Firmy deklarujące przejście na OZE konsumują więcej energii niż Polska
W tym tygodniu kolejni potentaci globalnej gospodarki zobowiązali się do pokrycia docelowo swojego całkowitego zapotrzebowania energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wszystkie firmy, które przystąpiły dotąd do klubu „RE100”, konsumują w skali roku ok. 182 TWh energii elektrycznej, czyli więcej niż nasz kraj.
W tym tygodniu podczas odbywającego się w San Francisco szczytu „Global Climate Action Summit” deklarację przejścia wyłącznie na energię ze źródeł odnawialnych ogłosiły kolejne czołowe firmy światowej gospodarki – w tym m.in. Sony Corporation, Royal Bank od Scotland czy McKinsey & Company.
Tym samym te firmy dołączyły do grona „RE100”, czyli ponad 140 globalnych korporacji, które chcą przejść całkowicie na zieloną energię i które razem konsumują średnio ok. 182,4 TWh energii elektrycznej – więcej niż Polska czy Tajlandia.
Wszyscy członkowie „RE100” wypracowują roczne przychody na poziomie 2,75 bln dolarów.
Sony, który dołączył do tego grona, już zdołał ograniczyć swoje emisje CO2 o 154 tys. ton od roku 2016, a teraz zadeklarował przejście na 30 proc. energii odnawialnej do roku 2030, a następnie na 100 proc. do roku 2040.
Europejskie oddziały Sony już teraz kupują energię elektryczną pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych, a kolejne mają być oddziały w Ameryce Północnej i Chinach. Japoński koncern zapowiada też instalację własnych elektrowni fotowoltaicznych w Japonii i Tajlandii.
W Japonii Sony ma ponadto włączyć się w wysiłki zmierzające do przekonania działających tam dostawców energii, aby zwiększali udział OZE w swoich miksach energetycznych.
Inna firma, która dołączyła właśnie do „RE100”, Royal Bank of Scotland, w ciągu ostatnich trzech lata miała ograniczyć swoje emisje o 80 proc. – z 391 tys. ton CO2 w roku 2014 do 76 tys. ton w roku 2017. RBS ma osiągnąć poziom 90 proc. energii odnawialnej już w roku 2020, a następnie 100 proc. w roku 2025.
Brytyjski bank chwali się ponadto, że przyznane przez niego w ubiegłym roku finansowanie dla sektora energetycznego w 80 proc. dotyczyło inwestycji w odnawialne źródła energii.
Z kolei McKinsey & Company wcześniej wyznaczył cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do roku 2023.
Jak do tej pory dojście do 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych udało się m.in. Google, a bliski tego jest m.in. Apple.
gramwzielone.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o