Spekulanci chwilowo wystraszyli się wysokich cen CO2

Spekulanci chwilowo wystraszyli się wysokich cen CO2
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Wysokie ceny praw do emisji CO2 zaczęły dokuczać polskiemu przemysłowi i energetyce. Minister energii Krzysztof Tchórzewski pogroził spekulantom palcem i jak za sprawą magicznej różdżki notowania uprawnień zaliczyły spektakularny spadek. Rynek jest jednak bardziej skomplikowany, o czym świadczy fakt, że ceny ponownie rosną.

Trzeba mieć mocne nerwy, by umiejętnie handlować CO2 na EUETS – europejskim rynku prawami do emisji. Polskim firmom te nerwy puściły, gdy cena przebiła 25 euro za jedno uprawnienie EUA równe jednej tonie CO2.

Dla energetyki opartej w przeważającej mierze na węglu oraz dla energochłonnych przedsiębiorstw uprawnienia są potrzebne, by kontynuować produkcję. Ich wysokie notowania oznaczają widmo drastycznych podwyżek cen prądu i ciepła. Późno, bo późno, ale w końcu postanowiono działać. Słowo "interwencja" poszło w świat.

Nieprzewidywalny EUETS

Polskie firmy mogą być przerażone. Od maja ubiegłego roku cena tony CO2 wzrosła trzykrotnie. W sierpniu EUA poszły w górę o ponad 20 proc. Wrzesień zapowiedział się pod tym względem jeszcze gorzej, bo 20-procentowy wzrost został osiągnięty już po pierwszych dziesięciu dniach miesiąca.

Wtedy Minister Krzysztof Tchórzewski w wywiadzie dla PAP Biznes stwierdził, że sytuacja na rynku CO2 wymaga interwencji i zainteresowania ze strony Komisji Europejskiej. Wskazał, że "nasza siła nabywcza jest mniejsza", a uprawnieniami handluje się na terenie całej UE. Następnego dnia EUA straciły 4 euro, co stanowiło 18 proc. ceny – największy jednodniowy spadek od 2006 roku.

Wypowiedź Tchórzewskiego była żartobliwie komentowana. Wskazywano, że minister "nie rozumie" EUETS, ponieważ to właśnie "interwencja" Komisji Europejskiej przyczyniła się do wzrostu cen. Od 2015 roku pracowano nad ustanowieniem Rezerwy Stabilności Rynkowej (MSR), by zdjąć nadwyżkę uprawnień z rynku i doprowadzić do wzrostu cen.

Reforma została przypieczętowana na początku tego roku i ograniczenie liczby uprawnień zacznie się od przyszłego roku. To główna przyczyna wzrostu notowań praw do emisji CO2.

Od dłuższego czasu było wiadomo, że przyjdzie moment realizacji zysków. I to właśnie od czasu do czasu dzieje się na rynku. Tak było na przykład 28 sierpnia – stwierdza w sierpniowym raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzenia Emisjami (KOBiZE).

Kto spekuluje uprawieniami CO2? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Matołki wymyśliły nowy podatek w postaci CO2 i postanowili nas nim uszczęśliwić.
SPS |
Matołki to ci którzy przez lata ignorowali prośby o modernizację energetyki i źródeł pozyskiwania energii i teraz budzą się z ręką w śmierdzącym nocniku. Matołki myślały, że zaklinanie rzeczywistości i PRowska papka będzie działać zawsze i na wszystkich (vide minister co dalej pie#przy o wzroście udziału OZE w miksie en. podczas gdy GUSowskie statystyki pokazują zupełnie coś innego, WTF?!). Na szczęście twardogłowi w Brukseli to nie ciemny lud, który łyka wszystko jak leci.
Polak |
Do MojaPV: Nie komentuj spraw, które przekraczają możliwości intelektualne twojej ciasnej główki. Chyba, że koniecznie chcesz nas rozbawić swoją ignorancją leśny dziadku:)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...