Firmy deklarujące przejście na OZE konsumują więcej energii niż Polska

Firmy deklarujące przejście na OZE konsumują więcej energii niż Polska
Fot. FuFu Wolf, flickr cc
REKLAMA

W tym tygodniu kolejni potentaci globalnej gospodarki zobowiązali się do pokrycia docelowo swojego całkowitego zapotrzebowania energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wszystkie firmy, które przystąpiły dotąd do klubu „RE100”, konsumują w skali roku ok. 182 TWh energii elektrycznej, czyli więcej niż nasz kraj.

W tym tygodniu podczas odbywającego się w San Francisco szczytu „Global Climate Action Summit” deklarację przejścia wyłącznie na energię ze źródeł odnawialnych ogłosiły kolejne czołowe firmy światowej gospodarki – w tym m.in. Sony Corporation, Royal Bank od Scotland czy McKinsey & Company.

Tym samym te firmy dołączyły do grona „RE100”, czyli ponad 140 globalnych korporacji, które chcą przejść całkowicie na zieloną energię i które razem konsumują średnio ok. 182,4 TWh energii elektrycznej – więcej niż Polska czy Tajlandia.

Wszyscy członkowie „RE100” wypracowują roczne przychody na poziomie 2,75 bln dolarów.

Sony, który dołączył do tego grona, już zdołał ograniczyć swoje emisje CO2 o 154 tys. ton od roku 2016, a teraz zadeklarował przejście na 30 proc. energii odnawialnej do roku 2030, a następnie na 100 proc. do roku 2040.

Europejskie oddziały Sony już teraz kupują energię elektryczną pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych, a kolejne mają być oddziały w Ameryce Północnej i Chinach. Japoński koncern zapowiada też instalację własnych elektrowni fotowoltaicznych w Japonii i Tajlandii.

W Japonii Sony ma ponadto włączyć się w wysiłki zmierzające do przekonania działających tam dostawców energii, aby zwiększali udział OZE w swoich miksach energetycznych.

Inna firma, która dołączyła właśnie do „RE100”, Royal Bank of Scotland, w ciągu ostatnich trzech lata miała ograniczyć swoje emisje o 80 proc. – z 391 tys. ton CO2 w roku 2014 do 76 tys. ton w roku 2017. RBS ma osiągnąć poziom 90 proc. energii odnawialnej już w roku 2020, a następnie 100 proc. w roku 2025.

Brytyjski bank chwali się ponadto, że przyznane przez niego w ubiegłym roku finansowanie dla sektora energetycznego w 80 proc. dotyczyło inwestycji w odnawialne źródła energii.

Z kolei McKinsey & Company wcześniej wyznaczył cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do roku 2023.

Jak do tej pory dojście do 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych udało się m.in. Google, a bliski tego jest m.in. Apple.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
więcej niż Polska czy Tajlandia czy Szwecja :)
AST |
Nie ma dalszych wniosków związanych z naszym Krajem. Po co więc te informacje? mamy budować Polskę i zajmować się przede wszystkim Polską. Z takiej treści powinny wypływać wnioski dla nas. Gdzie są? Pisać bo pisać to za mało.
EcoSolar.pl |
McKinsey, Banki, Sony - to w zasadzie w większości biura i trochę serwerowni, więc powinni budować samowystarczalne biurowce co przy aktualnym stanie technologii nie jest problemem - tak jednak nie będzie. W praktyce ich przejście na OZE będzie wyglądało inaczej. W paru miejscach, korzystnych dla nich, żeby było tanio dla nich, wybudują farmy solarne podpięte gdzieś tam do sieci o mocy podobnej do ich odbioru i ogłoszą sukces, tj. całkowite przejście na OZE - TO TAKIE MOCNO NACIĄGANE I TYLE!
TT |
Eco@- Chciałbym tak jak Ty narzekać na polskie banki czy firmy. Gdzie jakie polskie, zapomniałem.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...