Zdaniem rządu "bardzo systematycznie" zwiększamy produkcję z OZE. Jak jest naprawdę?

Zdaniem rządu "bardzo systematycznie" zwiększamy produkcję z OZE. Jak jest naprawdę?
Henryk Kowalczyk. Fot. Ministerstwo Środowiska
REKLAMA

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił wczoraj, że „bardzo systematycznie zwiększamy udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym”. Prawda jest jednak taka, że od dwóch lat inwestycje w OZE w Polsce spadły do marginalnego poziomu, a udział energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym zmniejszył się.

Dotychczasowy rozwój nowych mocy w krajowej energetyce odnawialnej bazował przede wszystkim na technologii wiatrowej. Moc wiatraków w Polsce wynosi już ok. 5,8 GW i pod tym względem jesteśmy na 7. miejscu w Europie.

To właśnie głównie generacja wiatrowa umożliwia osiąganie ponad 10-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym.

Problem w tym, że budowa nowych wiatraków stanęła w roku 2016 na skutek wdrożonych wówczas regulacji autorstwa posłów PiS i rządu Beaty Szydło, w którym funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów pełnił obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zatrzymaniu inwestycji wiatrowych towarzyszyła stagnacja w inwestycjach w pozostałych technologiach OZE. Symptomatyczny jest fakt, że najwięcej mocy w krajowej energetyce odnawialnej dokładają teraz prosumenci inwestujący głównie w systemy fotowoltaiczne o mocach rzędu kilku kW.

Inwestycje w odnawialne źródła energii miał napędzić zmodyfikowany w połowie 2016 roku mechanizm aukcyjny. Przeprowadzono nawet pierwsze aukcje, ale nie skutkowały one dotąd istotnym zwiększeniem zainstalowanej mocy w energetyce odnawialnej – powstało do tej pory kilkanaście procent z zakontraktowanych instalacji, a wdrażanie kolejnych aukcji uniemożliwiły wady przyjętych regulacji, które również wstrzymywały banki przed finansowaniem już zakontraktowanych w aukcjach projektów.

Teraz co prawda rząd szykuje duże aukcje dla OZE mające skutkować istotnym zwiększeniem krajowego potencjału źródeł odnawialnych, a państwowa energetyka już głośno mówi o planach budowy farm wiatrowych na morzu, jednak nie naprawi to niemal dwuletniego zastoju w budowie OZE, przez który możemy nie zdążyć z realizacją krajowego celu OZE na rok 2020.

Ponadto nadal w mocy pozostają regulacje, które uniemożliwią rozwój nowych projektów wiatrowych, bez których trudno nam będzie zwiększać produkcję energii odnawialnej w kolejnych latach, a bez tej obecnie najtańszej technologii produkcji energii tracimy szansę na obniżenie kosztów. 

Na ile zadeklarowane wczoraj przez ministra Kowalczyka „bardzo systematyczne zwiększanie udziału energii odnawialnej” ma pokrycie w faktach?

Dalej od celu OZE na 2020

Odpowiedź znajdziemy w danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, które pokazują, jaki wykonujemy postęp i ile dzieli nas od zrealizowania krajowego celu OZE na rok 2020, w ramach którego zobowiązaliśmy się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w konsumpcji energii w eleketroenergetyce, cieple i transporcie do 15 proc.

Tymczasem jak wynika z ostatnich danych GUS, w roku 2016 doszliśmy do poziomu 11,3 proc. i jest to poziom niższy od zanotowanego w latach 2013-2015, kiedy ze źródeł odnawialnych mieliśmy kolejno 11,37 proc., 11,49 proc. oraz 11,93 proc.

Co prawda produkcja energii elektrycznej z OZE wyniosła w 2016 roku ogółem 22,8 TWh i była nieco wyższa od zanotowanej w roku 2015 (22,68 TWh), jednak zwiększyła się też ogólna konsumpcja energii w krajowej gospodarce.

W efekcie udział energii z OZE w elektroenergetyce, która powinna podciągnąć ogólny cel, do którego wlicza się także transport i ciepło, wyniósł w 2016 roku 13,36 proc. i był niższy od poziomu 13,43 proc. odnotowanego przez GUS roku 2015.

Według ostatnich statystyk Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec pierwszego kwartału 2018 roku moc odnawialnych źródeł energii wynosiła w sumie 8,707 GW (bez instalacji prosumenckich, których dane URE nie ujmują) w stosunku do 8,415 GW na koniec roku 2016, a więc zwiększyła się w ciągu roku i jednego kwartału o niewiele bo ok. 292 MW – czyli mniej więcej tyle, ile nasi zachodni sąsiedzi dodają tylko w fotowoltaice w ciągu jednego miesiąca.

Dane Urzędu Regulacji Energetyki mogą jednak nie odzwierciedlać rzeczywistej skali przyłączeń nowych mocy w OZE, które w ostatnich kwartałach mogły być faktycznie nawet kilkukrotnie niższe.

Z danych URE wynika m.in., że wzrost zainstalowanego potencjału OZE od końca 2016 r. do końca I kwartału 2018 r. to zaskakująco głównie zasługa energetyki wodnej, której potencjał w zestawieniach Urzędu zwiększył się w tym czasie o ok. 143 MW, co jednak mogło wynikać głównie z aktualizacji danych.

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, możliwe rozbieżności w danych URE z faktycznie zrealizowanymi w ostatnim roku przyłączeniami OZE wynikają z aktualizacji decyzji koncesyjnych, dokonywanych w oparciu o informacje URE nr 44/2016 i 60/2017, które dotyczą nowego rozumienia mocy zainstalowanej.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (24)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TW |
Dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a jest czarna strefa gospodarcza (watykańska) która tego nie robi. Kasa szanowni Państwo kasa ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania obcego państwa Watykan z naszych podatków oraz przelewów miliardów euro do Watykanu. Musi być kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS . Chcesz chodzić do kościoła i się modlić do zyda . Ok twoja sprawa ale twoi księża i biskupi muszą płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
MojaTV |
co to za gusła i zabobony?
Seas |
TW zgoda, ale co to ma wspólnego z OZE?
Ch10 |
TW nałoglądałeś się filma i fandzolisz jak po wódce.
TW |
Co ma wspólnego z OZE ? -Biskupi i sięża mogą zakładać spółki na instalacje OZE dla KRK bez podatków. Juz jest zarejestrowanych 30 spółek do których będziemy my wszyscy dokładali tak jak do do rydzyka geotermii
Wałśnie |
Skopiowane z innej strony. Podoba mi się tekst, autor Jerzy Urban. "Polska jest małą dupą, na której rośnie wrzód większy niż ona sama. Wypełnia ów szankier ropa o medycznej nazwie Kościół katolicki. Stanowi on mieszaninę ciemnoty, zakłamania, zacofania, arogancji, obłudy, chciwości, głupoty, wsteczności, agresji, autorytaryzmu, egoizmu, dyletanctwa i żądzy władzy. Kościół wojuje ze swobodą i urodą życia ludzi. Dla wyznawców ma zakazy i nakazy. Poprzez prawo państwowe i wpływy narzuca je wszystkim. Pół ludzkości ma odgrywać role społecznie podrzędne i być maszynkami do przekazywania genów. Ogół ma widzieć moralność w kroczu, a kler chce regulować funkcjonowanie genitaliów i odbicie tego w nauczaniu i kulturze. W dobie informatyki egzorcyści gonią diabły. Dewoci blokują współczesną sztukę. Cokolwiek by mówić o PRL, ewoluowała ona, co prawda zygzakiem, od stalinizmu, jego zbrodni i zależności od ZSRR do Okrągłego Stołu. Postępem był Gomułka wobec Bieruta, Gierek wobec Gomułki, Jaruzelski wobec Gierka. Polski Kościół odbywa drogę w odwrotną stronę. Dajcie mu 100 lat, a podpali stosy i stodoły. Wpływ Kościoła i jego nacjonalistycznych wypustek politycznych wykluczają rzeczywistą europejskość kraju. Wyznawcy smoka gender i zbrodni smoleńskiej nie stworzą innowacyjnej gospodarki, zgnoją naukę i wszelki postęp, także techniczny i społeczny. To gangrena.
Seb |
Jerzy Urban, co by o nim nie powiedzieć innego, bardzo mądrze prawi.
MojaPV |
Ściek, patologia i śmierdzace bagno - tak można określić sytuację gdzie pod tekstem o oze wypowiadają się frustraci nt wiary czy koscioła cytując Urbana a administrator dzielnie to toleruje. Brawo branża :)
MojaPV |
Obecny zastów w dużych inwestycjach w oze to zasługa niepochamowanego apetytu deweloparó wiatrowych, którzy zmonopolizowali branżę w latach 2013- 2016 to właśnie ich dziekiemu pędowi bez zważania na konsekwencję można przypisać uwalenie cen zielonych certyfikatów i niezadowolenie społeczne z powodu zbyt dużej liczby lokalizacji elektrowni wiatrowych.
Jan |
MojaPV - widzę płyta z "przekazem dnia" o niepohamowanym pędzie deweloperów wiatrowych w waszej firmie z Nowogrodzkiej cały czas w odtwarzaczu. A to że w 3 lata nieudolność ME sprawiła brak choćby jednej normalnej aukcji OZE dla PV to też wina wiatrakowych deweloperów????
Dariusz |
Pisowiec z mojaPV to ma pojęcie w pięcie ale to PIS wiadomo !
ffs |
Zdaniem rządu jesteśmy nadal w PRL'u ...
sol |
Naprawdę to jest tak, że PIS (podobnie jak wcześniej PO i PSL) torpeduje rozwój OZE, a społeczeństwo okłamuje, przedstawiając się jako animator OZE. Medialne wypowiedzi trafiają do wszystkich, a statystyki czyta niewielu. Są to bardzo dobrze znane metody psychologii społecznej. Może coś się zmieni po szczycie klimatycznym, ponoć prezydent Duda szykuje jakiś plan dla górników, a właściwie dla bossów 240 związków zawodowych. @TW. Zgadzam się, że KK powinien utrzymywać się wyłącznie ze składek wiernych, a działalność gospodarcza powinna być prowadzona na zasadach ogólnych, równych dla wszystkich podmiotów.
mm |
do MojaPV-Trochę poczytaj ,trochę poszperaj w internecie ,a nie wypisuj bzdur-chyba ,że słuchasz tylko TVP narodowej Pisowskich bredni.
sol |
@MojaPV. Fakty są takie, że jeżeli nie zmieni się prawo, to w Polsce na lądzie nie powstanie już żaden wiatrak, chyba że jeszcze na terenach lasów państwowych. Ale na to się nie zanosi. Jak podaje Gramwzielone Dania reorganizuje energetykę wiatrową, patrz: http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/31681/dunczycy-chca-zmniejszyc-liczbe-wiatrakow-o-ponad-polowe. Jest to początek nowego trendu. Pozostaje wiatr na morzu, fotowoltaika, biogaz i hydroenergetyka. Naprawdę to już najwyższy czas, żeby PIS przebudował swoją strategię energetyczną, jeżeli w ogóle jakąś ma. I to przy świadomym udziale społeczeństwa. Wtedy skończy się ten pełen uległości flirt z górniczym lobby.
SPS |
MojaTV napisała: "Póki co Polska w sprawie energetyki nie ulega górniczemu lobby..." - no nareszcie bo przez ostatnie 50 lat ulegała! Teraz 20 lat zajmie żeby kopidołów oderwać od kroplówki bez spalenia kilku miast przy okazji.
MojaPV |
@TW dlaczego wszyscy płacą podatki i ZUS a prosumenci nie?. Czyżby "Kasa szanowni Państwo kasa" ! Chce aby wszyscy równo płacili podatki i ZUS i nie było utrzymywania kasty uprzywilejowanej z naszych podatków. Proszę bardzo - działalność gospodarcza i jedziemy z koksem - chcesz produkować i sprzedawać energię? Ok twoja sprawa ale musisz nabyć kasę fiskalną i płacić podatki i ZUS jak inny obywatele i firmy.
Absolwent |
Dlaczego na forum panuje komunistyczna cenzura? I co ten komunistyczny troll powyżej tu robi?
MojaPV |
"Komunistyczny troll" :D przepraszam ale kto tutaj cytował Urbana kilka komentarzy wyżej :) ubaw mam z ciebie :)
AbsolwentKUL |
Przecież to twój szef z Żoliborza ma dyplom w Orłem z PRLu, to takie same orlątka sobie dobiera jak on jest. Chyba Ci się od tej wazeliny oczy i uszy zatkały, bo mylisz jakiś ludzi.
MojaPV |
co to jest "jakiś ludzi"? Polska język, trudna język?
AbsolwentKUL |
Jakiś to forma mianownika liczby pojedynczej rodzaju męskiego. To że wyczytałeś na pudelku co innego to juz mnie nie interesuje? Nie wiem jak tam u Ciebie na wiosce na Podlasiu zawodzą, pewnie 'czyly- byly' jak minister o twarzy nieskażonej rozumem jak niejeden pisał, ale to mnie również skarnie nie interesuje :) :) :)
AbsolwentKUL |
skrajnie* żebyś nie pasł swoich kompleksów buszmenie :)
Polak |
Do AbsolwentKUL: Szkoda czasu na karmienie tego PiSobolszewickiego trolla. Przy jego "umiejętności" pojmowania rzeczywistości na poziomie niedorozwiniętego dziecka, żadne inwektywy nie zadziałają. Niech sobie spokojnie zdechnie z głodu jak go zignorujemy:)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...