhelmshaven i Rotterdamie. Oddane do użytku w 2015 r. i 2016 r. są bardzo podobne do nowych siłowni węglowych budowanych obecnie w Polsce. Ta z Wilhemshaven ma  moc 726 MW, w Rotterdamie 800 MW.

Obie zbudowano w pobliżu portów, tak aby ograniczyć koszty transportu węgla. Po trzech latach eksploatacji nie można nawet powiedzieć, że są porządnie „dotarte” (energetycy lubią mówić „oswojone”), a przecież miały pracować ok. 40 lat.

Kolejne dwie siłownie w Zolling i Farge są stare, ale zostały gruntownie zmodernizowane.

Jako pierwszy o planach sprzedaży elektrowni przez francuską firmę poinformował kilka miesięcy temu Reuters, powołując się na anonimowe źródła w spółce. Według informacji agencji negocjacje toczą się z firmami z Czech – jedną z nich jest EPH ( w Polsce właściciel kopalni „Silesia”), drugą spółką jests Seven Partners.

EPH wyspecjalizował się w przejmowaniu starych aktywów węglowych w Niemczech –  należą do niego m.in. elektrownie szwedzkiego Vattenfalla, przy czym to szwedzka spółka zapłaciła Czechom 200 mln euro, aby pozbyć się słabo rokujących aktywów.

Engie już w 2014 r. zrobiła odpis na swoich węglowych aktywach w Niemczech i Holandii. W zeszłym roku sprzedała elektrownię w Połańcu, którą kupiła Enea.

Tymczasem organizacje ekologiczne namawiają Engie, aby nie sprzedawała swoich elektrowni węglowych, ale je zamknęła. W ten sposób – zdaniem ekologów – ograniczyłaby konkurencję dla pozostałych aktywów wytwórczych. Na taki krok Francuzi zdecydowali się w marcu 2018 r. w Chile, gdzie mają cztery elektrownie na węgiel o łącznej mocy prawie 1500 MW.

Jeśli coś sprzedajesz, tracisz klientów i kontakty. Nie chcemy tracić naszej pozycji w Chile, zresztą nasi klienci też są zainteresowani w przestawieniu się na źródła odnawialne – powiedział Bloombergowi Philippe de Cnudde, miejscowy szef Engie.

Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl, zarówno zamknięcie jak i sprzedaż są rozważane przez władze spółki. Wybór będzie zależał od tego, czy firma uzna, że lepiej mieć opinię bardziej „zielonej”, czy też jednak warto mieć na koncie kilkaset milionów euro, bo o takiej kwocie mówi się na rynku. Na razie chyba wygrywa ta druga opcja. – Nie jesteśmy idiotami – śmieje się menedżer zaznajomiony ze sprawą.

Co oznacza pozbycie się przez Engie elektrowni w Niemczech i Holandii? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Cytat: "U naszych zachodnich sąsiadów trwa ożywiona debata, jak zastąpić miejsca pracy w zamykanych elektrowniach węglowych i kopalniach węgla brunatnego. Decyzja o likwidacji dwóch ostatnich kopalń węgla kamiennego już zapadła." - a u wschodnich sąsiadów naszych zachodnich sąsiadów trwa wewnątrzpartyjna ożywiona debata jak podrzucić jeszcze kilka kłod 'pod nogi' OZE żeby el. węglowe i kopalnie jeszcze przez rok czy dwa dłużej mogły funkcjonować ;o).

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...