Zdaniem rządu "bardzo systematycznie" zwiększamy produkcję z OZE. Jak jest naprawdę?

Zdaniem rządu "bardzo systematycznie" zwiększamy produkcję z OZE. Jak jest naprawdę?
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił wczoraj, że „bardzo systematycznie zwiększamy udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym”. Prawda jest jednak taka, że od dwóch lat inwestycje w OZE w Polsce spadły do marginalnego poziomu, a udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym zmniejszył się.

Dotychczasowy rozwój nowych mocy w krajowej energetyce odnawialnej bazował przede wszystkim na technologii wiatrowej. Moc wiatraków w Polsce wynosi już ok. 5,8 GW i pod tym względem jesteśmy na 7. miejscu w Europie.

To właśnie głównie generacja wiatrowa umożliwia osiąganie ponad 10-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym.

Problem w tym, że budowa nowych wiatraków stanęła w roku 2016 na skutek wdrożonych wówczas regulacji autorstwa posłów PiS i rządu Beaty Szydło, w którym funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów pełnił obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zatrzymaniu inwestycji wiatrowych towarzyszyła stagnacja w inwestycjach w pozostałych technologiach OZE. Symptomatyczny jest fakt, że najwięcej mocy w krajowej energetyce odnawialnej dokładają teraz prosumenci inwestujący głównie w systemy fotowoltaiczne o mocach rzędu kilku kW.

Inwestycje w odnawialne źródła energii miał napędzić zmodyfikowany w połowie 2016 roku mechanizm aukcyjny. Przeprowadzono nawet pierwsze aukcje, ale nie skutkowały one dotąd istotnym zwiększeniem zainstalowanej mocy w energetyce odnawialnej – powstało do tej pory kilkanaście procent z zakontraktowanych instalacji, a wdrażanie kolejnych aukcji uniemożliwiły wady przyjętych regulacji, które również wstrzymywały banki przed finansowaniem już zakontraktowanych w aukcjach projektów.

Teraz co prawda rząd szykuje duże aukcje dla OZE mające skutkować istotnym zwiększeniem krajowego potencjału źródeł odnawialnych, a państwowa energetyka już głośno mówi o planach budowy farm wiatrowych na morzu, jednak nie naprawi to niemal dwuletniego zastoju w budowie OZE, przez który możemy nie zdążyć z realizacją krajowego celu OZE na rok 2020.

Ponadto nadal w mocy pozostają regulacje, które uniemożliwią rozwój nowych projektów wiatrowych, bez których trudno nam będzie zwiększać produkcję energii odnawialnej w kolejnych latach, a bez tej obecnie najtańszej technologii produkcji energii tracimy szansę na obniżenie kosztów. 

Na ile zadeklarowane wczoraj przez ministra Kowalczyka „bardzo systematyczne zwiększanie udziału energii odnawialnej” ma pokrycie w faktach?

Dalej od celu OZE na 2020

Odpowiedź znajdziemy w danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, które pokazują, jaki wykonujemy postęp i ile dzieli nas od zrealizowania krajowego celu OZE na rok 2020, w ramach którego zobowiązaliśmy się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii w eleketroenergetyce, cieple i transporcie do 15 proc.

Tymczasem jak wynika z ostatnich danych GUS, w roku 2016 doszliśmy do poziomu 11,3 proc. i jest to poziom niższy od zanotowanego w latach 2013-2015, kiedy ze źródeł odnawialnych mieliśmy kolejno 11,37 proc., 11,49 proc. oraz 11,93 proc.

Co prawda produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła w 2016 roku ogółem 22,8 TWh i była nieco wyższa od zanotowanej w roku 2015 (22,68 TWh), jednak zwiększyła się też ogólna konsumpcja energii w krajowej gospodarce.

W efekcie udział energii z OZE w elektroenergetyce, która powinna podciągnąć ogólny cel, do którego wlicza się także transport i ciepło, wyniósł w 2016 roku 13,36 proc. i był niższy od poziomu 13,43 proc. odnotowanego przez GUS roku 2015.

Według ostatnich statystyk Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec pierwszego kwartału 2018 roku moc odnawialnych źródeł energii wynosiła w sumie 8,707 GW (bez instalacji prosumenckich, których dane URE nie ujmują) w stosunku do 8,415 GW na koniec roku 2016, a więc zwiększyła się w ciągu roku i jednego kwartału o niewiele bo ok. 292 MW – czyli mniej więcej tyle, ile nasi zachodni sąsiedzi dodają tylko w fotowoltaice w ciągu jednego miesiąca.

Dane Urzędu Regulacji Energetyki mogą jednak nie odzwierciedlać rzeczywistej skali przyłączeń nowych mocy w OZE, które w ostatnich kwartałach mogły być faktycznie nawet kilkukrotnie niższe.

Z danych URE wynika m.in., że wzrost zainstalowanego potencjału OZE od końca 2016 r. do końca I kwartału 2018 r. to zaskakująco głównie zasługa energetyki wodnej, której potencjał w zestawieniach Urzędu zwiększył się w tym czasie o ok. 143 MW, co jednak mogło wynikać głównie z aktualizacji danych.

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, możliwe rozbieżności w danych URE z faktycznie zrealizowanymi w ostatnim roku przyłączeniami OZE wynikają z aktualizacji decyzji koncesyjnych, dokonywanych w oparciu o informacje URE nr 44/2016 i 60/2017, które dotyczą nowego rozumienia mocy zainstalowanej.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TW |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
MojaTV |
co to za gusła i zabobony?
Seas |
TW zgoda, ale co to ma wspólnego z OZE?
Ch10 |
TW nałoglądałeś się filma i fandzolisz jak po wódce.
TW |
Co ma wspólnego z OZE ? -Biskupi i sięża mogą zakładać spółki na instalacje OZE dla KRK bez podatków. Juz jest zarejestrowanych 30 spółek do których będziemy my wszyscy dokładali tak jak do do rydzyka geotermii
Wałśnie |
Skopiowane z innej strony. Podoba mi się tekst, autor Jerzy Urban. "Polska jest małą dupą, na której rośnie wrzód większy niż ona sama. Wypełnia ów szankier ropa o medycznej nazwie Kościół katolicki. Stanowi on mieszaninę ciemnoty, zakłamania, zacofania, arogancji, obłudy, chciwości, głupoty, wsteczności, agresji, autorytaryzmu, egoizmu, dyletanctwa i żądzy władzy. Kościół wojuje ze swobodą i urodą życia ludzi. Dla wyznawców ma zakazy i nakazy. Poprzez prawo państwowe i wpływy narzuca je wszystkim. Pół ludzkości ma odgrywać role społecznie podrzędne i być maszynkami do przekazywania genów. Ogół ma widzieć moralność w kroczu, a kler chce regulować funkcjonowanie genitaliów i odbicie tego w nauczaniu i kulturze. W dobie informatyki egzorcyści gonią diabły. Dewoci blokują współczesną sztukę. Cokolwiek by mówić o PRL, ewoluowała ona, co prawda zygzakiem, od stalinizmu, jego zbrodni i zależności od ZSRR do Okrągłego Stołu. Postępem był Gomułka wobec Bieruta, Gierek wobec Gomułki, Jaruzelski wobec Gierka. Polski Kościół odbywa drogę w odwrotną stronę. Dajcie mu 100 lat, a podpali stosy i stodoły. Wpływ Kościoła i jego nacjonalistycznych wypustek politycznych wykluczają rzeczywistą europejskość kraju. Wyznawcy smoka gender i zbrodni smoleńskiej nie stworzą innowacyjnej gospodarki, zgnoją naukę i wszelki postęp, także techniczny i społeczny. To gangrena.
Seb |
Jerzy Urban, co by o nim nie powiedzieć innego, bardzo mądrze prawi.
MojaPV |
Ściek, patologia i śmierdzace bagno - tak można określić sytuację gdzie pod tekstem o oze wypowiadają się frustraci nt wiary czy koscioła cytując Urbana a administrator dzielnie to toleruje. Brawo branża :)
MojaPV |
Obecny zastów w dużych inwestycjach w oze to zasługa niepochamowanego apetytu deweloparó wiatrowych, którzy zmonopolizowali branżę w latach 2013- 2016 to właśnie ich dziekiemu pędowi bez zważania na konsekwencję można przypisać uwalenie cen zielonych certyfikatów i niezadowolenie społeczne z powodu zbyt dużej liczby lokalizacji elektrowni wiatrowych.
Jan |
MojaPV - widzę płyta z "przekazem dnia" o niepohamowanym pędzie deweloperów wiatrowych w waszej firmie z Nowogrodzkiej cały czas w odtwarzaczu. A to że w 3 lata nieudolność ME sprawiła brak choćby jednej normalnej aukcji OZE dla PV to też wina wiatrakowych deweloperów????
Dariusz |
Pisowiec z mojaPV to ma pojęcie w pięcie ale to PIS wiadomo !
ffs |
Zdaniem rządu jesteśmy nadal w PRL'u ...
sol |
Naprawdę to jest tak, że PIS (podobnie jak wcześniej PO i PSL) torpeduje rozwój OZE, a społeczeństwo okłamuje, przedstawiając się jako animator OZE. Medialne wypowiedzi trafiają do wszystkich, a statystyki czyta niewielu. Są to bardzo dobrze znane metody psychologii społecznej. Może coś się zmieni po szczycie klimatycznym, ponoć prezydent Duda szykuje jakiś plan dla górników, a właściwie dla bossów 240 związków zawodowych. @TW. Zgadzam się, że KK powinien utrzymywać się wyłącznie ze składek wiernych, a działalność gospodarcza powinna być prowadzona na zasadach ogólnych, równych dla wszystkich podmiotów.
mm |
do MojaPV-Trochę poczytaj ,trochę poszperaj w internecie ,a nie wypisuj bzdur-chyba ,że słuchasz tylko TVP narodowej Pisowskich bredni.
sol |
@MojaPV. Fakty są takie, że jeżeli nie zmieni się prawo, to w Polsce na lądzie nie powstanie już żaden wiatrak, chyba że jeszcze na terenach lasów państwowych. Ale na to się nie zanosi. Jak podaje Gramwzielone Dania reorganizuje energetykę wiatrową, patrz: http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/31681/dunczycy-chca-zmniejszyc-liczbe-wiatrakow-o-ponad-polowe. Jest to początek nowego trendu. Pozostaje wiatr na morzu, fotowoltaika, biogaz i hydroenergetyka. Naprawdę to już najwyższy czas, żeby PIS przebudował swoją strategię energetyczną, jeżeli w ogóle jakąś ma. I to przy świadomym udziale społeczeństwa. Wtedy skończy się ten pełen uległości flirt z górniczym lobby.
SPS |
MojaTV napisała: "Póki co Polska w sprawie energetyki nie ulega górniczemu lobby..." - no nareszcie bo przez ostatnie 50 lat ulegała! Teraz 20 lat zajmie żeby kopidołów oderwać od kroplówki bez spalenia kilku miast przy okazji.
MojaPV |
@TW dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a prosumenci nie?. Czyżby "Kasa szanowni Państwo kasa" ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania kasty uprzywilejowanej z naszych podatków. Proszę bardzo - działalność gospodarcza i jedziemy z koksem - chcesz produkować i sprzedawać energię? Ok twoja sprawa ale musisz nabyć kasę fiskalną i płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Absolwent |
Dlaczego na forum panuje komunistyczna cenzura? I co ten komunistyczny troll powyżej tu robi?
MojaPV |
"Komunistyczny troll" :D przepraszam ale kto tutaj cytował Urbana kilka komentarzy wyżej :) ubaw mam z ciebie :)
AbsolwentKUL |
Przecież to twój szef z Żoliborza ma dyplom w Orłem z PRLu, to takie same orlątka sobie dobiera jak on jest. Chyba Ci się od tej wazeliny oczy i uszy zatkały, bo mylisz jakiś ludzi.
MojaPV |
co to jest "jakiś ludzi"? Polska język, trudna język?
AbsolwentKUL |
Jakiś to forma mianownika liczby pojedynczej rodzaju męskiego. To że wyczytałeś na pudelku co innego to juz mnie nie interesuje? Nie wiem jak tam u Ciebie na wiosce na Podlasiu zawodzą, pewnie 'czyly- byly' jak minister o twarzy nieskażonej rozumem jak niejeden pisał, ale to mnie również skarnie nie interesuje :) :) :)
AbsolwentKUL |
skrajnie* żebyś nie pasł swoich kompleksów buszmenie :)
Polak |
Do AbsolwentKUL: Szkoda czasu na karmienie tego PiSobolszewickiego trolla. Przy jego "umiejętności" pojmowania rzeczywistości na poziomie niedorozwiniętego dziecka, żadne inwektywy nie zadziałają. Niech sobie spokojnie zdechnie z głodu jak go zignorujemy:)

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...