W lipcu mniej energii z OZE

W lipcu mniej energii z OZE
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW w Olecku. Fot. Corab
REKLAMA

Agencja Rynku Energii podaje, że w lipcu br. produkcja energii odnawialnej wzrosła w porównaniu do lipca ub.r. o 6 proc., ale w porównaniu do danych za czerwiec krajowe źródła odnawialne wytworzyły mniej energii. Największy przyrost generacji odnotowały źródła fotowoltaiczne.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Agencję Rynku Energii, ogółem produkcja energii w Polsce w lipcu wyniosła 14,2 TWh i była wyższa o 5 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku.

Najwięcej energii wyprodukowano w lipcu z węgla kamiennego – 6,8 TWh (+7 proc. r/r), następnie z węgla brunatnego (4,6 TWh, -4,6 proc.), produkcja energii z OZE sięgnęła 1,47 TWh (+6 proc.), a z gazu wytworzono 1 TWh, czyli o 55 proc. więcej niż przed rokiem – dzięki uruchomieniu elektrociepłowni w Płocku. W lipcu odnotowaliśmy dodanie saldo wymiany handlowej, osiągając nadwyżkę 137 GWh.

Miesiąc wcześniej, w czerwcu br., krajowa energetyka wytworzyła w sumie 13,1 TWh, co wsparto importem rzędu 1,2 TWh.

Lipcowa produkcja energii ze źródeł odnawialnych (1,48 TWh) była wyższa niż odnotowana przed rokiem, gdy wyniosła 1,38 TWh.

Największy udział generacji w energetyce odnawialnej w lipcu miały elektrownie wiatrowe (48 proc.), następnie elektrownie biomasowe (23 proc.), elektrownie wodne (12 proc.), współspalanie (8 proc.), biogaz (6 proc.), a udział fotowoltaiki wyniósł 3 proc. W przypadku tego ostatniego źródła ARE odnotowuje przyrost produkcji rok do roku o 66 proc.

W lipcu krajowe OZE miały 10,3-procentowy udział w krajowym miksie wytwarzania wobec 11,2 proc. miesiąc wcześniej.

Czerwcowa generacja ze źródeł odnawialnych na poziomie 1,82 TWh była za to niższa o 14 proc. w stosunku do wypracowanej w maju br.

W czerwcu w krajowym miksie OZE największy udział miał wiatr odpowiadający za 52 proc. produkcji, następnie elektrownie biomasowe (22 proc.), współspalanie biomasy (9 proc.), elektrownie wodne (8 proc.), elektrownie biogazowe (6 proc.), a udział fotowoltaiki podobnie jak we wcześniejszym miesiącu wyniósł ok. 3 proc.

ARE publikując dane za czerwiec, odnotowała wzrost produkcji energii ze współspalania, z którego w czerwcu wyprodukowano 134,3 GWh energii elektrycznej, czyli o 23 proc. więcej niż w maju br.

Z kolei w maju br. wiatraki wypracowały 53-procentowy udział w krajowym miksie OZE, następnie elektrownie biomasowe osiągnęły 21 proc., wodne 10 proc., elektrownie współspalające biomasę z węglem 7 proc., biogazownie 6 proc., a ostatnia była fotowoltaika z udziałem 3 proc.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
"Największy udział generacji w energetyce odnawialnej w lipcu miały elektrownie wiatrowe (48 proc.), następnie elektrownie biomasowe (23 proc.), elektrownie wodne (12 proc.), współspalanie (8 proc.), biogaz (6 proc.), a udział fotowoltaiki wyniósł 3 proc.". Rozumiem, że zablokowanie wiatraków i stawianie na fotowoltaikę w realizacji obowiązku udziału OZE 15%, to dobry kierunek, bo zimą fotowoltaika może się rozkręci...
MojaPV |
Efekt monokultury wiatrowej. Brak zbilansowanego udziału innych źródeł oze.
bsboss |
@ MojaPV | 2018-09-13 08:40:43 to raczej efekt bezmyślnego trwonienia dostępnych zasobów dostępnych w PL - przykład: kopalnia odkrywkowa Bełchatów przy PGE - obecnie zasypują dziurę po odkrywce zamiast na jej bazie zbudować elektrownię szczytowo pompową, która była by rewelacyjnym akumulatorem oraz źródłem dodatkowej mocy i dla wiatraków i nocnej nadprodukcji elektrowni węglowej w najbliższej okolicy
Paweł |
@bsboss Pomysł bardzo dobry. Znalazłem analizę, z której wynika, że można tam osiągnąć 500 MW przez 5 h. Przy obecnych cenach prądu warte rozważenia.
współokradanie |
zielone certyfikaty poszły na 160 zł więc już krocie zarobili na nich CI co wiedzieli że POlska żeby zrealizować zobowiązanie musi znów reaktywować "współspalanie" . A współspalanie opłaca się jak "zielone certyfikaty "są powyżej 120zet więc było pewne że BIGi zadziałają na podniesienie cen zielonych jak już poprzejmują dość plajtujących żródeł OZE (z przyczyny zaniżonych przez ostatnie lata cen zielonych) . Jest w tym większy plan - musiał być przy tym jakiś wybraniec

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...