ME zapowiada kolejne aukcje na 2019 r.

ME zapowiada kolejne aukcje na 2019 r.
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Po zaplanowanych na ten rok dużych aukcjach dla odnawialnych źródeł energii możemy spodziewać się kolejnych, które odbędą się w przyszłym roku. Tak wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Energii w odpowiedzi na pismo Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Na koniec ubiegłego tygodnia Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pierwsze aukcje dla odnawialnych źródeł energii, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na ogłoszenie tegorocznych aukcji dla nowych instalacji musimy jeszcze poczekać.

Tymczasem w piśmie adresowanym do Instytutu Energetyki Odnawialnej resort energii poinformowało o chęci zorganizowania dużej aukcji OZE w 2019 roku.

Jak informuje IEO, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że w aukcjach planowanych na przyszły rok przewidziano udział dużych wolumenów w fotowoltaice, co powinno w sposób pozytywny wpłynąć na liczbę nowo powstałych projektów jeszcze w 2020 roku.

Jednocześnie ME zaznaczyło, że jest świadome ograniczeniem dostępności przyłączeń instalacji OZE i nie wykluczyło zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Zapowiedź pana wiceministra Tobiszowskiego powinna mieć pozytywny wpływ na działania deweloperów, w szczególności projektów fotowoltaicznych, bo te działania dają największe szanse na dostarczenie energii liczącej się do realizacji polskiego celu OZE w 2020 roku i dlatego IEO dzieli się tą informacją – czytamy w komentarzu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W zaplanowanych na ten rok aukcjach możliwe jest zrealizowanie kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy rzędu 800-900 MW. Analizy IEO prowadzą natomiast do wniosków, że możliwe byłoby zrealizowanie nawet 2500-3000 MW projektów fotowoltaicznych o wartości ok. 12 mld zł.

W dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW – w zdecydowanej większości chodzi o inwestycje fotowoltaiczne.

W pierwszej aukcji wsparciem objęto oferty w przedziale cenowym 254-409 zł/MWh przy średniej cenie 354 zł/MWh, a w drugiej – od 195 zł/MWh do 399 zł/MWh przy średniej cenie 373 zł/MWh.

Pierwsze tegoroczne aukcje Urząd Regulacji Energetyki już ogłosił i odbędą się w drugiej połowie przyszłego miesiąca. Te aukcje dotyczą na razie instalacji istniejących, których właściciele otrzymają możliwość przejścia do nowego systemu z dotychczasowego mechanizmu zielonych certyfikatów.

Więcej o tych aukcjach oraz o pozostałych, planowanych na ten rok, w których będą mogli wystartować inwestorzy dopiero planujący rozpoczęcie produkcji energii odnawialnej, w artykule: URE ogłosił pierwsze tegoroczne aukcje. Na razie dla istniejących instalacji.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Arek |
Śmiechu beczka. Z takimi cenami referencyjnymi mało kto zdecyduje się na aukcje.
Arek |
Istniejące instalacje nie będą przechodzić donsystemu aukcyjnego. Teraz bardzo dziękujemy !!!
rolnik |
Dziwne te ceny. Przecież w tym roku do tej pory cena była pomiedzy 230 a 370zł/MWh. Nikt zdrowo myślący nie zainwestuje i poniesie ryzyko , jeśli cena za kilka miesięcy przekroczy magiczny pułap 400zł/MWh!
Racjonalny OŹE |
"...W zaplanowanych na ten rok aukcjach możliwe jest zrealizowanie kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy rzędu 800-900 MW..." Przy sprawności paneli PV na poziomie do 15%, efektywna moc farm PV wyniesie 135 MWp !!! Czy ktoś bierze ten fakt pod uwagę. jest to kolejne - po wiatrówce - wyciąganie kasy z dotacji Państwa !!!

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...