Tauron połączy OZE i i CO2. W planie produkcja 500 m3 SNG na godzinę

Tauron połączy OZE i i CO2. W planie produkcja 500 m3 SNG na godzinę
Fot. Tauron
REKLAMA

Pilotażowa instalacja, nad którą pracuje Tauron, przekształci CO2 w gaz syntetyczny, który może zostać wykorzystany m.in. do napędu pojazdów. Uruchomiono już instalację testową. Pierwsza komercyjna instalacja do produkcji SNG ma powstać około roku 2020.

Przekształcenie dwutlenku węgla wychwyconego z bloków energetycznych w syntetyczny gaz ziemny do napędzania samochodów (SNG) to cel pilotażowej instalacji uruchomionej przez Tauron w elektrowni w Łaziskach. Założenia tego projektu Tauron przedstawił wczoraj podczas odbywającego się we Wrocławiu IV Kongresu Energetycznego.

– W centrum naszego zainteresowania są prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie technologii gospodarczego wykorzystania CO2, szczególnie te, które w przypadku komercjalizacji przedsięwzięcia pozwolą na zagospodarowanie znacznych jego ilości – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Tauron chce wytwarzać metan powstający w wyniku reakcji CO2 z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być dodatkowo zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej np. ze źródeł odnawialnych, dostępnej w dolinach obciążeń, przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, a więc np. nocą.

Jak zapewnia Tauron, opracowana przez niego technologia jest więc nie tylko perspektywicznym rozwiązaniem dla wykorzystania CO2, ale również sposobem na magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z niesterowalnych źródeł energii – farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Produktem ubocznym procesu jest tlen.

Nadwyżki energii elektrycznej są wykorzystywane w projekcie do produkcji wodoru, który następnie wraz z wychwyconym ze spalin kotłowych dwutlenkiem węgla używany jest w reaktorze metanizacji do produkcji syntetycznego metanu. Potrzebny do procesu dwutlenek węgla pochodzi z pilotażowej instalacji wychwytu CO2, który uzyskiwany jest ze spalin z pracującego bloku energetycznego.

Tauron zapewnia, że dzięki tej nowatorskiej technologii zwiększeniu ulegnie zdolność magazynowania energii w postaci metanu przy jednoczesnym wykorzystaniu CO2 do celów gospodarczych.

Wyprodukowany w godzinach nadwyżki energii elektrycznej SNG może być zatłaczany do istniejącej sieci gazu ziemnego w celu wykorzystania go w godzinach szczytu do produkcji energii np. w turbinie gazowej. Może też – po sprężeniu – już jako CNG (Compressed Natural Gas) zostać wykorzystany w transporcie samochodowym.

Tauron podkreśla, że metan spalany w tłokowych silnikach spalinowych charakteryzuje się najmniejszą emisją substancji szkodliwych do atmosfery spośród wszystkich rodzajów paliw wykorzystywanych do tego celu. Stąd w wielu miastach tabor autobusowy komunikacji miejskiej, oparty wcześniej o klasyczne silniki dieslowskie, jest teraz wymieniany na pojazdy dostosowane do zasilania sprężonym metanem.

– Pilotażowa instalacja CO2-SNG ma na celu przetestowanie w warunkach rzeczywistych reaktora metanizacji oraz kompleksowej instalacji do wytwarzania metanu z CO2 i wodoru. Testowana jest jej sprawność przetwarzania i elastyczność pracy oraz dostosowanie do magazynowania nadwyżek energii w postaci syntetycznego metanu. Projekt wiąże zatem dwa trendy – ograniczenie emisji CO2 z elektrowni i zapewnienie wielkoskalowej akumulacji energii, poprzez produkcję paliw gazowych w okresach, kiedy energia jest tania – wyjaśnia Jarosław Broda, wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia.

Projekty badawcze mające na celu usuwanie dwutlenku węgla ze spalin były już prowadzone w elektrowniach Taurona.

Pilotażowa instalacja CO2-SNG powstała w Elektrowni Łaziska w ramach projektu realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest spółka Tauron Wytwarzanie. Projekt jest dofinansowany ze środków KIC InnoEnergy.

Obecnie Tauron ma pracować nad optymalizacją procesu produkcji jak i skalowaniem instalacji. Plan to budowa instalacji o mocy około 7-10 MW, która w ciągu godziny mogłaby wytwarzać ok. 500 m3 gazu. Autorzy projektu chcą wykonać pierwszą komercyjną instalację w roku 2020.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
No, nareszcie coś lepszego niż "testowanie paneli PV".
Mariusz |
Polacy testują instalacje pilotażowe, a Niemcy użytkują już takowe. I znowu są krok przed nami.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...