Prezes URE przestrzega przed podniesieniem cen energii dla MŚP

Prezes URE przestrzega przed podniesieniem cen energii dla MŚP
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Rosnące ceny energii na rynku hurtowym mogą najbardziej odczuć małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których taryf nie reguluje Urząd Regulacji Energetyki. Szef tej instytucji, Maciej Bando, przestrzegł przedsiębiorstwa energetyczne, które mogą w najbliższym czasie szukać przeniesienia wyższych cen energii głównie na tę grupę odbiorców.

Rosnące w ostatnich tygodniach ceny energii elektrycznej mogą odczuć głównie nie gospodarstwa domowe ujęte w taryfie G, którą zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki, a której podniesienia może nie chcieć państwowa energetyka, ale małe i średnie firmy.

W obronę sektor MŚP wziął wczoraj, podczas odbywającego się we Wrocławiu IV Kongresu Energetycznego, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. – Uwaga do decydentów i przedsiębiorstw, które wnioskują o taryfy. Pamiętajcie, że nie można obciążać taryfy C kosztami innych, bo to jest trzon rozwoju gospodarczego. Nie wielkie przedsiębiorstwa, ale właśnie te średnie i małe firmy – ocenił.

Przyzwyczailiśmy się mówić, że za wszystko płaci społeczeństwo, przysłowiowy Jan Kowalski. Otóż tak jest, tylko bardziej w Niemczech. W Polsce za wszystko płacą drobni przedsiębiorcy. Ta grupa jest najbardziej dotknięta wszelkimi zmianami na rynku. To grupa, która miała tworzyć i rozwijać polską gospodarkę, która miała być motorem postępu, a w rzeczywistości tę grupę najbardziej dotykają podwyżki, bo tu nie ma regulowanych cen. Ta grupa w najbliższych miesiącach może kolejny raz czuć się rozczarowana – stwierdził prezes URE.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki zasygnalizował ponadto wczoraj przychylenie się do ewentualnych wniosków przedsiębiorstw energetycznych o podniesienie cen energii w taryfie G.

Mówiąc o perspektywach krajowej energetyki, Maciej Bando podkreślił rolę, którą powinny w niej odegrać elektrownie przemysłowe. – W doktrynie energetycznej powinniśmy wyraźnie wskazać takie źródła, nie budując za wszelką cenę ogromnych bloków – stwierdził.

Widzę ogromną szansę dla energetyki przemysłowej, którą również zaliczam do energetyki rozproszonej. Poza tym, że ta energetyka buduje własne źródła, obniżając koszty, ma także ważne znaczenie społeczne. Wybudowanie własnej elektrowni to większe związanie się z miejscem, z regionem, to rozwój gospodarczy dla danego terenu i odpowiedzialność, bo nikt nie będzie niepotrzebnie wydawał milionów – argumentował.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki wezwał jednocześnie do debaty o przyszłym modelu polskiego rynku energii. – Zacznijmy wreszcie rozmawiać o modelu rynku. Doktrynę możemy budować, ale bez modelu rynku ta doktryna będzie pusta – przekonywał.

Jak mówił, model rynku, który obecnie obowiązuję w Polsce, jest modelem przestarzałym. – Niewiele krajów europejskich ma taki model. Należy zejść z bilansowaniem i decydowaniem niżej, czyli na sektor dystrybucji. Należy przebudować zupełnie usługi systemowe, które nie pasują do teraźniejszości.

Prawdą jest stwierdzenie, że mamy koniec energetyki branżowej. W Urzędzie Regulacji Energetyki doskonale to widzimy. Pomału wielkoskalowa energetyka będzie traciła na znaczeniu, co nie oznacza, że to będzie jej koniec – ocenił prezes URE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (29)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
W przyszłym roku po cenach energii odczujemy we własnych kieszeniach ile brukselska mafia zarabia na CO2
AbsolwentKUL |
brukselska mafia to jedno, ale nasza rodzima mafia energetyczno-węglowa to jest coś do czego podatnicy dopłacają miliardy w podatkach i rachunkach. No i jeszcze KK nie płacące ZUS a biorące emerytury.
darwin |
Brukselska mówisz? Ile wzrosła cena energii a ile cena CO2?
Daniel |
@MojaPV W przyszłym roku po cenach energii odczujemy we własnych kieszeniach ile PiSowska mafia (i inne rządy) zmarnowa czasu aby przekształcić polską energetykę z węgla na inne surowce oraz różnego rodzaju oze.
MojaPV |
@darwin Cena CO2 urosła o jakieś 400% w szczycie, cena energii max o 100%
MojaPV |
@Daniel Ty nie kumasz, że brukselska mafia właśnie nie daje wyboru: albo płacisz wysoką cenę za energię tak jak Niemcy czy Duńczycy (najwyższe ceny energii dla finalnych użytkowników NA ŚWIECIE!!!) a jak nie chcesz przyjąć ich modelu to nałożymy ci podatek w postaci CO2 żebyś nie miał za dobrze przypadkiem... i nie robił im konkurencji.
Mafia |
@mojaPV pisząc o brukselskiej mafii to ty potwierdzasz, że ciebie jednak nie można poważnie traktować
Prawda |
Co już polski patriotyczny wungiel nie opłaca się z 800m głebokości wydobywać? Stad cena rośnie! hahaha bardzo dobrze niech prąd drożeje nawet 150%!
PISwamDA |
500+, 300+, Mieszkanie+, nieroby+ muszą się jakoś amortyzować - to podniesiemy teraz rachunki za prąd!
Sołtys |
Nierentowny węgiel w polsce trzeba przecież dotować, z Twoich podatków durny podatniku.
Pocałujta w d. Wójta |
Mafia to działa tak, że robi ten prąd z ruskiego węgla. Dzisiaj wspieranie produkcji z węgla to nabijanie kabzy potomkom tych ci strzelali w tył głowy w Katyniu. MojaPV, może starczy tej demagogii i manipulowania półprawdami. Niemiecki sektor MŚP płaci za 1 kwh prądu nie z ruskiego węgla ok 3 razy mniej niż polski. I to jest fakt. Dlatego Bandą nie pogadasz. Paniał tawariszcz? Sowjetskij wungiel beee! Ni chcemmmm!
darwin |
@MojaPV 400 % wzrostu CO2 to "tylko" 16 euro (z 6 na 22) daje 70 zł, "prund" wzrost tylko 100 % daje 150 zł/MWh (ze 160 na 310 zł/MWh). skund taki wzrost? Ale próba manipulacji % całkiem, całkiem .. można się dać nabrać.
Wójt |
Polska przez ostatnie 10 lat blokuje skutecznie OZE na rzecz nierentwonych kopalni węglowych bo np PIS boi się Górników, ponieważ mają 70 tysięcy wyborców w garści. Każdy rząd boi się im powiedzieć że era kamienia łupanego sie skończyła i węgiel odchodzi do lamusa, zwłaszcza kiedy leży na 1km głębokości. Ten węgiel już na zawsze tam pozostanie. Dlatego w 2020 roku to blokowanie OZE w polsce odbije się mocną czkawką dla Podatników.
Polska Radomiem Europy |
Teraz progonozy podwyżki o 50% dostają małe i średnie przedsiębiorstwa, a po WYBORACH dostana indywidulani. Przed wyborami nie ma co złościć LUDU+
500- |
500+ samo się nie spłaci, trzeba podnieść ceny, wszytskie ceny w polsce.
MojaPV |
A wystarczy przestać płacić haracz w postaci CO2... tylko tyle i aż tyle. Jak policzymy ile w skali roku kosztuje nas ten haracz zawarty w cenie wszystkiego co konsumujemy to wyjdzie na to, że jest tego więcej niż te wszystkie śmieszne europejskie fundusze (które i tak trafiają ponownie do zagranicznych firm).
Ekspert_wiatrowy |
@MojaPV - gdyby nie dotacje z UE to byś w polsce nic nie miał: zero nowych dróg, mostów, infrastruktury, tysiąca instalacji PV / kolektorów w gminach, tysiąca termomodernizacji, nowych pociągów. 3/4 Januszowych firm by nie miało na środki trwałe itp itd! Bo Z dotacji UE trzeba się rozliczyć, a z twoich podatków nie trzeba! Pytanie do Ciebie - co w polsce powstało, powstaje z Twoich podatków? Nieroby+????????
Wujek |
Bez dotacji z Unji 95% firm polskich pada z dnia na dzień jak mucha.
MojaPV |
Ciężko dyskutować z ludźmi o mentalności niewolników, którzy są uzależnieni od czyichś pieniędzy i drżą na samą myśl o tym, że ich "dobroduszny Pan" nie zbuduje im jakiegoś mostu (zatrudniając swoją firmę, czyli przekładając pieniądze z kieszeni do kieszeni). Albo nie da dopłaty do paneli bo wtedy ich firma je montujaca padnie na twarz.
Yaro |
Na nowe samochody MŚP to mają, także drugi dla żony, trzeci dla dorastającego nygusa. Ale żeby pomyśleć i postawić koło firmy lub na dachu z 30- 40 kWp w fotowoltaice, to już niestety, na ten zbytek mają zbyt wąskie rozumki. Będzie krzyk i przerzucanie kosztów na konsumenta. A szkoda.
Seas |
A ja napiszę przekornie. Szybciej spłacą się pv. Zdaje się, że niedawno cieszyliśmy się ze sprzedaży praw do CO2.
M |
Dokładnie jak pisze @Seas nasze instalacje szybciej się zwrócą - ilu z Was ma instalacje kupione bez jakiejkolwiek formy wsparcia? Gdy budowaliśmy nasze instalacje nie raz śmiano się z nas, nazywano "zbieraczami znaczków" no to teraz my się pośmiejemy...
Kumpel Krzysia |
MojaPV@ ciezko dyskutować z potomkiem pańszczyźnianego chłopa który wygrał buty na loterii, a jeszcze sto lat temu jego przodkowie orali swoimi babami pole :) Nagle wybiłeś się na wyzwoleńca.
sol |
@MojaPV. Jak podliczymy koszty wsparcia węgla, to sprawa wygląda inaczej. Poza tym zaobserwowałem przez kilka miesięcy, że nie możesz (nie chcesz?) zdobyć się na nieco szersze spojrzenie na transformację energetyczną. Ta bezrefleksyjna i za wszelką cenę obrona gospodarki węglowej, odchodzącej nieuchronnie do lamusa skłania do wniosku, że masz do wykonania zadanie i stąd twoja obecność na tym forum. Nie jesteśmy niewolnikami. Ludzie tu wymieniający poglądy doskonale rozumieją gdzie leży przyszłość naszego kraju.
Prawda |
MojaPv - To człowiek z epoki węgla, Telewizorów kineskopowych i budek telefonicznych. Tacy prości ludzie jak on nie rozumieją że świat się szybko zmienia. Już dzis PV 1kW przy małej instalacji kosztuje 2800zl netto (na SMA + Trina Solar 300Wp) + robocizna jakies 500zł/kW. Niebawem panele spadną jeszcze 20-30% bo wygasły cała na import. Dodatkowo po wyborach Suweren dostanie podwyżkę energii 20% Wtedy instalacja zwraca się w 6-7 lat. A przez kolejne 2-3 lata cena energii znów pójdzie w górę dobre 50% - i nasza instalacja spłaci się w 4-5 lat. Tyle w temacie krótkowzroczności PISowych trolli :)
Normalny |
Dokladnie, policzyc ile i ile lat jest doplacane do gornictwa, ile spolek /spoleczek, ile osob zmarlo na raka, lokalne srodowisko w kolo kopalni zniszczone na lata ....
Tadeusz |
Nasze podatki idą na nierentowne kopalnie węglowe i górników co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i taniej sprowadzać go od Ruskich gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym na powierzchni, niż kopać w polsce na astronomicznych głebokościach i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć co jest chore same w sobie. Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
Gienio_USA |
Polski rząd i tępy lud woli dotować z swoich podatków nierentowny węgiel niż iść z wiatrem i stawiac na nowe technologie jaki są, budownictwo energooszczędne, termomodernizacje, fotowolatikę, pompy ciepła itp. Ale dlatego nie ma już nic polskiego, ten kraj wieje cebulą i tanią siłą roboczą.
Agat |
Ja kupiłem PV za swoją kasę. Zapłaciłem za lepszy sprzęt i większą moc tyle, co dostałbym razem z dotacją. A teraz szybkość zwrotu jest coraz lepsza. I dokupuję kolejną nitkę.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...