NFOŚiGW szykuje kolejne dofinansowanie na geotermię

NFOŚiGW szykuje kolejne dofinansowanie na geotermię
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szacuje, że obecnie wykorzystujemy w Polsce tylko około 30 proc. krajowego potencjału geotermalnego. Ma się to zmienić dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez Fundusz.

NFOŚiGW poinformował w tym tygodniu, że w latach 1995-2018 wydał na prace badawczo-rozpoznawcze wód geotermalnych w Polsce 219 mln zł przy całkowitym koszcie odwiertów rzędu 273 mln zł.

W ostatnich dwóch latach dofinansowano siedem projektów geotermalnych realizowanych w Kole, Turku, Sieradzu, Lądku Zdrój, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim i w Szaflarach. Jak podaje Polska Prasowa wartość podpisanych umów przekracza 133 mln zł.

Najjaśniejszym punktem na mapie polskiej geotermii pozostaje póki co Podhale.

Geotermia Podhalańska dostarcza 40 proc. ciepła w Zakopanem. Mieście, które w 2016 WHO umieściło na 29 miejscu na liście „Top 50 EU Smog cities”. Spróbujmy sobie wyobrazić, którą lokatę miałoby Zakopane, gdyby zamiast geotermii odbiorcy korzystali z węgla – komentuje Piotr Woźny, wiceprezes NFOŚiGW, koordynujący rządowe działania w walce ze smogiem.

Geotermia Podhalańska, której właścicielem jest NFOŚiGW, ma zapewniać mieszkańcom niższe koszty ciepła niż koszty, które musieliby ponosić opalając domy węglem.

Potencjał geotermii na Podhalu mogą wesprzeć nowe odwierty realizowane dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez NFOŚiGW.

W ramach dofinansowanego projektu przedsiębiorstwo Bania z Białki Tatrzańskiej wdroży innowacyjny system wykorzystania w dodatkowy sposób energii geotermalnej z ujęcia GT1.

Koszt całkowity projektu sięgnie 9,48 mln zł, z czego niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW to 3,36 mln zł.

Woda z odwiertu popłynie do ciepłowni geotermalnej, która z kolei zasili w ciepło i chłód budynki w bazie turystycznej Bania. Produkcja energii cieplnej z nowych mocy wytwórczych ma sięgnąć 4 928,9 MWht/rok.

Dofinansowanie z NFOŚiGW na instalacje geotermalne otrzyma także podhalańska gmina Szaflary, która może wykonać najgłębszy odwiert geotermalny w kraju o głębokości 5,2 km z możliwością pogłębienia do 7 km. Na takiej głębokości temperatura wody ma przekraczać 120 st. C. 

Źródło geotermalne w gminie Szaflary ma wspomóc pracę trzech odwiertów już produkujących ciepło na potrzeby Zakopanego i sąsiednich wsi.

Dofinansowanie przez NFOŚiGW inwestycji geotermalnych umożliwia program priorytetowy „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", część 2) „Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej”.

Narodowy Fundusz dofinansowuje inwestycje związane z geotermią także z innego programu – "Geologia i górnictwo", część 1) "Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych".

Wcześniej w ramach tego programu NFOŚIGW podpisał umowy na wykonanie odwiertu geotermalnego w Tomaszowie Mazowieckim, a także w gminach Sochaczew (dofinansowanie 10,43 mln zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło (22,15 mln zł), Szaflary (44,93 mln zł) i Lądek-Zdrój (18,78 mln zł). Najgłębszy odwiert zostanie zrealizowany we wspomnianej gminie Szaflary, a najpłytszy w gminie Sochaczew (1400 m).

Obecnie w Narodowym Funduszu trwa jeszcze nabór wniosków na przedsięwzięcia z zakresu poznania budowy geologicznej kraju oraz gospodarki zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, w którym do rozdysponowania jest łącznie 250 mln zł (200 mln zł to dotacje, a 50 mln zł pożyczki). Nabór będzie prowadzony do końca listopada br.

Władze NFOŚiGW sygnalizują uruchomienie kolejnego programu dofinansowania na budowę infrastruktury do produkcji energii cieplnej z geotermii, który może wystartować na początku 2019 r.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...