M. Morawiecka, PGE: miks energetyczny oparty na OZE będzie tańszy

M. Morawiecka, PGE: miks energetyczny oparty na OZE będzie tańszy
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE
REKLAMA

PGE coraz odważniej mówi o transformacji swojego miksu energetycznego, aby zrobić w nim więcej miejsca dla odnawialnych źródeł energii. Powody, dla których warto inwestować w OZE, wymieniła wczoraj podczas odbywającego się we Wrocławiu IV Kongresu Energetycznego Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA.

Już teraz PGE jest krajowym liderem w produkcji energii wiatrowej, dzięki posiadanym wiatrakom o łącznej mocy ponad 0,5 GW. W kolejnych latach tej spółce jak i innym inwestorom na polskim rynku OZE trudno będzie znacząco zwiększyć potencjał w lądowej energetyce wiatrowej na skutek zablokowania rozwoju nowych projektów przez przyjętą w 2016 roku ustawę „odległościową”.

W tej sytuacji szansą na zwiększenie generacji z OZE jest morska energetyka wiatrowa, którą Polska Grupa Energetyczna mocno się interesuje, planując inwestycje na 1 GW do roku 2025 i 2,5 GW do roku 2030, co powinno sytuować PGE w gronie liderów offshore na Bałtyku.

Zamiar rozwoju offshore przez największy państwowy koncern energetyczny powtórzyła wczoraj podczas wrocławskiego Kongresu Energetycznego Monika Morawiecka, dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej Grupie Energetycznej SA.

Monika Morawiecka wskazała wczoraj na czynniki, które sprzyjają inwestycjom w odnawialne źródła energii, zaliczając do nich presję regulacyjną ze strony Unii Europejskiej, ale także presję ekonomiczną wynikającą ze wzrostu kosztów energetyki konwencjonalnej i jednoczesnego spadku kosztów technologii OZE.

– Parę lat temu była procedowana pierwsza wersja ustawy o odnawialnych źródłach energii, wobec której PGE wysuwało duże zarzuty. Ta ustawa miała dać bardzo duże wsparcie dla wszystkich technologii OZE i bardzo to krytykowaliśmy. W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, że poziomy z tamtej ustawy są trzy-cztery razy mniejsze. Koszty technologii tak bardzo spadły i w zasadzie nie możemy już mówić, że OZE jest złe, bo jest drogie. OZE jest trudne z wielu powodów – integracji w sieci, jest niesterowalne, co wpływa na koszty, ale nie jest już drogie – oceniła Monika Morawiecka.

– Podwyższenie kosztów w energetyce konwencjonalnej z jednej strony i obniżenie kosztów energetyki odnawialnej z drugiej, oznacza, że w przyszłości miks energetyczny oparty na źródłach odnawialnych będzie miksem tańszym niż oparty na źródłach konwencjonalnych – stwierdziła.

Wśród czynników, które sprzyjają zwiększaniu generacji z OZE, Monika Morawiecka wymieniła także presję społeczną, zauważając, że jej kluczowi klienci coraz wyraźniej akcentują chęć kupowania energii ze źródeł odnawialnych, aby redukować swój ślad węglowy.

Firma, która wysyła swoje produkty na cały świat, otrzymuje zapytania o ślad węglowy. Mówią: zapłacimy więcej, ale chcemy mieć energię z wiatraków. Takich firm jest w Polsce coraz więcej i presji z tej strony będzie coraz więcej (…) Jeśli nie zmienimy swojego miksu, to być może te firmy nie będą w przyszłości inwestować w Polsce, albo wręcz będą przenosić z Polski swoje fabryki – powiedziała dyrektor Departamentu Strategii w PGE Polskiej.

Do czynników przemawiających za inwestowaniem w źródła odnawialne Monika Morawiecka zaliczyła ponadto bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnianie się od importu paliw. – Bardzo dobrze, że dywersyfikujemy źródła dostaw paliw, ale to jednak jest paliwo, które w dużej części importujemy. Z OZE tego problemu nie ma. Druga rzecz to rozproszenie tych źródeł. W erze cyberterroryzmu nie jest bez znaczenia, że będziemy mieć więcej małych źródeł niż kilka dużych źródeł.

Minusów jest zawsze trochę, ale plusów jest coraz więcej – podsumowała swoją wypowiedź na temat zasadności inwestycji w odnawialne źródła energii dyrektor Departamentu Strategii w PGE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
Nikt ci tyle nie da, co polityk naobiecuje. Stara prawda i jakże na czasie...
zyrandol |
Ale odkryła Amerykę. Cały świat wie to od 20 lat a Panią z PGE olśniło nagle w 2018 r Niech to powie posłom PiS co widzą tylko węgiel i tam topią nasze miliardy.
Ok |
A co na to ten gościu "mojapv"czy coś takiego.Ta pani powinna stracić swoje stanowisko bo opowiada rzeczy niezgodne z linią wytyczoną przez przywódcę naszego wielkiego narodu.
xx |
Pozycja Tchórzewskiego się chwieje więc zaczynają z sensem mówić. Na razie jeszcze tylko mówią. Będą musieli też działać. CO2 będzie dopingowało. Zaraz komuś w rządzie zacznie wadzić niska wycena spółek na GPW więc prezesi też będą mieć mokro. Winowajcę łatwo znaleźć. Sek w tym, że krzywda mu się nie stanie, musi tylko dociągnąć Ostrołękę.
Oz |
@Ok ta Pani już pewnie na wylocie po zboczeniu z obranego kursu ale jeszcze o tym nie wie:) Małpa PV niestety nie wie co napisać jego Elita ma ciepło a on ma zagwozdkę... Pozdrawiam Miłego weekendu
Kujawiak |
Ta pani nic nadal mądrego nie wie. Wiatraki są bardzo sterowalne. Np. taka Energa od widzi mi się operatorów zdalnie wyłącza farmy na Kujawach. Może PGE powinno się doszkolić u kolegów w Enerdze.
Kujawiak |
Ta pani nic nadal mądrego nie wie. Wiatraki są bardzo sterowalne. Np. taka Energa od widzi mi się operatorów zdalnie wyłącza farmy na Kujawach. Może PGE powinno się doszkolić u kolegów w Enerdze.
TomB |
od kiedy tutaj się udzielam piszę z uporem maniaka - NASZ WĘGIEL TRZEBA OSZCZĘDZAĆ !!! - może zamiast dopłacać do coraz droższego wydobycia - taniej będzie pompować wodę - aby nie zniszczyć kopalni. Węgiel można importować - NASZ zostawić na trudne czasy. MIX OZE i tylko to
Jack |
A co na to ten idiot... MojaPV? Przyznam ze brakuje mi tego nadwornego błazna w tym wątku...
X |
Ciekawe skąd teraz PGE weźmie OZE, nie udało się przejąć Polenergii z ich projektami offshore i onshore, nie licząc działających farm wiatrowych. Asy z big energy potrafią tylko budować spalarnie ruskiego węgla.
SPS |
No wypowiedź tej pani to głęboka rysa na ministerialnym węglowym betonie. Czyżby coś wreszcie zaczęło pękać?
MojaPV |
Podniecacie się niczym pawiany na widok kiści bananów. Proszę przeczytać co ona mówi: "Podwyższenie kosztów w energetyce konwencjonalnej z jednej strony i obniżenie kosztów energetyki odnawialnej z drugiej," to jest to o czym piszę właśnie! Sztuczne kreowanie rzeczywistości za pomocą podatku o nazwie CO2, który można niemal dowolnie ustalić. Jeśli nałożymy odpowiednio wysoki podatek na chleb to stanie się on droższy od kawioru - czy to ma coś wspólnego z konkurencją, ekonomią, rynkiem? Nie, to ulubione metody etatystów, skądinąd po ostatnich hołdach składanych K. Marxowi przez szefa KE (pytanie czy był trzeźwy?) to nie może dziwić. Efekt tego jest taki, że energia musi być droższa (co widzą w rachunkach społeczeństwa gdzie udzial niestabilnych źródeł jest już duży np. Niemcy, Dania - najdroższa energia na ŚWIECIE!!!). Dla koncernów energetycznych to jest ganz egal z czego będą produkować bo oni tylko marżę mają kasować, dla odbiorcy finalnego już niekoniecznie.
Kujawiak |
Mojapv weź sobie węgiel na tą swoją umysłową biegunkę
sol |
@MojaPV. "Koszty technologii tak bardzo spadły i w zasadzie nie możemy już mówić, że OZE jest złe, bo jest drogie". To też jest cytat z wypowiedzi p. Morawieckiej.
MojaPV |
@sol drogie/tanie w porównaniu do czego? Pokaż mi system oparty tylko na oze i porównaj do alternatywy bo jeśli zysk transferujesz do niestabilnych źródeł a koszt ich niestabilnosci do konwencjonalnych to porównanie jest bez sensu.
agronom |
Koszty technologii to jedno - a stabilność dostaw to drugie. O ile fotowoltaika jest stabilnie niestabilna - o tyle wiatr to chaos i bez elektrowni szczytowo-pompowych (lub innych tego typu wielkoskalowych rozwiązań) to jest najgorszy rodzaj energii. Szkoda, że ta pani zapomniała o potencjale biogazu, ale być może nie dotarły do niej te wieści...
Agat |
W Polsce wiatraki powinny być stawiane tylko do celów badawczych lub jeśli ktoś chce, to za własną kasę. I powtórzę się - elektrownie gazowe to marnotrawstwo gazu ziemnego.
SPS |
@MojaTV napisała: " Pokaż mi system oparty tylko na oze..." - pokaż mi system oparty tylko na węglu i napisz o jego CAŁKOWITYCH kosztach, a nie tylko o cenie spalonego węgla, bo każde inne porównanie kosztów jest bez sensu.
SPS |
@Agat: "W Polsce wiatraki powinny być stawiane tylko do celów badawczych..." - ciekawa teza, napisz czemu. Bo jak na razie wiatraki są najtańszym OZE jeśli chodzi o MWh wyprodukowanej energii.
Tachys |
A ja zaczynam podejrzewać, że MojaPV to Obiektywny z WNP i Matt z wysokiego napięcia. Takie same argumenty, czasem wręcz jak copy-paste. To by znaczyło, że nie każdy portal ma swojego PISmaka, tylko że jest jeden, któremu płacą za mącenie na tych wszystkich forach. No bo jeśli mu nie płacą to musi być związkowiec, kto inny miałby tyle czasu?
SPS |
@Tachys: na 99% masz rację, on 'walczy' tutaj z taką zaciekłością, że nie podejrzewam że ogranicza się tylko do tego portalu - byłoby to przecież jawne marnowanie zasobów ;o).
AST |
Ja się tak zastanawiam, czy ci ludzie w PGE są normalni umysłowo. Deklarowali kilka lat temu że będą mili już 2015 roku 1000 MW w wiatrakach a oni teraz twierdzą, że odnieśli sukces mając 500 MW. To jest bełkot a nie profesjonalna wypowiedź. Ona wyszła z wanny i odkryła Amerykę. Takie sa nasze kadry i dlatego jet jak jest.
Olafko |
Bardzo ważne jest inwestowanie w OZE. Niewątpliwie morska energetyka wiatrowa w Polsce ma ogromny potencjał (8-10 GW). Jednak stawia również wielkie wyzwania, o których możemy przeczytać w powyższym artykule. Temu naprzeciw wychodzi projekt Baltic InteGrid. Więcej o nim można przeczytać na stronie leonardo-energy.pl/article/morska-energetyka-wiatrowa-dlaczego-oplaci-sie-w-nia-inwestowac/
Agat |
@SPS Długo by mówić... https://www.vernunftkraft.de/de/wp-content/uploads/2017/11/180814-Kompendium-polnisch.pdf I nie, nie jestem przeciwnikiem OZE. Jestem za, tylko to za jest za zrównoważonym rozwojem, za tym, aby każdy, kto może i chce miał swoje źródło energii. Tylko żaden rząd i polityk się na to nie zgodzi.
ahelacezuyo |
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor
aveilemos |
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor
ubbixiwiva |
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytotec.site.ankor
ebicadu |
[url=http://doxycycline-cheapbuy.site/]doxycycline-cheapbuy.site.ankor[/url] onlinebuycytotec.site.ankor

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...