Tak Energa sprawdza swoje sieci

Tak Energa sprawdza swoje sieci
Fot. Energa
REKLAMA

Oględziny linii elektroenergetycznych są jednym z podstawowych zabiegów eksploatacyjnych i stanowią główny element oceny stanu technicznego sieci. W Energa-Operator dokonywane są zarówno przez zespoły piesze, jak i przy wykorzystaniu helikopterów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt fotogrametryczny.

Wykorzystywany do prowadzenia oględzin helikopter wyposażony jest w kamery cyfrowe, skaner laserowy, GPS i inne specjalistyczne urządzenia. W ramach wykonanych oblotów inspekcyjnych spółka otrzyma komplet danych obejmujący m.in. zdjęcia inspekcyjne, zdjęcia termowizyjne, ortofotomapę, cyfrowy i przestrzenny model słupów i przewodów. 

Na ten rok zaplanowano obloty nad napowietrznymi liniami wysokiego i średniego napięcia o łącznej długości około 19 tys. km.

Jak podaje Energa-Operator, aktualnie obloty wykonywane są na terenie oddziałów kaliskiego i płockiego. W kolejnych etapach będą realizowane w oddziałach olsztyńskim, koszalińskim, gdańskim i toruńskim.

– Dane, które otrzymujemy podczas oblotu linii, to nie tylko wysokiej rozdzielczości zdjęcia infrastruktury elektroenergetycznej z różnej perspektywy, ale również szereg informacji o infrastrukturze umożliwiających wykonywanie wielorakich analiz przez przeszkolonych specjalistów. Pozwala to na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji eksploatacyjnych, inwestycyjnych oraz modernizacyjnych – wyjaśnia Michał Roman, dyrektor Pionu Zarzadzania Majątkiem Sieciowym w spółce Energa-Operator.

Jak zapewnia spółka, dostarczone materiały umożliwią precyzyjną ocenę poszczególnych elementów infrastruktury, a także jej otoczenia, które może mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Wyniki oględzin mają być podstawą do planowania czynności eksploatacyjnych, takich jak wycinki, przeglądy, naprawy i inne działania zmierzające do utrzymania stanu technicznego na wymaganym poziomie.

Energa-Operator SA jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Działa w północnej i środkowej części kraju, obejmując obszar ok. 75 tys. km2 na terenach województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Spółka zaopatruje w energię ok. 3 mln klientów i eksploatuje ok. 185 tys. km linii energetycznych, w tym 111 tys. km to linie niskiego napięcia, ponad 68 tys. to linie średniego napięcia, a ok. 6,5 tys. km to linie wysokiego napięcia. Około 70 proc. sieci Energi to linie napowietrzne.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Tylewtemacie |
Nie słyszeli o dronach jeszcze , wyszłoby taniej .

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...